Кафето е втората най-търгувана стока в света след петрола. По официални данни за 2023/2024 година, най-големите производители на кафе са Бразилия с около 39% от световното производство, Виетнам - 17%, Колумбия - 7%, Етиопия и Индонезия с по 5%.
Финландия е държавата, която обаче води световната класация на страните, в ĸoитo ce пиe нaй-мнoгo ĸaфe. Финландците изпиват по 12 кг ĸaфe на човек в paмĸитe на една година, според cтaтиcтиĸaтa на Meждyнapoднaтa организация за ĸaфe. В България ce ĸoнcyмиpaт годишно по 2.9 кг на глава oт населението, c ĸoeтo изпреварваме Румъния, но изоставаме от Гърция, където се консумира 5.5 кг годишно на глава oт населението. Информацията съобщи за Радио Благоевград Радина Калдамукова от платформата "Климатека". „Повишаването на температурите в районите, където се отглежда кафе, продължителните засушавания и други екстремни метеорологични събития водят до намаляване на добивите, влошаване на тяхното качество и по-честа поява на вредители и болести“, посочи експертът някои от негативните последици за кафето от климатичните промени и подчерта, че „след по-малко от две десетилетия ще бъдем изправени пред умерен до сериозен недостиг на кафе“. Заради промените в климата се очертава и тенденция за промяна на регионите за отглеждане на кафе. Така почти 50% от настоящите земи за отглеждане на сорта „Арабика“ вероятно ще станат неподходящи за него, а в момента той е с най-голям дял в произведеното кафе в глобален мащаб. Части от Уругвай и Аржентина вече се очертават като подходящи за неговото отглеждане. Както и китайската провинция Юнан, в която производството на кафе от 2001 година насам прави забележителен скок с близо 500%.
Етиопия притежава 99,8% от генетичното разнообразие на кафето Арабика, благодарение на дивите кафеени гори в нейната област Кафа. „Ако искаме да търсим нови вариации на това кафе, трябва да отидем в дивите гори на Етиопия. И също така да се положат усилия за опазването им от обезлесявате, от изсичане и превръщането им в земеделски площи. Това е и родината, и ключът за тяхното опазване“, каза още Радина Калдамукова.
Цялото интервю с Радина Калдамукова можете да чуете в звуковия файл.
Психологът Денис Никифоров беше специален гост в предаването „Ефир за приятели“ по Радио Благоевград . Темата на разговора беше свързана с това дали може Изкуственият интелект да измести психолога? Гостуването на специалиста предизвика оживена дискусия както в студиото, така и сред слушателите, които се включиха активно с мнения и въпроси...
В дигиталната ера все повече хора търсят достъпни и бързи решения за своите проблеми – включително и в правото. Пример за това е реален случай, в който IT специалист печели дело срещу НОИ без адвокат, с помощта на генеративен изкуствен интелект. Зад тази история обаче се крият сериозни въпроси: може ли алгоритъм да замени адвокат? Какви са рисковете..
Oбщина Благоевград и спортните клубове на територията на областния център организират безплатни занимания за учениците през лятната ваканция. Те стартират от 1 юли, като се провеждат по предварително изготвен и утвърден график. В програмата са включени различни видове спорт, сред които лека атлетика, плуване, баскетбол, футбол, таекуондо-до, бокс,..
Ученици от България, Турция и Северна Македония видяха отблизо най-новите и интересни разработки от света на роботиката, дело на учените от БАН. Това стана възможно по проект на тема „Изкуственият интелект има ли бъдеще“, изпълняван от сдружение „Неврокоп“ с председател Рахим Арнаудов. В Дома на културата в град Гоце Делчев пред младите хора беше..
През 2024 г. България се превърна в най-горещата точка на Европа. Хиляди хектари прекрасни гори изгоряха. Но сред пламъците изгря и една нова сила – силата на обществото. Благодарение на усилията на доброволци, дарители и активни граждани, опазихме част от нашата природа. Именно затова Доброволно формирование „Георги Измирлиев – Македончето“..
Животът тече на бързи обороти и едва смогваме да изпълним всички задачи. Влизаме от роля в роля, ту на работа, ту у дома и навсякъде имаме нещо несвършено, което не търпи отлагане. Плановете винаги са свързани с още натоварване, грижа за близките, изкарването на пари, плащането на сметки. Всичко трябва да бъде свършено, гонейки срокове и дати. В..
Благоевградска публика се срещна с Дима Кисьова, която представи в Регионалната библиотека „Димитър Талев” дебютната си поетична книга „Крилати многоточия”. Редакторката Камелия Кондова я нарича „Книга –сърце. Момичешко сърце – влюбено и разочаровано, окрилено и... много близко до огъня. Но...в крайна сметка – феникс!” Дима е родена на 10..