Петчленен състав на ВАС остави в сила определението на тричленен състав във връзка със строежа на автомагистрала Струма. С определението е допуснато предварително изпълнение на Решение № 5 - ПР/2024 на министъра на околната среда и водите, с което е прието да не се извършва Оценка за въздействие на околната среда (ОВОС) на инвестиционното предложение "Изменение на инвестиционното предложение "Подобряване на трасето на Лот 3.2 на Автомагистрала "Струма", по Източен вариант Г 10.50".
Административно дело № 8206 от 2024 г. е образувано по частна жалба на Българска фондация биоразнообразие /БФБ, Фондацията/, която смята, че първоинстанционният съд е разгледал делото като искане за спиране на предварителното изпълнение /чл. 166, ал. 2 и ал. 3 АПК/, а не като жалба по чл. 60, ал. 5 АПК.
С Решение № 250 от 25 април 2013 г. на Министерски съвет обектът е обявен за национален, а Лот 3.2 е определен за обект със стратегическа важност.
Върховните магистрати приемат, че пътят няма дублираща алтернатива, следователно не би могъл да бъде затворен за движение, а това възпрепятства и подобряване на експлоатационното му състояние. В изложените по преписката данни изрично е доказано, че от закъснението при изпълнението на административния акт може да последва значителна вреда за държавата, поради необходимост от възстановяване на разходени европейски средства.
Преценката на съда за неблагоприятното въздействие върху околната среда от предварително изпълнение на проекта е в две насоки – първо, дали такова ще настъпи и второ, преценка за пропорционалност. Върховните магистрати приемат, че с предварителното изпълнение на решението да не се извършва ОВОС на инвестиционното предложение ще доведе до ускорено започване на строежа на автомагистрала в разглеждания участък, в резултат на което околната среда, макар и непряко ще бъде засегната. В случая става въпрос за преценка за пропорционалност, а именно кой обществен интерес надделява – този, изтъкнат и защитен от административния орган или този на жалбоподателя.
Определението е окончателно.
„Ден на Просветителството“ организира Обединение „Заедно“ на жените социалистки – Благоевград, с подкрепата на читалище „Никола Вапцаров – 1866“. Събитието се посвещава на празника на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. Достойни наследници на делото на Светите братя Кирил и Методий, съвременните просветители са част..
Контролирани взривни дейности ще бъдат извършени на 20 май на територията на бившия стъкларски завод "Кристал" в Перник, съобщиха от общината. При спазване на изискванията за безопасност и под ръководството на лицензирана фирма ще бъде премахнат стоманобетонов комин. Взривните дейности ще бъдат извършени в интервала от 12:00 до 17:00 часа. Завод..
Община Дупница започва изпълнението на проект за подобряване състоянието на зелените площи, финансиран от Интеррег България – Северна Македония. О бявена е обществена поръчка за изпълнител на стойност 8 10 000 лева с ДДС, срокът за изпълнение е до 120 дни. Проектът предвижда озеленителни дейности на обща площ от 28 000 квадратни метра...
Днес ще бъде предимно слънчево. В следобедните часове ще се развива купеста облачност, но само на отделни места, главно в планинските райони, е възможен слаб краткотраен дъжд. Вятърът ще се задържи от запад-северозапад и ще бъде умерен, а в Дунавската равнина и временно силен. Максималните температури в повечето места ще са между 20° и 25° градуса.
В Благоевград се състоя среща-дискусия под надслов „Откровен разговор с Асен Василев и Андрей Цеков“. Основната тема бе „Еврото – възможности“. Асен Василев припомни, че по негово време е имало пълна подготовка за еврокампанията. „По време на служебния кабинет всичко това бе замразено. К липовете бяха спрени и така година и два месеца..
Днес министърът на младежта и спорта Иван Пешев посети община Сандански, където проведе редица срещи, свързани с развитието на спорта и спортната инфраструктура в региона. В рамките на визитата си министър Пешев посети ОУ „Христо Ботев“ в село Катунци, стадиона в село Катунци, както и Спортното училище в град Сандански. Целта на посещението беше да се..
Народните представители Стефан Апостолов и Деница Сачева посетиха Центъра за настаняване от семеен тип за пълнолетни лица с психични разстройства „Вяра, надежда и любов“ и Защитеното жилище за лица с психични разстройства в Симитли при днешното си посещение в общината. Деница Сачева, която е и председател на парламентарната комисия по труда и социалната..