Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нужна е държавна подкрепа за българското образование в чужбина

Снимка: БТА

396 са регистрираните български училища в чужбина за учебната 2024/2025 година. Те се намират в 43 държави на шест континента, като от тях 17 са към задграничните представителства на България, 5 към българските църковни общини и 374, създадени от организации на българи.

Данните бяха обявени от Ваня Балчева, директор на дирекция "Образование на българите зад граница и училищна мрежа" към Министерство на образованието и науката на България при откриването на XVII годишна конференция на Асоциацията на българите в чужбина в София.

Близо 60 представители на образователни институции зад граница участваха в откриващата среща на конференцията на 22 юли в Студентския дом в столицата, която продължава до 24 юли със събития, семинари и работни дискусии в Югозападния университет в Благоевград.

Темата тази година е "Българските училища в чужбина: Образованието като грижа и ценност". 

В присъствието на министъра на образованието и науката проф. Галин Цоков беше представен доклада на ведомството, от който стана ясно, че най-много образователни средища на българщината има в Европа (331), следвана от Северна Америка (52), Азия (7), Австралия (3), Африка (2) и Южна Америка (1).

"Учители, директори и експерти изградиха паралелна българска образователна система, простираща се на 6 континента – място, където децата да се учат да обичат България – да бъдат българи, знаейки езика, традициите, историята и географията на страната ни" – заяви пред присъстващите проф. Галин Цоков.

От данните стана ясно, че Испания е държавата с най-много български неделни училища – 52 с общо 3973-ма записани ученика през изминалата година, следвана от Молдова с 51 училища и 4 409 деца, Украйна – 50 училища и 7924 българчета, следват Великобритания и Северна Ирландия – 44 училища, 27 в Германия за 3134, 18 в Гърция и Италия и Франция с по 12.

В САЩ малките ни сънародници могат да се учат на четмо и писмо в 44 родни школа, като през изминалата учебна година това са направили 3068 деца.

Отвъд сухата статистика тези данни са доказателството за България извън България. За традициите, културата и езика ни, които живеят в друга среда, обогатяват я и правят произхода на близо 250 000 българчета по-ясен и приет от тях самите и другите.

Това е доказателството за светлото бъдеще на България, смятат и представителите на Асоциацията на българските училища зад граница.

Вече 17 години официално те се борят за единност с институциите у нас и за адекватна промяна на родната образователна система и промяната ѝ спрямо нуждите на днешния ден.

По публикацията работи: Ива Сеизова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Издирват възрастен мъж от град Трън

Издирват възрастен мъж от град Трън. 80-годишният Стоян Мирчев, който е в неизвестност от вчера, е с деменция. По данни на негови близки, често е излизал от дома си и е обикалял града, но досега не е имало случай да не се е прибирал. След подаването на сигнала са предприети незабавни оперативно-издирвателни действия. Със заповед на директора на ОДМВР-..

публикувано на 28.05.25 в 16:15

Община Благоевград отбелязва 1 юни с пъстра програма за малки и големи

С много усмивки, музика, игри и специални изненади, Община Благоевград ще отбележи 1 юни – Международния ден на детето. Началото на празничния ден ще бъде поставено в 10:00 ч. с вълнуващата инициатива на РК „Традиция“ „По пътя на героите“, която ще провокира децата да открият паметниците на българските революционери и научат повече за живота им...

публикувано на 28.05.25 в 15:46

8-ми детски лекоатлетически турнир „Бягай с усмивка” в Перник

Под мотото „Бягай с усмивка” в Перник днес се проведе 8-ият детски лекоатлетически турнир, организиран от спортен клуб по лека атлетика „Милка Михайлова”. Над 300 деца от училища и детски градини се състезаваха на различни дистанции – от 100 метра за детските градини - до 800 метра за момчетата от 7-ми клас. Отборен победител стана 7-мо основно училище...

публикувано на 28.05.25 в 14:21

Малки и средни фирми с нов шанс за подкрепа по програма България–Северна Македония

„78% от средствата по Програма ИНТЕРРЕГ VI-А ИПП България – Северна Македония 2021-2027 г., управлявана от Министерството на регионалното развитие и благоустройството, са договорени, което означава, че над 21 млн. евро са на разположение на бенефициентите. За оставащите 5 млн. евро предстои да бъде отворена и последната покана, с което ще бъде..

публикувано на 28.05.25 в 14:05

Децата в риск и превенцията на младежката престъпност на фокус в ЮЗУ

Дискусионна кръгла маса, посветена на една от най-значимите и чувствителни теми в съвременното общество – защитата на децата в риск и превенцията на младежката престъпност се провежда в Югозападния университет „Н. Рилски“ в Благоевград. Поводът е Международният ден на детето – 1 юни. Събитието е под патронажа на ректора на Югозападния..

публикувано на 28.05.25 в 14:04

В Благоевград отбелязаха 149 години от смъртта на Георги Измирлиев

Благоевградската общественост почете 149 години от смъртта на Георги Измирлиев - Македончето. Цветя в знак на почит бяха поднесени на бюст-паметника на революционера, намиращ се на едноименния площад в центъра на града. За живота и делото на Георги Измирлиев припомни Елена Чалгънова от Регионалния исторически музей. Годишнината от гибелта на..

публикувано на 28.05.25 в 12:01

Обучението на кучета и стопани обсъдиха на среща в Гоце Делчев

„Кинологията и обучението на кучета е нещо, което има голямо бъдеще в нашия град и моята голяма мечта е да направим необходимото с нашите общи усилия“ – това каза по време на среща с ръководството на община Гоце Делчев Атанас Узунов – собственик на развъдник за кучета порода „Епаньол Бретон“ в града. Той се срещна с кмета на община Гоце Делчев..

публикувано на 28.05.25 в 11:23