Тютюнопроизводителите през тази година се радват на добра реколта, но на прага на новата изкупна кампания очакват провеждането и на Консултативен съвет по тютюна, на който ще се поставят актуалните проблеми на бранша.
За втора поредна стопанска година, поради сухото лято, както през 2023 г., и сега през 2024 г., качеството на тютюневата реколта от четирите сортови групи, които се отглеждат в България, е уникално, за сметка на количеството, което е по-малко.
„Качеството е резултат, освен на сухото време и на добрите земеделски практики и високия професионализъм, който владеят българските тютюнопроизводителите. Анализ на резултатите от предходната година изкупната кампания от 2023 година ще бъде направен на предстоящия Консултативен съвет по тютюна. С писмо до земеделския министър настояваме той да се проведе най-късно до 18-20 октомври“, съобщи в ефира на Радио Благоевград Цветан Филев, председател на Националната асоциация на тютюнопроизводителите – НАТ, 2010 и президент на двете браншови европейски организации ELTI и UNITAB.
По думите му, изкупната кампания на тютюна ще стартира във втората половина на октомври, когато се очаква метеорологичните условия да бъдат добри, така че на финалната права, тютюнопроизводителите да могат да заготвят отлично качество.
„Заради това отлично качество, тютюнопроизводителите имат абсолютния аргумент да искат максимални изкупни цени за четирите сортови групи тютюн, които се отглеждан в България. Но, работейки в пазарна икономика, срещу нас стоят търговци, с които заедно трябва да оценим адекватно тютюневите партиди, за да бъдат доволни двустранно и двете страни“, допълни председателят на НАТ-2010.
На предстоящия Консултативен съвет по тютюна ще бъдат разгледани още две важни теми - заложените в бюджета на страната 71 млн. лева за финансовата 2025 година, по интервенцията от Стратегическия план „Преходна национална помощ за тютюн за Кампания 2024“, както и настояването на тютюнопроизводителите Преходната национална помощ да бъде запазена и през новата Обща селскостопанска политика 2028 – 2034г.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Цветан Филев:
Мина „Пирин“ беше нашият живот. Тя е оставила отпечатък във всеки дом, във всяко семейство в село Брежани. Това заяви в ефира на Радио Благоевград Виолета Ставрева, част от Инициативния комитет за честванията по повод 100 години от създаването на въгледобивното предприятие. „С голямо вълнение се готвим за този празник. През 80-те и 90-те години на..
Съдебен състав на Административен съд-Благоевград допусна и отправи преюдициално запитване до Съда на Европейския съюз по така наречения казус „френска безработица“. То е направено по искане на адвокатската кантора на адвокат Илко Стоянов. Причината е,че по едни и същи казуси в различните съдилища на страната съдебните състави се произнасят различно..
Зеленината има изключително голямо приложение в градска среда. Тя със своята листна маса помага за поемането на праха, спомага за поддържане на чист въздух, помага и със своята естетика, разбира се. Трябва да се знае, че всяко дърво е жив организъм. И то се засажда, расте, добива зрялост и в един момент остарява, неговият живот не е безкраен. Много..
Дипломатът и съпредседател на Атлантическия съвет Иван Анчев, изрази дълбоко притеснение от формата на преговорите в Рияд, при които „много важна част от пъзела – Украйна и Европа – не присъства на срещата“. В интервю за Радио Благоевград той подчерта, че „няма как две държави да решават съдбата на трета, без нейното участие, особено когато тя е..
Ученичката от ОУ "Христо Ботев" в село Самораново, община Дупница Михаела Радева реши първият ѝ самостоятелен концерт да бъде с благотворителна цел, събраните пари тя и нейното семейство ще дарят на дете в нужда. Михаела е на 13 години, а на цигулка свири от 5-годишна – досега винаги пред публика излиза с ансамбъла, с който репетира...
В неделя в читалище „Пробуда – 1919“ в град Кочериново се проведе благотворителна изложба. Своите картини представиха две местни художнички – Вергиния Карашка и Николета Василева. С изобразително изкуство Вергиния се занимава още от малка, а учител ѝ е бил Огнян Механджийски. „Обичам много да рисувам. С това уплътнявам времето си. Вдъхва ми..
Снежанка Филчева е автор на книгите „От копче до балтон“, „Бягство“, „Да оставиш следа“ и „Орисани“. Тя е един от съставителите на сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, освен това е самоук художник, който има зад гърба си участия в редица изложби. Нищо, свързано с изкуство, не й е чуждо, като владее не само старите занаяти,..