С месец по-рано от обичайното, пчеларите започнаха да добиват мед още от началото на месец юли. Така е и в Благоевградско. Според дългогодишния пчелар Стойо Мудев, това се дължи на времето, което тази година върви с месец напред. Неговият пчелин се намира в Балкана, под курорта „Бодрост“ край Благоевград, в местността „Славово“. Други години добивът на мед е започвал след 15 август, но тази година, заради топлото време, ваденето на медните пити е започнало с месец по-рано.
„Много рано тръгна годината. Пролетта тръгна рано, всички дървета, храсти и растения се разлистиха по-рано и затова се получи това нещо. Това е добре за нас, пчеларите. До 15 август има още време, ако има валежи и няма аномалии във времето, може пчелите за съберат и още малко мед “, сподели за Радио Благоевград пчеларят.
Засега, реколтата е добра, добро е и качеството на меда. Медът, който добива Стойо Мудев е качествен и много полезен, защото се събира от горски билки и плодове.
„При нас предимно пашата е природата. Има всичко - чайове, малини, билки. Медът не е тъмен, по-светъл е от малините. 1150 метра е надморското равнище, на което се намират пчелините ми, не е като да са на магистралата. От природата е медът, затова е чист и натурален“, похвали се пчеларят.
По думите му, за съжаление, от година на година пчеларството у нас става все по-трудно. Пролетта е била тежка, заради много дъждове, пчелите са останали без храна, което е наложило да се подхранват допълнително. Дъждовете и болестите са били сред основните проблеми през пролетта.
„Ние имаме пчеларски магазин, идват много млади хора, но едно семейство, дори да има 100 пчелни семейства, не може само с това да се издържа. Един от проблемите е, че няма къде да се продаде медът. Търговците го искат без пари. Ако извадиш до 20 кг мед на година е добре, ако е повече е още по-добре. Нашият мед не може да се сравнява с меда от лавандула, рапица и слънчоглед или други технически култури, затова по-трудно се продава. Нашият мед е букет от билки, затова е толкова вкусен и полезен“, споделя още дългогодишният пчелар.
Според него, новата реколта от мед се продава под себестойността, един буркан струва за около 17 лева, което не покрива разходите.
„На мен, 1 килограм мед с моя труд, ми излиза над 30 лева. На пазара може да се намери и за 10 лева, но това не е истински мед. Този доход ми е помощ към семейния бюджет. Добре е, че имам на кого да предам занаята. Помагат ми двамата синове, на тях разчитам. Много ми помагат, много съм доволен. Жалко, че хората си купуват мед само когато са болни, през другото време не го търсят много. Особено за децата е много полезен. В магазините е имитация, затова децата затлъстяват. Ако му намажеш една филийка с истинско масло и мед, ще яде и ще пее, защото е много полезно“, категоричен е пчеларят.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева със Стойо Мудев:
В началото на 2025 година, с оптимизъм и ентусиазъм, посрещаме новите възможности и предизвикателства. Във време, когато често се срещаме с негативни нагласи и стрес, психологията на позитивното мислене може да бъде ключът към пълноценен живот. Психологът Денис Никифоров акцентира на важността на позитивните мисли и тяхното въздействие върху..
За първи път от години на 1-ви януари осъмнахме с нови цени на електроенергията. За нас, в Западна България увеличението е с 8,36 %. Ние, битовите потребители бяхме още по-изненадани, защото промяната на цената винаги ставаше от 1-ви юли, а не от началото на годината. Това увеличение веднага причини увеличение на цените на всички стоки и то не..
Едни от най-ярките и интересни обичаи в традиционния български календар са народните кукерски игри – маскаради. Той датира още от древните времена на траките и е успял да се съхрани през всички векове, свързани с големи политически и социални изменения за страната ни. Кукерите пък са един от най-колоритните и загадъчни символи на българската..
От отколешни времена в разложкото село Добърско битува традицията на 6 януари, Богоявление, да се отбелязва, както древният обичай „Водици“, така и празникът на населеното място. Според кмета Янис Будин, в миналото на този ден е била Бъдни вечер, а на следващия ден Коледа, което е още един повод, точно тази дата да е избрана за празник на..
В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово. Предлагаме ви да чуете този разговор:
Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..
Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода. „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..