Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Село Бело поле празнува на Голяма Богородица

Благоевградското село Бело поле организира 21-ия традиционен събор, който всяка година се провежда на празника Успение на Пресвета Богородица. И този път домакините очакват над 1000 гости на празника, каза за Радио Благоевград кметът Иван Стойчев. 

Още от ранни зори започва подготовката за Голяма Богородица. Няколко майстор-готвачи приготвят вкусния курбан, който се раздава за здраве. Тази година отец Андон Шавулев освети 16 казана. Подготовката за събора е започнала още преди месец, посочи кметът Иван Стойчев.

Традиционно честването на празника, който е и празник на църквата в селото, се провежда в двора на училището, в непосредствена близост до храма. Миряни посещават църковния дом, изграден преди близо 20 години, за да се помолят за здраве и благоденствие. 

Кулминацията е вечерта, когато гостите ще изпълнят двора на училището, отец Андон ще ги благослови, а кметът Иван Стойчев ще ги поздрави с празника и ще отправи своите благопожелания към тях и техните семейства. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Подобряват отводняването между 10-и и 37-и км на АМ „Струма“

От днес до 15 август /петък/, от 6:30 ч. до 16 ч. ще се извършват дейности по подобряване на отводняването в участъка от АМ „Струма“ между 10-и и 37-и км на територията на област Перник.  При изпълнение на работите поетапно ще се ограничава достъпът до аварийните ленти в 27-километровата отсечка от 10-и км до п. в. „Долна Диканя“ /37-и км/...

публикувано на 09.08.25 в 10:41

Напусна ни Борислав Бързачки

Боби загина в тежка катастрофа станала в месността "Предел", вчера следобед. Ще го запомним, като добър колега и приятел. Екипът на Радио Благоевград изказва съболезнования на близките! Почивай в мир, Боби!

публикувано на 09.08.25 в 08:48

Петото издание на парк фест „Пейка” започва тази вечер на пернишката крепост

Събитието е част от кандидатурата на Перник за европейска младежка столица през 2028 година. Миньорският град е сред финалистите в надпреварата. Името „Пейка” не е просто метафора, каза пиарът на общината Кристиян Петров, чиято е и инициативата за фестивала. „То носи смисъла на срещата на градската култура на онова място, където започват разговорите,..

публикувано на 09.08.25 в 08:43

Днес празнуват жителите на Земен

Празникът на града, наричан от местните Пантеле е с над 100- годишна история и по традиция се чества в най-близката събота до 9 август, когато по стар стил се е почитал Св. Пантелеймон. Освен с почитта към светеца, празникът е свързан и с построяването на жп линията София – Гюешево, чието строителство в участъка Земен ръководи италианският..

публикувано на 09.08.25 в 08:34

Слънчево, температурите се повишават

Днес ще бъде слънчево. Ще духа слаб, в югоизточните райони умерен вятър от изток-североизток. Температурите още ще се повишат и максималните ще бъдат между 32° и 37° градуса. В планините ще бъде слънчево. Ще духа слаб до умерен вятър от изток-североизток. Максималната температура на височина 1200 метра ще бъде около 26°, на 2000 метра - около 20°.

публикувано на 09.08.25 в 08:18

Тежка катастрофа на пътя Симитли- Разлог

52-годишен благоевградчанин загина при тежка катастрофа на пътя Симитли – Разлог. Сигналът за инцидента е подаден в 15.16 ч.Сблъскали са се лек и тежкотоварен автомобил в местността Раденка, в близост до комплекс „Две реки“.На място е починал водачът на лекия автомобил, който е на 52 години от Благоевград. Възстановено е движението по път II-19..

публикувано на 08.08.25 в 18:09

Намерен е 46-годишен перничанин, напуснал дома си на 5 август

Сигнал за изчезването му е бил подаден днес около 10,00 ч. на тел. 112. По данни на близките му, до тази сутрин мъжът отговарял на телефона. В разговорите си с тях и с приятели твърдял, че няма намерение да се прибере, без да обяснява какво е намислил. От 08,00 ч. тази сутрин телефонът му давал свободно. Това притеснило семейството му. След подаването..

публикувано на 08.08.25 в 17:12