Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Студенти разработиха проекти за възстановяване на парк „Хисарлъка“ на Кюстендил

Първокурсници от Университета по архитектура, строителство и геодезия по време на лятната си практика проучиха парк „Хисарлъка“ и разгледаха интересни обекти в Кюстендил, обследваха различни територии с потенциал, но и с проблеми вследствие на тяхното неподдържане през последните години. Учебната практика бе по предмета „Основи на архитектурното проектиране“ към катедра „История и теория на архитектурата“ на УАГС. Студентската практика бе реализирана в партньорство с фондация „На открито“ и със съдействието на община Кюстендил.

„Студентите се фокусираха върху четири локации. Първата  е място за отдих над пазара. Това е един от подходите към „Хисарлъка“, който отвежда посетителите към зоологическата градина. Другата локация е друг кът за отдих, който се намира непосредствено над стадион „Осогово“. Третата локация е също вход към „Хисарлъка“, който е в началото на т.н. „Пътека на любовта“ или в близост до бившия белодробен детски санаториум. Четвъртата локация е тази, която е в централната част на парка. Тя се намира в непосредствена близост до крепостната стена  и е на мястото на едно старо езеро, което към момента е пресъхнало“, сподели за Радио Благоевград арх. Златимира Симеонова, докторант на Университета и управител на фондация „На открито“. Студентските разработки са свързани с възстановяване на тези места по начина, по който са били преди. Те предвиждат обновяване на чешмите, изграждане на нови пейки и възобновяване на старите, изграждане на перголи и покрития, които да обособяват кътове в тези пространства. Намесите, които студентите предлагат, са с идеята да бъдат лесно реализирани и с не много големи инвестиции.

На 13 юли първокурсниците имаха възможност да представят своите идеи по време на фестивала „Хисарлъка Experience“. „Това беше възможност студентите да се срещнат с потенциалните ползватели на мястото, хора от местната общност, както и администрацията. Проектите бяха разгледани от кмета на града инж. Огнян Атанасов, местни дизайнери, архитекти, хора на изкуството, които дадоха обратна връзка. Ние знаем, че общината има интерес към тези обекти и заедно с тях бихме могли да реализираме поне някои от тях. Ние, като фондация и Университета по архитектура, даваме своята заявка, че бихме могли да се включим с подготовка на техническите проекти и детайли така, че проектите да бъдат реализирани по най-добрия начин“, обобщи арх. Симеонова.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Внимание: Опасна играчки крият химически рискове за здравето на децата!

Маска на клоун за Halloween е забранена за продажба в Европейския съюз. Разпоредени са мерки по изтеглянето на партидите от пазара, заради прекомерна концентрация на фталат, информират от онлайн платформата „Ние, потребителите“.  Лабораторните тестове са измерили стойност 40,96% от теглото. Това несъответствие е в нарушение на Регламента..

публикувано на 17.10.24 в 14:12

Кресна празнува

В деня на небесния покровител на българите свети Иван Рилски, Кресна отбелязва празника на града. На 19-и октомври е и храмовият празник на храм-паметника и костница в Кресна „Свети Иван Рилски“. В него се пазят костите на повече от 500 военни, загинали в Балканската, Междусъюзническата и Първата световни войни. В 7.30 е началото на..

публикувано на 16.10.24 в 11:31

Хижа „Македония“ е обявена за „Хижа за пример“

Хижа „Македония“ е обявена за „Хижа за пример“. Наградата е част от конкурса „Хижа на годината“. Паричното възнаграждение е 20 000 лева, които са предоставени на стопаните от дружество "Айгидик" в Благоевград.  В тазгодишната кампания “Хижа на годината” бяха номинирани над 100 хижи и заслони от всички планини в цялата страна. Конкурсните..

публикувано на 16.10.24 в 09:25

Ромен Рачков: Соргото - спасителната алтернатива в земеделието при критични климатични условия

Родината на соргото е Екваториална Африка. Тази древна култура е  растение от семейство житни, което със своята устойчивост на суша и високи температури става все по-категоричен заместител на традиционните зърнени култури, отглеждани и в Европа. Тя е позната и в България, но интересът към нея все още е слаб. „ Соргото  е отлична алтернатива  на..

публикувано на 14.10.24 в 10:08

Тихомир Стоицов: 2024 година е изключително тежка за пчеларите

Тихомир Стоицов е  председател на Браншовия пчеларски съюз „Пчела“ – град Кюстендил. За Радио Благоевград той сподели, че всяка изминала година е все по-трудна за пчеларите, техният брой бързо намалява, много се отказват и продават целите пчелини, заедно с инвентара за обслужването им. „ 2024 година  е изключително тежка година, да не кажа..

публикувано на 14.10.24 в 09:47

Фолклорен празник "Някога, когато хлябът имаше душа" в село Генерал Тодоров

Петричкото село Генерал Тодоров се подготвя за празника ,,Някога, когато хлябът имаше душа". Пътуването назад във времето и надникване в битието на хората от миналия век ще бъде на 13 октомври, неделя. 360 участници ще се включат в третото издание на фолклорния празник. „Над 5 часа на сцена гости от близо и далеч ще радват публиката с..

публикувано на 11.10.24 в 15:23

Жители на две дупнишки села готови на протести заради некачествена вода

Жители на селата Баланово и Палатово са готови на протести и блокиране на пътя Дупница-Кюстендил заради негодна за пиене и битови нужди вода. Повече от 10 години е проблемът с некачествената вода в тези населени места. Хората очакват решение от институциите на дългогодишния проблем.  В отворено писмо с над 200 подписа жителите..

публикувано на 10.10.24 в 15:16