Колко сме активни като гражданско общество днес? Възпитават ли се децата в доброволчество и инициативност и как учителите участват в тяхното формиране? Това са въпросите, които преподавателите Даниела Миланова и Василка Тасева, част от Сдружение "Заедно за успех" и инициатори на редица активности, инициативи и кампании в община Кочериново, включващи и активното участие на ученици, дискутираха в ефира на Радио Благоевград.
Даниела Миланова е в системата на образованието от 20 години и винаги е харесвала работата с деца. В СУ "Христо Ботев" в Кочериново тя среща своята колежка, преподавател по английски език, Василка Тасева, която прегръща идеите й за работа, възпитание, разговор и отделяне на внимание на децата и извън класната стая.
"И двете мислим, че е най-важно децата да бъдат възпитавани в инициативност, да даваме добрия пример, да бъдат научавани още от малки, че доброволчеството трябва да бъде част от техния живот, да не спират да мечтаят, да творят и да изискват и от себе си, и от заобикалящата ги среда", споделя в ефира Миланова.
"Когато имаме едно растение - поливаш го, грижиш се за него, осигуряваш му всички условия, в които то да вирее, същото е и с децата - когато от малки се започне да се работи с тях, започне да се възпитава у тях едно чувство за инициативност, за позиция, за мнение, те с удоволствие се включват в такива дейности и успяват да се изградят като вече бъдещи личности, които са отговорни, имат свои цели. Тук искам да кажа, че екипната работа между децата е много важна и може би това е нещото, което на децата им липсва - умението за работа в екип, не непрекъснато самоизтъкването. Раждането на една идея, подкрепата за нея и реализирането й - всичко това е един процес, който децата от малки трябва да се научат да следват и реализират", казва Василка Тасева.
Целия разговор с Даниела Миланова и Василка Тасева в предаването "Ефир за приятели" можете да чуете в прикачения звуков файл.
На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..
В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..
През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..
На 20 ноември повече от 140 държави отбелязват 25-ия Световен ден на Географските информационни системи (ГИС). У нас националното събитие е международната конференция „Обединени в ГИС решенията създаваме по-добро бъдеще“, която дава възможност да се научи всичко най-ново от света на Географските информационни системи и тяхното приложение...
Хората забравихме какво е да се радваме на цветовете, защото самите ние станахме едни такива безцветни, апатични и навъсени. Защото все някой ни е крив пред погледа, защото вместо да се усмихнем на вятъра в косите ние се дразним, че ни се е развалила прическата. Ей такива работи, хлапе... Добре, че не ги разбираш. И ако утре или след време някой..
Планините в България издават албум всеки ден. Време е да подкрепим техните артисти. С това послание кампанията на WWF „Абонирай се за природата“ ни призовава да вдигнем за миг очи от виртуалния свят и да обърнем внимание на живата планета, която ни заобикаля. Нейните артисти нямат почивен ден, но въпреки това изпълненията им сякаш остават..
Природозащитната организация WWF България постави началото на своята кампания „Абонирай се за природата“. С любопитна заигравка с някои от популярните стрийминг платформи и хитови сериали, WWF отправя посланието, че изчезването на дивата природа не е кино. То се случва в нашия живот и всички ние участваме в него с ежедневните ни решения...