Община Перник е обявила обществена поръчка за сметосъбиране и сметоизвозване с прогнозна стойност 15 млн. лв. за три години.
Дейностите ще се осъществяват по квартали, промишлени зони, вилни и селищни образувания и курортни местности и в останалите населени места в общината, като обхвата на дейността и обектите ще се актуализират ежегодно.
Дейностите включват събиране и транспортиране на отпадъци от контейнери до съоръжение за третиране, както и на едрогабаритни отпадъци и изхвърлени около контейнерите строителни отпадъци от ремонти в домакинствата, и от почистване на незаконни сметища.
Изпълнителят е длъжен да осигури за своя сметка първоначално 1200 контейнери с вместимост от 2 до 5 куб. метра с автоматично обслужване, 1610 контейнери за събиране на битови отпадъци с вместимост 1100 литра, както и 5810 съдове за събиране на битови отпадъци с вместимост 110 или 240 литра.
Сред задълженията на фирмата е осигуряването и на допълнителен брой съдове с вместимост от 2 до 5 куб. метра с автоматично обслужване, които да заменят съществуващите по- малки съдове, където това е технически допустимо и целесъобразно, както и автоматизирана система за управление и мониторинг.
За традициите и иновациите в българската текстилна индустрия бе XXVII Националната конференция с международно участие в Университетския център „Бачиново“. Домакин на форума бе Техническият факултет на ЮЗУ „Неофит Рилски“. Над 100 изследователи, учени, студенти и докторанти от български и чуждестранни висши училища събра тридневната..
Ситуацията със заетите в мините създава неголеми възможности за каквато и да било промяна, ако бъде намалено производството на ТЕЦ "Бобов дол". "В мините тревогата е много по-голяма, защото в ТЕЦ-а има нагласи и проекти за смяна на горивната база, създаване на соларна инсталация, т.е. има перспектива, каза президентът на КНСБ Пламен Димитров в..
Движението в тунел "Железница" на пътя Благоевград - Кресна се осъществява с повишено внимание и съобразена скорост поради прекъсване на електрозахранването, съобщиха от АПИ.
Правосъдният министър Георги Георгиев свиква Пленума на Висшия съдебен съвет. Висшите магистрати трябва да решат дали да отправят искане до Народното събрание за автентично тълкуване на текстовете от Закона за съдебната власт, свързани с т.нар. "трима големи" в съдебната система - изпълняващите функциите главен прокурор и председателите на върховните..
Депутатите няма да работят в пленарната зала и днес. Народните представители не събраха кворум, също както бе и вчера. Едва 71 депутати се регистрираха. В залата не влязоха ГЕРБ-СДС, "Възраждане", "ДПС-Ново начало", ИТН и нечленуващите в парламентарна група депутати. Председателят Наталия Киселова не направи втора проверка, а насрочи следващото..
Днес над страната ще има разкъсана, над повечето райони – значителна облачност. Слаб дъжд ще превалява на отделни места в източните и планинските райони от страната. Преди обяд на места в низините и по поречията на реките видимостта ще бъде намалена. Ще духа слаб, в Източна България - до умерен източен вятър. Максималните температури ще бъдат между 14° и..
Продължава гасенето на пожара, възникнал по-рано днес на територията на пернишката металургична фирма „Стомана Индъстри”, съобщи регионалният говорител на МВР в Перник Венцислав Алексов. Горят метални отпадъци, предназначени за претопяване. Количеството скрап заема голяма площ и е с голяма височина, затова се изнася извън халето, където продължава..