Почитайки св. Йоан Предтеча като най-велик от пророците, Църквата посвещава на неговата памет няколко дни в годината. На 24 юни, тя тържествено празнува рождението му; а на 29 август възпоменава неговата смърт и в знак на участие в страданията му е наредила пост, припомнят от Светия синод.
Когато бил на 30 години, св. Йоан Предтеча, по внушение Божие, се явил между юдеите, за да ги приготви да приемат Месията – Христа. Възвестявайки им явяването на Спасителя и приближаването на Царството Божие, Йоан ги убеждавал да се приготвят за тая велика радост чрез покаяния за греховете си и изправяне на живота си. Множество хора идвали при Йоан и приемали от него покайно кръщение. Някои от тях така го почитали, че мислели да виждат в него Самия очакван Месия – Христос. След кръщението на Иисус Христос Йоан продължавал да учи народа и близо до Енон кръщавал идващите при него, като свидетелствал за Христа, че Той е Син Божи, слязъл от небето. "Той трябва да расте – казвал Йоан, - пък аз да се смалявам. Който иде отгоре, Той е над всички".
Като проповядвал покаяние, изобличавал беззаконията и пороците. Цар Ирод, син на онзи, който убил витлеемските младенци заради рождението на Христос, се развел с жена си и се оженил за Иродиада - жена на брат му Филип. Понеже това се забранявало от Мойсеевия закон, Йоан казал на царя: "Не ти прилича да имаш жената на брата си!" Разгневеният Ирод заповядал да затворят Йоан в тъмница. Иродиада искала неговата смърт. Но Ирод се побоял да го убие, понеже знаел, че той е честен човек, когото целият народ уважавал и почитал за пророк. Скоро след затварянето на Йоан Ирод празнувал рождения си ден и направил голямо угощение на велможите и началниците галилейски. На този празник Иродиадината дъщеря играла и така се понравила на царя, че той във възторг се заклел да й даде каквото пожелае. Девойката не знаела какво да иска. Тя се посъветвала с майка си, която я подучила да поиска главата на Йоан Кръстител. Дъщерята дошла при царя и му казала: "Искам още сега да ми дадеш на блюдо главата на Йоан Кръстител!" Ирод се натъжил твърде много, но поради клетвата не се решил да й откаже и пратил в тъмницата да отсекат главата на Йоан. Донесли на блюдо главата на великия пророк, дали я на девойката, а тя я занесла на майка си, която от злоба избола с игла езика на Йоан.
Йоановите ученици погребали тялото на светия си учител в Севастия, а Иродиада скрила главата му в Иродовия дворец. Съвестта, вероятно, мъчела Ирод, защото, когато до него дошли слухове за чудесата, извършвани от Спасителя, той казал: "Това е непременно Йоан Кръстител, възкръснал от мъртвите, и затова чудеса се вършат от него." Мнозина казвали: "Това е Илия"; други "Някои от пророците"; но Ирод все повтарял: "Това е Йоан, комуто аз отсякох главата! Той е възкръснал от мъртвите". Бедствия поразили Ирод, войската му била разбита от арабския цар Арета, баща на първата му жена. Той самият бил след това изпратен на заточение от римския император. И юдеите смятали тия бедствия като справедливо наказание за убиването на великия пророк.
Главата на св. Йоан Предтеча била взета след това от жената на Хуза, домоуправителя на Ирод, една от ония жени, които вярно служели на Господа по време на Неговия земен живот. За да спаси от поругание светата глава на Предтеча, тя я вложила в съд и я скрила на Елеонската планина. След известно време главата била намерена там от един свет мъж, който отново я скрил пред смъртта си. Намерена по времето на Константин Велики, тя била пренесена и скрита в една пещера до гр. Емеса. През V в. била пренесена в Халкидон, а по-късно – в Цариград и оттам – в Комана.
На 24 февруари Църквата възпоменава първото и второто намиране на светата глава, а на 15 май – третото, когато тя била пренесена в Цариград.
В Деня на народните будители отдаваме почит към делото на книжовниците, просветителите, борците за национално освобождение, съхранили през вековете духовните ценности на нацията и нейния морал. Славата на пръв будител носи Паисий Хилендарски. Сред най-почитаните са Свети Иван Рилски, Владислав Граматик, Неофит Рилски, Васил Левски, Христо Ботев,..
Със спектакъла „Заедно сред звездите”Общинският драматичен театър "Боян Дановски" в Перник ще отбележи тази вечер 105- годишнината от създаването си.Театралното изкуство в Перник води началото си от 1919 година, когато Перник все още е бил село. Първата театрална сграда е била от плет и кал и е официално открита на 1 май 1921 г. Година по-късно в..
Минималните температури тази сутрин са между 5° и 10°. На 1 ноември преди обяд в равнинната част от страната все още ще бъде мъгливо или с ниска слоеста облачност. В останалата част от страната ще преобладава слънчево време с разкъсана висока облачност. Максималните температури ще бъдат между 17° и 22°
С цел превенция и навременно лечение, ръководството на Община Разлог и МБАЛ "Д-р Асен Велев" организират безплатни прегледи, които ще бъдат извършени от професор Галина Куртева-химиотерапевт и проф. Панайот Куртев-онколог-хирург. Прегледите ще се извършват на 9 ноември (събота) от 8:00 часа до 12:00 часа в сградата на Многопрофилната болница в..
Извършва се проверка по случая с пенсионера от Пернишко, който е получил 30 фиша, от които признава само за един, съобщи на брифинг началникът на „Пътна полиция” в Перник гл. инспектор Георги Василев. Фишовете са издадени за нарушения на територията на СДВР и областните дирекции в Перник, Стара Загора и Бургас, а потърпевшият твърди, че през последните..
В навечерието на Деня на народните будители храмът "Св. Архангел Михаил" в благоевградското село Еленово получи дар – икона-мозайка, изработена от учителката по изобразително изкуство в Осмо СУ "Арсени Костенцев" Благоевград Димитрина Гошева. Лично Неврокопският митрополит Серафим и свещеници от неврокопската епархия осветиха иконата. В..
Възрастен мъж в безпомощно състояние откриха в коритото на река Бистрица кюстендилски полицаи. Той е бил с видими наранявания по главата след падане. Роднини на 60-годишния мъж от Кюстендил подали сигнал в полицията, че нямат връзка с него и не го откриват и на адреса, на който живее. Полицаите предприели незабавни действия, той бил намерен в..