На среща днес областният управител на Кюстендилска област Александър Пандурски събра представителите на институциите и кметовете на общини, за да бъдат обсъдени мерките, които да осигурят нормално водоподаване на жителите на областта.
На работната среща присъстваха представители на държавната власт, "Напоителни системи“, "Басейнова дирекция“, на водния оператор и на РЗИ. По думите на областния управител проблеми има навсякъде в областта. Единствените селища, снабдявани нормално с вода, са град Бобов дол и две села, получаващи вода от язовир "Дяково“. Всички останали населени места са проблемни. Язовир "Карагьол“ е източен, част от водите на язовир "Калин“ трябва да се използват за водоснабдяване на Дупница, а това нарушава водоснабдяването на общините Кочериново и Рила.
"Водният ресурс е минимален. Нашите селища се захранват от повърхностни водоизточници. Тежките месеци са септември и октомври. Прогнозите показват, че пресъхналите водоизточници ще стават повече и аварийно ще трябва да търсим решаване на проблема в множество населени места“, каза областният управител, Александър Пандурски.
В момента решението на проблема е икономичното използване на водните ресурси, както и преразпределението му. Това означава воден режим, който кметовете на населените места трябва да въвеждат където трябва, допълни Пандурски.
На срещата беше взето решение водният оператор да извърши бърз преглед на всички водоеми, да бъдат почистени и да се резервират определени количества вода в тях. Стана ясно, че са съставени и първите актове за неправомерно ползване на вода.
Зам.-кметът на Община Кюстендил Росица Плачкова заяви след срещата, че към момента няма данни за въвеждане на воден режим в населените места в общината.
Воден режим засега няма да се въвежда и в община Кочериново.
„След намесата на „Кюстендилска вода” водоподаването е нормализирано”, каза кметът на общината, Светослав Горов.
Лек автомобил се е запалил в движение и изгорял на автомагистрала "Струма". Инцидентът е станал малко преди трети тунел в посока Перник. Сигналът е подаден около 17 часа. Няма пострадали хора. Причината за инцидента е техническа неизправност, казаха от полицията.
Улица „Промишлена“ да бъде преименувана на булевард „Леон Ламуш“. Това предлагат на Общински съвет - Благоевград кметът Методи Байкушев и председателят на ОбС Антоанета Богданова. В мотивите на предложението си те посочват, че при създаването си улицата е попадала в промишлена зона, но след приемането на Общия устройствен план голяма част от..
Приемен офис на Регионалния център за Югозападния регион на планиране ще заработи в Кюстендил. За тази цел Община Кюстендил ще предостави свое помещение. Чрез обособяването на изнесен приемен офис на Регионалния център за Югозападния район на планиране, ще се насърчи развитието на социалната икономика в област Кюстендил. Изграждането на на..
В Брезник раздадоха безплатно 500 бутилки минерална вода. Заради водната криза и наличието на манган във водата от язовир „Красава” въведеното в града на 11 юли бедствено положение бе удължено с още 7 дни. За трети пореден път община Брезник организира раздаване на бутилирана минерална вода. Тя е закупена със средства на общината, каза зам.-кметът..
Празник на дантелата организира Историческият музей в Дупница. Градът ще бъде домакин на 67 делегати на XXI Световен конгрес на дантелата, провел се в Карлово. Майсторите на дантелата ще се запознаят с образци в различни места от България. Дупница ще покаже ризи, кърпи, забрадки, покривки от фонда. Те са украсени с характерната за района изящна дантела..
Кметът на Радомир Кирил Стоев отмени въведения заради изгорялата помпа в помпена станция „Сиренците” временен режим. В социалната мрежа той призова местните жители да вярват на официалната информация и да не се подвеждат по неверни твърдения. Разпространяваните слухове и спекулации за намалял дебит в резервоара на високата зона в Радомир не отговарят..
Кино на открито и прожекции на едни от най-добрите български филми предстои в 3 поредни вечери в Благоевгразд. На 21 август жители и гости на града ще могат да гледат биографичната филмова драма „Без крила“, режисирана от Ники Илиев. Филмът проследява живота на параолимпийския шампион Михаил Христов от момента на трагичен инцидент, довел до..