Смочево е планинско село в Западна България,н амиращо се в община Рила, област Кюстендил. През землището на селото още през античността е минавал един от главните пътища,свързващ Македония с Тракия, така нареченият "Струмски път". През римско време е съединявал Скаптопара (дн.Благоевград), Германия (дн.Сапарева баня), Самоков и от там Средец (София).
Селото вероятно е основано от смолари (събирачи на дървесна смола), защото в турските данъчни регистри от 1576 г. се споменава като Исмулчива (Смолчево), което е производно на Смолица + "ево"= Смоличево.
През втората половина на XIX в. месният чифликчия принудил жителите на Смочево чрез ангария (безплатен труд) да прокарат напоителен канал от рилския връх Полич. Въпреки тежкото си битие през тези трудни времена, смочевци не са били лишени от духовен живот. Училището в селото е открито през 1860 г.,а черквата "Свети пророк Илия" е построена през 1870 г. Тя е изградена с материали от стария храм, които били пренесени на ръка от местните. Днес на мястото, където е бил разрушеният поради свлачище средновековен храм, е издигната ноеата църква, наименувана на светеца. Интересно е, че и до днес местните смятат, че параклисът "Света Троица" в селото пък ги пази от унищожаваща реколтата градушка.
Най-известен в селото обект остава Смочевският манастир "Свети Николай Летни". Той се намира в център на четириъгълник, който чертаят селата Стоб, Мурсалево, Смочево и град Рила и се вярва, че е силно енергийно място. Главният виновник за съществуването на манастирския комплекс е Ангел Рафаилов. Човекът от Благоевград преживял изключително трагично събитие в семейството си и отишъл при Ванга. Пророчицата му казала, че след три години ще разбере каква е неговата работа на земята и една нощ в съня му дошла Богородица с Иисус. Образите от светлина му посочили като на кино място на няколко километра от склоновете на Рила планина. Запретнал ръкави Рафаилов и с помощта на миряни вдигнал параклиса.
Точно на същото място преди Освобождението съществувал стар параклис, но той бил унищожен. Иконите на Свети Николай и Света Богородица обаче са оцелели. Иконата на Свети Николай Чудотворец върши чудеса всеки ден,това твърдят не само местните, но и всеки, който с болка и вяра е пристъпил към святото място.
Там покрай манастира е и село Смочево, чийто киносалон разказва за някогъшни любовни трепети, чийто кътчета със странни звучни имена учудват всеки, който мине оттам, но най-вече село със сърцати, обединени и гостоприемни жители. И следвайки очертаващата се тенденция хората от големите градове да търсят спокойствие и бягство от шума на града в малките села, къщите в Смочево също не остават празни за дълго, именно такъв е случаят и с кмета на селото Стефка Зашева.
"И аз съм от този тип, който от града, се заселихме в това малко планинско село. Много се радвам на този процес, че го има, защото тези села трябва да се оживят и да се съживят със свежа енергия", споделя в ефира на Радио Благоевград Зашева, като уточнява, че новите собственици на имоти трябва да участват дейно в обществения живот на селото, а не просто да стоят в къщата или вилата си на село.
Село Смочево миналата година възстанови и емблематичния киносалон към читалището, който е с особен сантимент за местните.
"За моето поколоение - голям емоционален заряд носеше това кино, място за срещи, трепети. Имаме ново ръководство на читалището - млади хора. Те се включиха, изчистихме го, възстановихме го, даже миналата година правихме и прожекции", казва Зашева. В момента тече ремонтна дейност на друга зала от читалището, но кметицата сподели, че до месец киносалонът ще бъде отново отворен и дори предстои планирано детско представление в него.
За Смочевския манастир Зашева разказва, че всеки, който е завела до него, казва, че това, за което се е помолил, действително се е случило.
"Хубаво място, много силно място. Има вече монахиня, за женски манастир се утвръждава. Очакват се и още 2 или 3 сестри. Моторчето за неговото построяване - Ангел Рафаилов, благодарение на неговата помощ се случиха нещата, но изключително и само, това стана факт, благодарение на местната общност - хората от Смочево, които почти 20 години са полагали доброволен труд", разказва кметът на Смочево.
Църквата в селото "Свети пророк Илия", която отбеляза 150 години от построяването си е не по-малко известна със своята чудодейна сила.
"Има уникални истории с бебета, зачеване, раждане. Имаме една група, която идва от Сапарева баня, води ги една смочевка, омъжена в Сапарева баня, която идва да празанува в църквата нейното раждане, благодарение на една икона на Св. Харалампий в църквата, и раждането на нейните внучки", споделя Зашева, като разказва и за параклиса "Света Троица", който е строен против градушки.
За смочевци кметицата казва, че са изключително гостоприемни, весели и сърцати хора, които ще нагостят всеки подобаващо. Мечтае селото да се оживи с младежи, деца, да има повече хора, защото те са същността на селото, кметството, читалището и която и да е институция.
Чуйте повече в разговора на Ваня Бахчиванова със Стефка Зашева.
Екстремно високите юлски температури поставиха на изпитание и болни, и здрави. Какви са основните рискове за сърдечносъдовата система при пиковите горещини, какво трябва да бъде поведението ни? В предаването „Сюжети от деня“ на БНР-Радио Благоевград отговорите потърсихме от доц. д-р Красимира Христова, председател на Асоциацията по неинвазивна..
Общините все още чакат от държавата изработена ясна и единна методика за въвеждане на новите модели за изчисляване на такса смет, които трябва да заработят у нас от 1 януари 2026 година. Миналата година този процес беше отложен тъкмо поради липса на прецизна стратегия как навсякъде да бъде изчислявана такса смет. Сега отново няма яснота по кой път ще..
Изразът „Оферта само за частни клиенти“ в обявите за недвижими имоти е синоним на нелоялна практика и крие опасности за клиента. Това е първата „сигнална лампа“, че не сте се доверили на правилния човек в имотния пазар. „Ако вие сте продавач и обявите своя имот в дадена брокерска агенция с подобен модел на работа, вие рискувате вашият имот да не..
Преди дни служители на ГДБОП задържаха близо 1 тон флакони с райски газ на обща стойност 250 000 лв в благоевградското село Падеш. Според антимафиоти те веществото е било предназначено за разпространение в питейни заведения и търговия на дребно. Цялото количество е иззето, с цел да бъде предотвратено то да стигне до пазара и до крайния..
Промените в наказанията за престъпления срещу животни бяха приети в НС окончателно, при почти единодушно гласуване. Против промените в Наказателния кодекс имаше само 1 глас от ИТН. На фона на настоящата политическа ситуация това показва, че животните са наистина обединяващ фактор. Припомняме, че без разследването на КАЖИ, които разкриха жестоките..
Под мотото „Срещаме се у дома“ този петък, събота и неделя за втора поредна година ще се проведат редица събития, част от инициативата „Ела (си) в Благоевград“. Началото ще бъде на 25 юли, когато жителите и гостите на Благоевград ще имат възможност да чуят лични истории на хора, избрали Благоевград за свой дом, както и да разберат повече за..
Вълнуващо културно събитие ще привлече интереса на туристите към античния град Хераклея Синтика. Фестивалът "Тракийски мистерии" ще се проведе на 26 юли във форума на древното селище. Интерактивният спектакъл ще пренесе публиката в мистичния свят на предците и свещените им реликви. Божественият култ ще оживее пред посетителите през наследниците..