С месец по-рано от обичайното, пчеларите започнаха да добиват мед още от началото на месец юли. Така е и в Благоевградско. Според дългогодишния пчелар Стойо Мудев, това се дължи на времето, което тази година върви с месец напред. Неговият пчелин се намира в Балкана, под курорта „Бодрост“ край Благоевград, в местността „Славово“. Други години добивът на мед е започвал след 15 август, но тази година, заради топлото време, ваденето на медните пити е започнало с месец по-рано.
„Много рано тръгна годината. Пролетта тръгна рано, всички дървета, храсти и растения се разлистиха по-рано и затова се получи това нещо. Това е добре за нас, пчеларите. До 15 август има още време, ако има валежи и няма аномалии във времето, може пчелите за съберат и още малко мед “, сподели за Радио Благоевград пчеларят.
Засега, реколтата е добра, добро е и качеството на меда. Медът, който добива Стойо Мудев е качествен и много полезен, защото се събира от горски билки и плодове.
„При нас предимно пашата е природата. Има всичко - чайове, малини, билки. Медът не е тъмен, по-светъл е от малините. 1150 метра е надморското равнище, на което се намират пчелините ми, не е като да са на магистралата. От природата е медът, затова е чист и натурален“, похвали се пчеларят.
По думите му, за съжаление, от година на година пчеларството у нас става все по-трудно. Пролетта е била тежка, заради много дъждове, пчелите са останали без храна, което е наложило да се подхранват допълнително. Дъждовете и болестите са били сред основните проблеми през пролетта.
„Ние имаме пчеларски магазин, идват много млади хора, но едно семейство, дори да има 100 пчелни семейства, не може само с това да се издържа. Един от проблемите е, че няма къде да се продаде медът. Търговците го искат без пари. Ако извадиш до 20 кг мед на година е добре, ако е повече е още по-добре. Нашият мед не може да се сравнява с меда от лавандула, рапица и слънчоглед или други технически култури, затова по-трудно се продава. Нашият мед е букет от билки, затова е толкова вкусен и полезен“, споделя още дългогодишният пчелар.
Според него, новата реколта от мед се продава под себестойността, един буркан струва за около 17 лева, което не покрива разходите.
„На мен, 1 килограм мед с моя труд, ми излиза над 30 лева. На пазара може да се намери и за 10 лева, но това не е истински мед. Този доход ми е помощ към семейния бюджет. Добре е, че имам на кого да предам занаята. Помагат ми двамата синове, на тях разчитам. Много ми помагат, много съм доволен. Жалко, че хората си купуват мед само когато са болни, през другото време не го търсят много. Особено за децата е много полезен. В магазините е имитация, затова децата затлъстяват. Ако му намажеш една филийка с истинско масло и мед, ще яде и ще пее, защото е много полезно“, категоричен е пчеларят.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева със Стойо Мудев:
На 22 ноември, по случай Деня на адвокатурата, адвокат Борис Харизанов от Петрич, член на Адвокатската колегия в Благоевград, гостува в ефира на Радио Благоевград. В разговора той подчерта ключовата роля на адвокатите в правосъдната система и значението на тяхната професия за обществото. "Днес е денят, в който всички ние, гражданите на страната, трябва..
На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..
В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..
През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..
На 20 ноември повече от 140 държави отбелязват 25-ия Световен ден на Географските информационни системи (ГИС). У нас националното събитие е международната конференция „Обединени в ГИС решенията създаваме по-добро бъдеще“, която дава възможност да се научи всичко най-ново от света на Географските информационни системи и тяхното приложение...
Хората забравихме какво е да се радваме на цветовете, защото самите ние станахме едни такива безцветни, апатични и навъсени. Защото все някой ни е крив пред погледа, защото вместо да се усмихнем на вятъра в косите ние се дразним, че ни се е развалила прическата. Ей такива работи, хлапе... Добре, че не ги разбираш. И ако утре или след време някой..
Планините в България издават албум всеки ден. Време е да подкрепим техните артисти. С това послание кампанията на WWF „Абонирай се за природата“ ни призовава да вдигнем за миг очи от виртуалния свят и да обърнем внимание на живата планета, която ни заобикаля. Нейните артисти нямат почивен ден, но въпреки това изпълненията им сякаш остават..