Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Земеделци настояват да се създаде държавен Застрахователен фонд при бедствия и аварии

На 100% е унищожена земеделската продукция в част от гоцеделчевските села - съобщи в ефира на Радио Благоевград Иван Сабахлъков, земеделски производител от Хаджидимово. Причината е падналият обилен дъжд с опустошителна градушка в съботния ден. Това е второто природно бедствие в района, което унищожава почти на 100%  тазгодишната земеделска реколта.

Според земеделския производител, който се занимава с този поминък вече 24 години, изменението на климата е неоспорим факт.

„И българинът, ако си мисли, че ще избяга от това нещо, жестоко се заблуждава. В събота бях участник в едно явление, което това лято се повтаря многократно. Всеки облак, който се задава, става градоносен. И затова трябва сериозно да се замислим, какви стъпки ще предприемем оттук нататък, самите ние, земеделците, или тъй наречените „пчелички на държавата“. Защото, ако ни няма нас да произвеждаме тези розови домати, които се търсят на пазара и тези хубави чушки капии, които всеки иска да си изпече сега, ако „тези пчелички“ ги няма, няма кой да произвежда“, сподели още Иван Сабахлъков.

По думите му, градушката в събота е унищожила на 100% неговата реколта, както и тази на колегите му в селата Хвостяне, Блатска, Дъбница и други от този район. Бедствието се повтаря за втори път тази година. Припомняме, че в края на юни бяха унищожени около 4 хиляди декара земеделски площи след паднала опустошителна градушка в района. Земеделците все още не са получили обезщетение за нанесените щети тогава.

„Затова настоявам и апелирам, държавата да се намеси. Не само да ни препращат към застрахователни компании, защото ние на тези компании не вярваме. Ние искаме държавата да създаде Фонд за бедствия и аварии, в който да се застраховаме към държавата. Искаме държавата да ни е гаранта, че като се получат такива бедствия от природно естество, ще бъдем защитени. Ако не, да кажат „спасявайте се“ и да приключи отрасъла „Плодове и зеленчуци“ в тази държава“, категоричен е земеделският производител.

Според него, земеделците не застраховат продукцията си, защото не вярват на застрахователите. Все още не са получени обещаните обезщетения за щетите от градушката в края на месец юни. Затова земеделците сами трябва да си решат проблемите.

„Тогава се направиха едни протоколи и никой не знае докъде стигнаха нещата. Затова повтарям, ако няма Гаранционен фонд, зад който да стои държавата, просто всички сме обречени. Затова, ако ме слушат в момента българските земеделци, нека се обединим, нека сами да си извоюваме тази, не привилегия, а застраховка, за да сме сигурни за утрешния ден, защото, когато на 100% е унищожена продукцията ни, това означава, че догодина ние сериозно ще се замислим, дали въобще да се занимаваме със земеделие и в частност със зеленчукопроизводство“, допълни Иван Сабахлъков. И призова, в 10 ч. утре, вторник, негови съмишленици и пострадали от градушката земеделци, да се съберат в центъра на Хаджидимово, да направят едно шествие до гръцката граница, за да бъдат чути исканията им от политиците и институциите.

„С един протест няма да решим проблема, но се надяваме, поне да ни чуят, защото държавата е на нас, хората, ние сме държавата“, каза още земеделският производител.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Иван Сабахлъков:






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Позитивното мислене като ключ към по-добър живот

В началото на 2025 година, с оптимизъм и ентусиазъм, посрещаме новите възможности и предизвикателства. Във време, когато често се срещаме с негативни нагласи и стрес, психологията на позитивното мислене може да бъде ключът към пълноценен живот. Психологът Денис Никифоров акцентира на важността на позитивните мисли и тяхното въздействие върху..

публикувано на 08.01.25 в 10:08

За цените на тока

За първи път от години на 1-ви януари осъмнахме с нови цени на електроенергията. За нас, в Западна България увеличението е с 8,36 %. Ние, битовите потребители бяхме още по-изненадани, защото промяната на цената винаги ставаше от 1-ви юли, а не от началото на годината. Това увеличение веднага причини увеличение на цените на всички стоки и то не..

публикувано на 08.01.25 в 09:28
Снимка: Иво Данчев

"Кукерленд" 2025 - красотата на българската маскарадна традиция, събрана в 13 снимки от цялата страна

Едни от най-ярките и интересни обичаи в традиционния български календар са народните кукерски игри – маскаради. Той датира още от древните времена на траките и е успял да се съхрани през всички векове, свързани с големи политически и социални изменения за страната ни. Кукерите  пък са  един от най-колоритните и загадъчни символи на българската..

публикувано на 06.01.25 в 14:50

6 януари е двоен празник за село Добърско

От отколешни времена в разложкото село Добърско битува традицията на 6 януари, Богоявление, да се отбелязва, както древният обичай „Водици“, така и празникът на населеното място. Според кмета Янис Будин, в миналото на този ден е била Бъдни вечер, а на следващия ден Коледа, което е още един повод, точно тази дата да е избрана за празник на..

публикувано на 06.01.25 в 14:23
Д-р Кирил Алексиев

Кирил Алексиев: Ботев е гневният вик на човека, който иска промяна

    В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово.     Предлагаме ви да чуете този разговор: 

публикувано на 06.01.25 в 12:18

Христо Мухтанов: Да се вглеждаме не само в тежкото

Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..

публикувано на 06.01.25 в 11:55

Книгата „Духът на Хераклея“ - апотеоз на Петрич

Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода.  „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..

публикувано на 05.01.25 в 10:00