България отива на поредни предсрочни избори. След продължила над 2 часа среща в парламента между представители на ИТН и ГЕРБ-СДС, стана ясно, че няма да бъде дадена подкрепа за кабинет с третия мандат.
По думите на депутата от ГЕРБ Деница Сачева, този парламент е фрагментиран, има 38 независими депутати, като това създава риск за стабилността на мнозинството.
"Когато се фокусираме върху политики и избягаме от персоналната фиксация – дали към политически или физически персонажи, тогава виждаме колко много сме "за", а обратното - виждаме колко много сме против", каза Желязков
"Всичко това, което ни обединява, не възниква днес, на 3 август. То беше със същата степен на валидност и на 19 юни, когато ИТН каза, че няма да подкрепи първия мандат и съответно ще поиска директно третия мандат. Още в началото на днешния разговор казахме, че устойчиво правителство може да почива тогава, когато се случва върху конкретни принципи. Най-голямото доверие на тези избори беше дадено на нас, на ГЕРБ-СДС. Ние имаме изключително тежката отговорност да пазим както доверието, което сме получили от нашите български граждани, така и да пазим смисъла и демократичните принципи на страната и да пазим смисъла на политиката. Няма да скрия, че все още съществува между нас известна липса на доверие по отношение на това кога преговаряме пред камери и кога решенията се взимат задкулисно", допълни Сачева.
След срещата Станислав Балабанов от ИТН каза, че виновник за провала на третия мандат е Бойко Борисов:
"Сянката, която е надвиснала над лидера на първата политическа сила, може би за пореден път скри желанието за експертиза на неговите представители. Аз се съмнявам българските граждани да посетят личните партийни интереси на конкретни хора, оставили в блатото на задкулисието идеите за реформи. Тежка ще бъде политическата отговорност на Бойко Борисов, която пое днес. В крайна сметка ще си носи пълните последствия".
Категорично осъждам агресията срещу полицаите, които с отговорност и професионализъм гарантират правото на всеки български гражданин да изразява мирно протеста си или подкрепата за каузи, в които вярва. Като министър на вътрешните работи няма да се поколебая да дам съответните разпореждания, за да бъде приложена цялата строгост на закона за опазване на..
Десет полицаи са ранени при ексалацията на напрежението по време на протеста на партия "Възраждане" срещу въвеждането на еврото. По-рано участващите в демонстрацията заляха с червена боя фасада на сградата на представителството на европейските институции в София и се опитаха да подпалят вратата. От полицията съобщиха, че има и арестувани.
Новата девойка "Кюстендилска пролет" ще бъде избрана на 15 март в Кюстендил. Претендентките за титлата през тази година са 14, колкото бяха и през 2024 година. Традицията по тържествено посрещане на пролетта в града датира от древни времена, припомниха от общинския отдел "Култура и духовно развитие". През тази година конкурсът ще се състои за 58-и..
Едва една пета от членовете на секционните комисии в Сандански са преминали обучение за провеждане на нов избор за общински съветници, който е насрочен за утре, 23 февруари. 130 са направените смени в състава на секционните комисии, а основна причина за отказите е по-малкото заплащане. Редовните избори за общински съветници в Сандански бяха..
Днес ще остане студено. Ще преобладава слънчево време с временни увеличения на облачността. Преди обяд на места в равнините ще има мъгла. Ще духа слаб източен, в Източна България до умерен северен вятър. Температурите ще са в много широки граници, минималните - от минус 15°-минус 17° на места в Източна България до минус 6°-минус 8° в отделни райони..
На Общо събрание на съдии и съдебни служители в Районен съд – Благоевград, беше представен годишният отчетен доклад за дейността на правораздавателната институция през 2024 година. Гости на събранието бяха председателят на Окръжен съд-Благоевград съдия Петър Узунов и зам.-председателите на Окръжен съд - Благоевград съдия Лилия Масева и съдия Татяна..
Организаторите на бойкота срещу големите търговски хранителни вериги насрочиха трета протестна акция, която ще се проведе на 27 февруари. Заедно с нея ще бъде обявен и бойкот на банките заради високите банкови такси, обясни Мая Манолова: "Бойкот на банковите такси с искане за налагане от страна на парламента на таван на банковите такси. За миналата..