Конкурсът „ЕкоОбщина – устойчив град и общество” стартира своето пето издание в България. Инициативата е на Посолството на Франция в България и на Френския институт в България в партньорство с Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ), екологичното сдружение "За Земята", фондацията „Център за енергийна ефективност“- ЕнЕфект“ и Асоциацията на еколозите от общините в България. “Бих искала да насърча всички български общини, които имат добри амбиции в посока на трите теми, на които конкурсът набляга "Отпадъци и рециклиране"; "Устойчива мобилност" и "Енергия и емисии", каза в интервю за Радио Благоевград Евгения Ташева от екологичното сдружение „За Земята“ и член на журито в раздела за отпадъците. Тя подчерта, че „нишата, която този конкурс запълва, е много необходима, защото е важно в България да се чуват и обменят добрите практики, да се усили обменът между български и френски общини“. Конкурсът "ЕкоОбщина" е отворен за всички общини в България, разделени в две групи: общини с над 40 000 жители и общини с под 40 000 жители. Крайният срок за подаване на кандидатурите е 10 октомври 2024 година. Наградата за всички лауреати е работно посещение във Франция, с поети разноски от страна на организаторите. Пълната информация за конкурса ще открие на неговия сайт (https://ecoobshtina.bg/).
По повод решението на Народното събрание, с което за пореден път бе отложено с още една година (до 1 януари 2026 година) въвеждането в действие на принципа „замърсителят плаща“ при определяне на размера на такса смет, Евгения Ташева посочи основни проблеми пред общините: "липсват средства за инфраструктура, а е доста сериозна промяна да се премине от големи, анонимни контейнери по улиците до индивидуални, по-малки контейнери, които са най-малкото на ниво етажна собственост. Другото е, че самите общини нямат много пряк контрол върху разделното събиране на масово разпространените отпадъци в познатите ни жълти, сини и зелени контейнери“. Екологът напомни, че от началото на тази календарна година трябваше всички европейски общини, включително и българските, да са въвели разделното събиране и на биоотпадъци от домакинствата.
Цялото интервю с Евгения Ташева можете да чуете в звуковия файл.
Снежанка Филчева е автор на книгите „От копче до балтон“, „Бягство“, „Да оставиш следа“ и „Орисани“. Тя е един от съставителите на сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, освен това е самоук художник, който има зад гърба си участия в редица изложби. Нищо, свързано с изкуство, не й е чуждо, като владее не само старите занаяти,..
Цените на основните стоки продължават да растат, а причините за това не са само външни фактори. Според председателя на партия МИР, Симеон Славчев, основният проблем е спекулата, липсата на регулации и недостатъчната подкрепа за българските производители. В интервю за Радио Благоевград той представи конкретни решения за справяне с проблема. Една от..
Цените на храните – защо растат и как могат да бъдат овладени? Темата бе сред акцентите в предаването “Събития и личности”. Ръстът на цените на храните остава една от най-големите тревоги за българските потребители. В интервю за Радио Благоевград, Иван Христанов, който е лидер на “Единение” и бивш зам.-министър на земеделието и храните, анализира..
На празника на виното и любовта потърсихме поетесата Маргарита Петкова, за да разговаряме с нея за любовта във всичките и измерения. Дамата на българската поезия има издадени над 20 стихосбирки и основният климат в тях е както тя казва любовта. На дълго и на широко обсъдихме любовта, но съветът, който даде беше уникален - когато ви се случи любов..
В зала "Временни изложби" на Регионален исторически музей - Благоевград всички посетители могат да се докоснат до творчеството на един от най-големите съвременни български художници Кеазим Исинов, когото загубихме преди 2 години. В изложбата в негова памет, озаглавена "Спомен за Кей", са представени над 20 творби, като освен картини от музейната..
Окръжен съд-Кюстендил стартира кампания срещу насилието и психическия тормоз сред учениците. Тя под мотото "Да не се нападаме! Да си помагаме!" и се реализира с подкрепата на Регионалното управление по образованието и е част от образователната програма на Висшия съдебен съвет и Министерството на образованието и науката. Кампанията е вдъхновена..
С факелно шествие и спектакъл под надслов „Живея! Строя! Красота творя!“ ПГСАГ „Васил Левски“ Благоевград отбеляза своя рожден ден. Зала „Яворов“ беше препълнена от настоящи и бивши ученици, учители, директори, много гости, между които кметът на община Благоевград Методи Байкушев и Ивайло Златанов, началник на РУО в Благоевград. Имаше много..