Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Студенти разработиха проекти за възстановяване на парк „Хисарлъка“ на Кюстендил

Първокурсници от Университета по архитектура, строителство и геодезия по време на лятната си практика проучиха парк „Хисарлъка“ и разгледаха интересни обекти в Кюстендил, обследваха различни територии с потенциал, но и с проблеми вследствие на тяхното неподдържане през последните години. Учебната практика бе по предмета „Основи на архитектурното проектиране“ към катедра „История и теория на архитектурата“ на УАГС. Студентската практика бе реализирана в партньорство с фондация „На открито“ и със съдействието на община Кюстендил.

„Студентите се фокусираха върху четири локации. Първата  е място за отдих над пазара. Това е един от подходите към „Хисарлъка“, който отвежда посетителите към зоологическата градина. Другата локация е друг кът за отдих, който се намира непосредствено над стадион „Осогово“. Третата локация е също вход към „Хисарлъка“, който е в началото на т.н. „Пътека на любовта“ или в близост до бившия белодробен детски санаториум. Четвъртата локация е тази, която е в централната част на парка. Тя се намира в непосредствена близост до крепостната стена  и е на мястото на едно старо езеро, което към момента е пресъхнало“, сподели за Радио Благоевград арх. Златимира Симеонова, докторант на Университета и управител на фондация „На открито“. Студентските разработки са свързани с възстановяване на тези места по начина, по който са били преди. Те предвиждат обновяване на чешмите, изграждане на нови пейки и възобновяване на старите, изграждане на перголи и покрития, които да обособяват кътове в тези пространства. Намесите, които студентите предлагат, са с идеята да бъдат лесно реализирани и с не много големи инвестиции.

На 13 юли първокурсниците имаха възможност да представят своите идеи по време на фестивала „Хисарлъка Experience“. „Това беше възможност студентите да се срещнат с потенциалните ползватели на мястото, хора от местната общност, както и администрацията. Проектите бяха разгледани от кмета на града инж. Огнян Атанасов, местни дизайнери, архитекти, хора на изкуството, които дадоха обратна връзка. Ние знаем, че общината има интерес към тези обекти и заедно с тях бихме могли да реализираме поне някои от тях. Ние, като фондация и Университета по архитектура, даваме своята заявка, че бихме могли да се включим с подготовка на техническите проекти и детайли така, че проектите да бъдат реализирани по най-добрия начин“, обобщи арх. Симеонова.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Сладки "Истории от бабината кухня" ни запознават с традициите и обичаите в България

Eла, да влезем заедно в дъхавата кухня на баба Вяра! Ще седнем на дървените столове с меки възглавнички и заедно с баба Вяра и внучката й Верчето, ще се насладим на поредната интересна история, която някоя от гостенките им разказва. Ще опитаме от червеното винце и печените орехи и със сигурност ще научим някоя позабравена рецепта.  А независимо..

публикувано на 10.02.25 в 14:46

С питка и мед посрещнахме празника на пчеларя в Радио Благоевград

С вкусна питка и мед посрещнахме тази сутрин празника на пчеларите в студио 2 на Радио Благоевград . Този подарък направи за екипа ни Ралица Петкова, потомствен пчелар от Благоевград, която беше наш гост по повод деня, в който почитаме свети Великомъченик Харалампий, покровител на пчеларите и на меда. Тя припомни, че празникът на..

публикувано на 10.02.25 в 13:43

Първокласничка от Благоевград популяризира йогата сред децата със собствен видео канал

В предаването "С усмивка в събота" освен с усмивка, посрещнахме съботното утро и с йога. По-специално йога, подходяща за деца. Чрез игрови подходи и забавни асани (пози), йогата не само помага на децата да развият по-добра физическа координация, гъвкавост и сила, но и предлага чудесни възможности за подобряване на концентрацията и управлението на..

публикувано на 08.02.25 в 09:27

Рекорден брой сигнали за онлайн злоупотреби с деца

300 хиляди сигнала са обработени са подадени  в Националния център за безопасен интернет от януари до септември миналата година. Тревожната статистика сочи, че броят на обработените сигнали  е пет пъти повече в сравнение с цялата 2023 година. Това каза за Радио Благоевград Мирела Христова,  психолог в екипа на Центъра. Още..

публикувано на 07.02.25 в 16:45
Велизар Енчев

Велизар Енчев: Бойкотът на 13 февруари ще покаже силата на потребителите

Три граждански организации обявиха национален бойкот на всички хранителни магазини в България на 13 февруари. Движение „Системата ни убива“, Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи призовават гражданите да не пазаруват в този ден в знак на протест срещу високите цени на хранителните стоки. Според организаторите, цените..

публикувано на 07.02.25 в 11:40
Владислав Панев

Владислав Панев: Таваните на цените не спират поскъпването, а създават бюрокрация

Бившият депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Владислав Панев разкритикува идеята за въвеждане на таван на надценките върху храните, като заяви, че подобни мерки не дават очакваните резултати. В интервю за предаването “Събития и личности” той припомни неуспешните опити за контрол на цените по времето на правителствата на Андрей..

публикувано на 07.02.25 в 11:35

Обновените екопътеки над село Ключ привличат все повече туристи

Достъпът до природните забележителности в района на петричкото село Ключ вече е по-лесен и безопасен, след обновяването на основните екопътеки. Това стана факт още през миналата година, благодарение на усилията, труда и средствата, вложени от страна на местната власт, на спонсори, като най-големият е таксиметрова фирма от София, на Сдружение..

публикувано на 06.02.25 в 13:15