Има ли по Конституция право президентът Румен Радев да отхвърля служебен кабинет, както направи с проектокабинета "Кожарева" в понеделник?
Няма да има кабинет "Кожарева", изборите ще са след 20 октомври
Заплетената политическа ситуация коментираха по Нова тв преподавателите по Конституционно право д-р Орлин Колев и доц. Наталия Киселова.
"Според тълкувателно решение №2 на Конституционния съд от 2002 г. думата "предложение", що се отнася до процедури, в които участва държавният глава, предполага финалният акт да е негов. Това означава, че и в случая със служебното правителство окончателната дума е на президента", настоя доц. Киселова.
По думите ѝ отказът на Радев да подпише указ за назначаване на служебното правителство на Горица Кожарева не е противоконституционен.
На друго мнение е обаче колегата ѝ д-р Орлин Колев. Според него "президентът не може да налага волята си за подбора и състава на бъдещия служебен кабинет".
Конституционалистът определи като "голям гаф" факта, че държавният глава обвързва провеждането на парламентарни избори с формирането на служебен кабинет.
По думите на доц. Киселова указът за назначаване на служебно правителство предшества този за провеждане на предсрочен вот. Т.е., ако Румен Радев реши да остави сега действащия кабинет "Главчев", то държавният глава трябва да издаде указ за неговото преназначаване и едва след това такъв за дата на изборите.
Административен съд – Благоевград отменя отчасти решение на ОИК – Сандански, с което са обявени резултатите от проведените на 23.02.2025г. частични избори за общински съветници в община Сандански. Съдът отменя решението в частта, по отношение на ПП „Ред, законност и справедливост“. Съдебното решение отразява заключението от изготвената по делото..
От следващата учебна година изпитите по математика от Националното външно оценяване след 7. и 10. клас ще включват интегрални задачи, пише БНР. За решаването на този вид задачи, учениците ще използват базовите си знания и умения по природни науки. Целта е задачите да станат по-практични, без да се заучават закони, съобщи пред журналисти министърът на..
Днес, 83 години след разстрела на Никола Вапцаров, на едноименния площад пред мемориала на великия поет, се проведе възпоменателна церемония. С думи, музика и мълчание присъстващите сведоха глави в знак на почит пред живота и делото на поета – глас на народа, борец, човек с дълбока вяра и непреходна поезия. В знак на признателност и..
От 24 до 27 юли 2025 г., Регионалният исторически музей – Благоевград ще бъде домакин на обучителен семинар, организиран от Академия „Муза“, въпреки че сградата на музея се намира в процес на ремонт. Семинарът ще събере експерти от водещи музеи и културни институции от цялата страна, които ще участват в поредица от лекции, дискусии и..
2748 лв. са необходими за месечна издръжка на тричленно семейство, пише БНР. Необходимият за издръжка доход нараства с 0,4% на тримесечна база и с 5.1% на годишна база, сочат данните от проучването на Института за социални и синдикални изследвания на КНСБ. От 1526 лв. нетен месечен доход се нуждае един работещ човек, живеещ сам. Необходимият за..
Продължава доугасяването на пожара, който възникна в Рила планина на 12 юли. В горялата част има тлеещи и възобновили се огнища. Днес на място работят екипи на районните служби "Пожарна безопасност и защита на населението“ от град Рила и град Кюстендил, и екип на Природен парк "Рилски манастир“, съобщиха от пресцентъра на Областна дирекция на..
Представители на обществени институции, на местната и на държавна власт, почетоха годишнината от гибелта на Никола Вапцаров и в Благоевград. По традиция, ритуалът се извърши пред барелефа на големия български поет, поставен на сградата на драматичния театър, носещ неговото име. 83 години след разстрела на Никола Вапцаров, неговите стихове..