Петя Петрова е както майка, така и професионалист с ръководен опит в образователната система на България. Като човек, преодолял тревожно разстройство, тя пише книгата „Другото лице на паниката“ през 2011 година, за да помогне на други като нея. След задълбочено проучване на различни образователни системи, тя открива, че въвеждането на социално-емоционално изучаване в училище, практикуване на осъзнатост и благодарност могат да повлияят този бум от тревожни разстройства.
Няколко години ръководи Кариерен център към Висше училище по мениджмънт. Следващата позиция, която заема е Зам.-директор и Председател на УС на Частно основно училище "Мария Монтесори" в град Добрич. Запознавайки се с методиката на д-р Монтесори, Петя Петрова осъзнава, че действително децата учат нови неща най-добре, когато новото знание им бъде предоставено чрез конкретна история. В продължение на почти 4 години, в които тя е заета в ЧОУ "Мария Монтесори, Петя Петрова, заедно с екипа си, успява да въведе предмет „Готови за живота“, който е одобрен от МОН, като задължителен предмет за учениците в 1. и 2. клас.
След като вижда отзвука при родителите и резултатите при децата, тя решава, че е важно подобно обучение да бъде въведено във всички училища в България. През ноември 2021 година Петя печели първа награда с проекта си от Академия за жени предприемачи, която й дава възможността да създаде свое собствено издателство. Така започва да пише детските истории от поредицата „Готови за живота“, които ще бъдат част от бъдещо учебно помагало, което тя и издателство „Израстване“ ще предложат на МОН за одобрение.
Всяка написана от нея детска история цели развиването на конкретно умение от спектъра на социално-емоционалните компетенции. До момента има шест издадени книги от поредицата, като историята "Везната на доброто" е номинирана в дългия списък на Национална награда "Бисерче вълшебно" 2023 година в категория "Откриватели". Национална награда „Бисерче вълшебно“ е първата награда в България, посветена на съвременните детски книги, отличени чрез гласуване от децата.
Предстои издаване и на седмата книга от поредицата "Готови за живота", озаглавена "Кутията на благодарността", а автор на предговора й е Мадлен Алгафари."Първо съм изключително горда от високата оценка, която Мадлен Алгафари даде за тази поредица, и всъщност тя написа предговора към "Кутията на благодарността", което за мен е голяма чест, разбира се, в същото време и голяма отговорност, тъй като и с нея това си говорихме, че да пишеш за деца, освен, че е много отговорно, всъщност е много трудно. Много по-различно е от това да пишеш за възрастни", сподели Петя Петрова за ефира на Радио Благоевград.
Както всяка друга книга от поредицата, "Кутията на благодарността" засяга конкретнни предизвикателства, срещу които се изправят българските деца.
"За мен това беше много важно - децата в училище, защото аз пиша за деца в начален етап, да имат достъп до литература, която касае тях, не проблемите на руските деца, на американските, има значение, има разлики. В тази история засягам предизвикателствата за социалните неравенства, за сравняването с другите - "Той има това, пък аз нямам това", много често срещано сред нашите деца", разказва за Радио Благоевград авторката.
Това съревнование между децата, всъщност е отражение на обществото ни. Петрова вярва, че децата са негово огледало, затова се опитва да им бъде полезна, и да ги учи на най-важните неща в живота, чрез силата на историята.
"Не знам дали някога сте се замисляли за силата на историята. Аз лично не бях го правила, допреди животът да ме срещне първо с Монтесори метода и след това с едно обучение, което беше за емпатията, и всъщност в това обучение историята беше свързващото звено, за да се развива тази съпричастност у децата, и тогава си дадох сметка, че откакто свят светува, историите се използват за възпитаване, и съм го видяла вече с очите си. Видях как децата възприемат ново знание, когато им го представим чрез някаква интересна история, някак си се асоциират с героите, особено когато са с такива истории, адекватни за техните предизвикателства, да са с герои на близка възраст, тогава съвсем по различен начин се разгръща учебният процес. Това е моят начин да достигна до тях", обяснява Петя Петрова.
Повече за детските книги и това, което се крие в историята "Кутията на благодарността", можете да чуете в интервюто на Ваня Бахчиванова с Петя Петрова.
На последното заседание на Комисията по външни работи на Европейския парламент бяха приети доклади за Сърбия и Косово, които поставят акцент върху правата на българските малцинства в двете държави. Поправките, отнасящи се до българските общности, бяха предложени от евродепутатите Андрей Ковачев (ЕНП/ГЕРБ) и Ивайло Вълчев (ЕКР/ИТН) и бяха приети с..
В събота, 12 април, от 16:00 ч. пред пилоните на НДК в София ще се проведе Национален поход под надслов „България в коалицията на мира“, организиран от Гражданската инициатива „Будители“. Основната цел на проявата е да се призове за незабавно прекратяване на военната помощ за Украйна и активна роля на България в усилията за постигане на мир чрез..
Европейският съюз навлиза в нова, дълбоко трансформационна фаза. Заради военните конфликти, променящия се световен ред и отслабващите външни гаранции за сигурност, Европа е принудена да търси ново самоопределение – не просто като икономически съюз, а като геополитически субект. В този процес отворените врати ще са малко, но важни. България, за първи..
8 акта за нарушения са съставени на питейните заведения в Благоевградска област, няма затворени обекти. Проверките бяха извършени от Дирекция за национален строителен контрол (ДНСК) съвместно със службите за Пожарна безопасност и защита на населението по места. „От следващата седмица започваме проверки в кина, театри, концертни зали. Проверени са..
Представеният проект за бюджет на Община Благоевград за 2025 година е „бюджет на действието“ за разлика от предходната 2024 година, когато е бил „бюджет на оцеляването“, каза пред медиите кметът Методи Байкушев след края на обсъждането. Снощи в зала „22 септември“ се проведе публичното обсъждане на проекта за бюджет на Община Благоевград за..
През седмицата нашумя тема, засягаща дежурствата на личните лекари в кабинета за неотложна помощ в Дупница. Но това не означава, че пациентите в малките общини нямат достъп до навременна медицинска помощ. В общините Рила, Бобов дол, Сапарева баня, Невестинто и Дупница има работещи филиали на Центъра за спешна медицинска помощ. Лекарските..
Тя е Йорданка Благоева, име познато на повечето от нас. Тя е легенда на леката ни атлетика, 20 години е на върха на кралицата на спортовете, два олимпийски медала и световен рекорд във високия спорт. На 78 години тя не спира да предизвиква духа и тялото си, радва се на петима внуци и продължава да ходи боса. Хоби и са пътуванията до екзотични..