Жанрът в който твори Гергана Лаптева е исторически трилър. Тя е почти готова с шестия си роман, който ще излезе от печат през 2025 година. „Действието преминава през Неапол, Александрия и завършва в едно много любимо мое място – древния град Хераклея Синтика“, открехна част от новата история писателката, която сподели в интервю за Радио Благоевград, че отдавна иска да пише за този древен град край Петрич. И докато читателите очакват книгата, имат възможност да се вълнуват с героите от досегашните и романи, най-новият от които е "Момичето от портрета". „Този роман е малко по-различен от останалите с това, че в него са включени истории на хора, които аз познавам, като изключим главните герои“, подчерта Гергана Лаптева. Романът преплита съвременни истории и такива от преди 100 години в България, Италия и Аржентина, разказва за българската емиграция в тази далечна южноамериканска страна. „Тези хора са запазили своите чувства към България и са успели да ги предадат на своите деца и внуци, някои от които не са идвали дори в Европа. Но въпреки това танцуват наши танци, спазват наши традиции, имат учредени дружества на няколко места в Аржентина“, разказа Гергана Лаптева и подчерта, че е важно да познаваме и разказваме за българите по света, защото тези хора „в някои отношения са дори повече българи, отколкото доста хора, които живеят в България“, карат ни да оценим държавата, в която живеем и подхранват патриотизма на всички нас.
Романът "Момичето от портрета" вече е преведен на испански език и предстои да бъде представен в Аржентина.
Цялото интервю са Гергана Лаптева можете да чуете в звуковия файл.
На 1 май, Деня на труда, в благоевградското село Падеш ще бъдат засадени над 50 дървета по тротоарите и в зелените площи, това съобщи в ефира на Радио Благоевград кметът Александър Стаменов. „Дърветата ще бъдат декоративни, които са подходящи за тротоарите. Сред тях и червен дъб, каталпа, японска вишна, ясен...“, уточни още кметът...
30-40% от българите предпочитат да застраховат автомобила си, а не жилището си сочат данните на Асоциацията на българските застрахователи. Една от водещите причини е нагласата на хората „на мен няма да ми се случи“, която излиза на преден план както при национално-представителното проучване от 2020 г., така и от анкетата от 2024 г. Друга..
Започва работата по пълнометражен игрален филм, посветен на живота на Лили Иванова. Филмът ще бъде съвместна продукция между Фондация „Лили Иванова“ и продуцентската компания „Междинна Станция“. Сценарият е поверен на Емил Бонев, автор на „Гунди – Легенда за любовта“. Режисьор ще бъде Яна Титова. Оператор на филма е Мартин Балкански...
Банско джаз фестивал 2025 година ще бъде 10 дни. Това обявиха днес на пресконференция в курортния град. Другата новост е програмата „Децата в джаза“, каза за Радио Благоевград Стефания Темелкова от Управителния съвет на Асоциация на "Фестивалите в България". Ще има световна сцена в парка всяка вечер, където партньори ще бъдат млади..
Малки късчета българска памет ще съберат в голяма тематична изложба младите художници от Школа „Новите майстори“ в Кюстендил. На 3 май във фоайето на Драматичния театър възпитаниците на Евгени Серафимов ще подредят 40 пейзажа, изпълнени с темперни бои, маслени бои и акрил. Годишната изложба носи името „Калдъръми“ и със сигурност ще докосне сърцата на..
Отношението на хората към астрологията днес варира от безрезервна вяра до пълното й отричане. Със „звездната наука” сериозно се занимавали много видни учени. Например Исак Нютон успешно е съставял хороскопи. Джордано Бруно, Николай Коперник, Галилео Галилей, Йохан Кеплер и още много други известни астрономи са били също и изкусни астролози...
Днес отбелязваме Томина неделя. Всяка година празникът се пада на различна дата, отбелязва се в неделята след Великден. Като всеки празник, така и този се свързва с определени традиции, поличби и забрани. Вярва се, че ако тежко болен у дома изяде боядисано яйце, осветено в църквата, той скоро ще се излекува от болестта си и няма да боледува..