Ахмед Мерчев от сатовчанското село Слащен е напът да сбъдне мечтата си и да създаде собствен електрически хиперавтомобил. Плановете на 40-годишния инженер са през септември да представи на публиката своето изобретение. Колата ще носи името „Alieno“, което в превод от италиански означава „извънземно“.
Всичко започва през 2015 година, когато младият мъж решава да си купи супербърза спортна кола. Установява обаче, че на пазара няма такава, която да отговаря на неговите критерии. И решава сам да я конструира. Купува старата гранична застава в съседното село Туховища и така поставя началото на дългия производствен процес. Днес там вече има модерна фабрика за автомобилостроене.
Днес конструирането на хиперколата е към финала си.
Историята може и да звучи малко нереално, но е факт.
„Занимавам се професионално с роботика и електроника и тази част от моята дейност се развива доста добре. Първоначално идеята бе да създам само за себе си кола, но впоследствие прерасна в цял бранд за производство на електрически автомобили. Използвам върхови технологии“, разказва Ахмед Мерчев.
„Бях подготвен, когато стартирах този проект. Повече от десет години имах професионален опит с такива технологии. Предизвикателство е да създавам нещо ново, което не е правено в България. Съмишленици за такова голямо начинание не се намират лесно. Много хора са скептици, тъй като нямаме традиции в автомобилостроенето, както другите държави. Особеното е, че финансирам проекта със собствени средства, но когато се действа стъпка по стъпка нещата се получават. Скоро ще покажа първия прототип на автомобила“, допълва Мерчев.
Усилията му са насочени към сегмента на хиперколите, които са бутикови и за колекционери. Предвижда да произвежда в малки серии от десет до сто броя. Вече има интерес към неговия проект от големи брандове в автомобилостроенето.
Хиперавтомобилът „Alieno“ ще има специален електромотор, контролери, батерии, олекотено шаси, софтуерът, който управлява колата - всичко е върхова технология, категоричен е инженерът. Дизайнът пък ще бъде остър, агресивен, така че колата да отговаря на своето име. Ще развива до 400 км в час.
Тя ще струва между 2 и 4 милиона евро.
Ахмед планира прототипите на хиперавтомобила да ползва като „работни мулета“, върху които да тества по-големи мотори.
Фабриката в Туховища разполага с 14 халета, пълни с модерни машини за автомобилостроенето.
Може да чуете целия разговор на Мария Благоева с Ахмед Мерчев в прикачения файл.
Общинският съвет в Благоевград гласува в края на май промяна на правилата за движение на електрически превозни средства на територията на общината. През тази седмица бяха поставени и знаци, забраняващи управлението на електрически тротинетки в пешеходната зона. Целта е да се намали рискът от инциденти и да се повиши сигурността за пешеходците...
Приключва третият курс за водни спасители, организиран от БЧК - Благоевград. Над 40 младежи са обучени за водни спасители на плувни басейни и водни паркове прз тази година. Въпреки интереса към професията в Благоевградска област, тя не е достатъчно атрактивна. „Няма интерес от хората да изпълняват професията воден спасител целогодишно, както и..
Психологът Денис Никифоров беше специален гост в предаването „Ефир за приятели“ по Радио Благоевград . Темата на разговора беше свързана с това дали може Изкуственият интелект да измести психолога? Гостуването на специалиста предизвика оживена дискусия както в студиото, така и сред слушателите, които се включиха активно с мнения и въпроси...
В дигиталната ера все повече хора търсят достъпни и бързи решения за своите проблеми – включително и в правото. Пример за това е реален случай, в който IT специалист печели дело срещу НОИ без адвокат, с помощта на генеративен изкуствен интелект. Зад тази история обаче се крият сериозни въпроси: може ли алгоритъм да замени адвокат? Какви са рисковете..
Oбщина Благоевград и спортните клубове на територията на областния център организират безплатни занимания за учениците през лятната ваканция. Те стартират от 1 юли, като се провеждат по предварително изготвен и утвърден график. В програмата са включени различни видове спорт, сред които лека атлетика, плуване, баскетбол, футбол, таекуондо-до, бокс,..
Ученици от България, Турция и Северна Македония видяха отблизо най-новите и интересни разработки от света на роботиката, дело на учените от БАН. Това стана възможно по проект на тема „Изкуственият интелект има ли бъдеще“, изпълняван от сдружение „Неврокоп“ с председател Рахим Арнаудов. В Дома на културата в град Гоце Делчев пред младите хора беше..
През 2024 г. България се превърна в най-горещата точка на Европа. Хиляди хектари прекрасни гори изгоряха. Но сред пламъците изгря и една нова сила – силата на обществото. Благодарение на усилията на доброволци, дарители и активни граждани, опазихме част от нашата природа. Именно затова Доброволно формирование „Георги Измирлиев – Македончето“..