Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нужна е държавна подкрепа за българското образование в чужбина

Снимка: БТА

396 са регистрираните български училища в чужбина за учебната 2024/2025 година. Те се намират в 43 държави на шест континента, като от тях 17 са към задграничните представителства на България, 5 към българските църковни общини и 374, създадени от организации на българи.

Данните бяха обявени от Ваня Балчева, директор на дирекция "Образование на българите зад граница и училищна мрежа" към Министерство на образованието и науката на България при откриването на XVII годишна конференция на Асоциацията на българите в чужбина в София.

Близо 60 представители на образователни институции зад граница участваха в откриващата среща на конференцията на 22 юли в Студентския дом в столицата, която продължава до 24 юли със събития, семинари и работни дискусии в Югозападния университет в Благоевград.

Темата тази година е "Българските училища в чужбина: Образованието като грижа и ценност". 

В присъствието на министъра на образованието и науката проф. Галин Цоков беше представен доклада на ведомството, от който стана ясно, че най-много образователни средища на българщината има в Европа (331), следвана от Северна Америка (52), Азия (7), Австралия (3), Африка (2) и Южна Америка (1).

"Учители, директори и експерти изградиха паралелна българска образователна система, простираща се на 6 континента – място, където децата да се учат да обичат България – да бъдат българи, знаейки езика, традициите, историята и географията на страната ни" – заяви пред присъстващите проф. Галин Цоков.

От данните стана ясно, че Испания е държавата с най-много български неделни училища – 52 с общо 3973-ма записани ученика през изминалата година, следвана от Молдова с 51 училища и 4 409 деца, Украйна – 50 училища и 7924 българчета, следват Великобритания и Северна Ирландия – 44 училища, 27 в Германия за 3134, 18 в Гърция и Италия и Франция с по 12.

В САЩ малките ни сънародници могат да се учат на четмо и писмо в 44 родни школа, като през изминалата учебна година това са направили 3068 деца.

Отвъд сухата статистика тези данни са доказателството за България извън България. За традициите, културата и езика ни, които живеят в друга среда, обогатяват я и правят произхода на близо 250 000 българчета по-ясен и приет от тях самите и другите.

Това е доказателството за светлото бъдеще на България, смятат и представителите на Асоциацията на българските училища зад граница.

Вече 17 години официално те се борят за единност с институциите у нас и за адекватна промяна на родната образователна система и промяната ѝ спрямо нуждите на днешния ден.

По публикацията работи: Ива Сеизова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Нови членове на дружество „Традиция“ положиха клетва в Кюстендил

На тържествена церемония  в центъра на града четирима нови членове положиха клетва. Ритуалът беше воден от председателя на дружеството в Кюстендил, Симеон Иванов. Кметът на Кюстендил Огнян Атанасов поздрави членовете на националното дружество и им благодари за това, че възпитават в родолюбие и патриотизъм младите поколения. Присъстващите се..

публикувано на 05.04.25 в 14:36

Нови видове храсти в Градската градина в Благоевград

Нови устойчиви видове храсти вече допълват зелените пространства в Градската градина в Благоевград. Те са засадени от служители на ОП „Чистота“ на места, където тревната покривка не вирее и се образуват кални петна, заради гъстата дървесна растителност. Освен това с цел опазване на зелените площи къщичката за украси е премахната от почвата.От община..

публикувано на 05.04.25 в 14:30

Мълчаливо протестно шествие в Благоевград и апел: Да спре войната по пътищата!

Със свещи, цветя и сълзи в очите, вместо лозунги и плакати, благоевградчани се събраха на протест пред Съдебната палата в града. С минута мълчание започна протестното шествие в памет на загиналата в тежък пътен инцидент 12-годишна Сияна. Стотици жители мълчаливо се отправиха към Съдебната палата, където положиха цветя и играчки, и се помолиха да спре..

публикувано на 05.04.25 в 13:28
Хераклея Синтика

Спасителни археологически проучвания започнаха в района на античния град Хераклея Синтика

Проучванията се  провеждат заради разширяването на  газопровода  България-Гърция и се финансират от инвеститора на наша територия“ Булгартрансгаз“.  Три екипа от Института по археология с музей към БАН  са на място за теренните проучвания, съобщи ръководителят на спасителните разкопки професор Людмил Вагалински. Две от групите работят в периферията..

публикувано на 05.04.25 в 10:23

Облачно време с превалявания

Облачността ще е променлива, след обяд - често значителна, купеста и купесто-дъждовна. На много места ще превали, в отделни райони и ще прегърми. Максималните температури ще бъдат между 14° и 19°.

публикувано на 05.04.25 в 07:41

Съдът в Благоевград остави без разглеждане жалбите за изборите в Сандански

Административен съд – Благоевград остави без разглеждане жалбите на двама кандидати за общински съветници в Сандански, оспорващи резултатите от частичните избори, и прекрати производството по делата. Жалбите са подадени от Стефан Кръстев и Стоян Ангов, кандидати за общински съветници от листата на ПП ГЕРБ. Те оспорват решение на Общинската..

публикувано на 04.04.25 в 15:45

Над 40% от българите признават: Изкуственият интелект е притеснителен!

42% от българите приемат развитието на изкуствения интелект с притеснение, сочи сондаж по темата на агенция "Мяра". "Не съм запознат/а с този въпрос" е отговорът на 37 на сто от запитаните, 2,1% не са отговорили, а 18,7 на сто приемат с ентусиазъм развитието на изкуствения интелект. Независим телефонен сондаж на социологическата агенция, проведен..

публикувано на 04.04.25 в 14:31