От незапомнени времена в петричкото село Ключ ежегодно се провежда традиционният събор, посветен на празника Илинден. Това е едно от най-големите и многолюдни събития в населеното място, което се почита както от местните хора, така и от много гости.
„Отдавна, дедите и прадедите ни са решили на 2 август да бъде събора, когато по стар стил честваме Илинден, църковният празник. Един голям светец, Свети Илия Гръмоломник, е било тогава и затова са решили жителите на Ключ на тази дата да бъде и съборът на селото. Впоследствие вече се свързва и с Илинденско – Преображенското въстание. Може би и не случайно пък то избухва на Илинден, за да бъдат пазени участниците във въстанието от Свети Илия, който да им е като закрилник. И така, от далечни времена е прието на 2 август да бъде съборът на село Ключ“, съобщи за Радио Благоевград кметът на селото Македонка Иванова.
Празникът всъщност започва още на 1 август вечерта с празнична програма и заря. Едно време на територията на селото се е намирала застава, войниците са правили зарята, която се е запечатала в спомените на местните хора.
„Тази година празничната програма започва в 20.30 ч. на 1 август. В нея ще участват танцьорите от местното читалище, от читалището в село Скрът, ще звучат изпълнения на местни певци, ще участват Йордан Николов и „Пиринско тройче“, както и други известни изпълнители от региона. На 2 август са традиционните борби от 18 ч., те се провеждат под вековните чинари. Събират се много хора от близо и далеч“, попълни кметът на село Ключ.
Местните хора се готвят за събора от доста време. По инициатива на Македонка Иванова вече е почистено пространството под вековните чинари, ентусиасти са поставили българския трибагреник на входа на селото, обновена е и спирката в населеното място.
„Мотото, което ме води от както съм станала кмет, вече около 7 месеца, това е, че „заедно можем повече“. Това ни сплотява. Като седнем да починем, след като участваме в трудов ден, вече обменяме идеи, как да обновим, да почистим и направим селото по-добро за живеене. Ето сега, когато говоря за това, аз настръхвам. Отворена съм за всяка една идея на местните хора. С каквото мога помагам, винаги гледам да съм като организатор и на няколкото инициативи, които вече направихме, се вижда резултатът в селото“, сподели още Македонка Иванова.
Тя съобщи, че септември месец предстои обновяване на главния водопровода в селото, тъй като в едно населено място водата и пътната инфраструктура са най-важните неща. Материалите са осигурени, съвместно с Общината и ВИК, жителите също се участват в реализацията на този проект.
„Заповядайте в село Ключ, има какво да видите, гостоприемни сме! Подготвили сме богата програма за събора. Отправям покана към всички приятели на село Ключ, към всички, които нещо ги свързва със село Ключ, а пък и нови да поканим, че все пак искаме и туризма да развиваме в селото. Има какво да се види, обновили сме пътеките до водопадите. Така че, заповядайте“, допълни кметът на село Ключ Македонка Иванова.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева:
В началото на 2025 година, с оптимизъм и ентусиазъм, посрещаме новите възможности и предизвикателства. Във време, когато често се срещаме с негативни нагласи и стрес, психологията на позитивното мислене може да бъде ключът към пълноценен живот. Психологът Денис Никифоров акцентира на важността на позитивните мисли и тяхното въздействие върху..
За първи път от години на 1-ви януари осъмнахме с нови цени на електроенергията. За нас, в Западна България увеличението е с 8,36 %. Ние, битовите потребители бяхме още по-изненадани, защото промяната на цената винаги ставаше от 1-ви юли, а не от началото на годината. Това увеличение веднага причини увеличение на цените на всички стоки и то не..
Едни от най-ярките и интересни обичаи в традиционния български календар са народните кукерски игри – маскаради. Той датира още от древните времена на траките и е успял да се съхрани през всички векове, свързани с големи политически и социални изменения за страната ни. Кукерите пък са един от най-колоритните и загадъчни символи на българската..
От отколешни времена в разложкото село Добърско битува традицията на 6 януари, Богоявление, да се отбелязва, както древният обичай „Водици“, така и празникът на населеното място. Според кмета Янис Будин, в миналото на този ден е била Бъдни вечер, а на следващия ден Коледа, което е още един повод, точно тази дата да е избрана за празник на..
В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово. Предлагаме ви да чуете този разговор:
Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..
Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода. „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..