Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Петя Петрова: Децата са отражение на обществото ни

Една история за "Кутията на благодарността"

Петя Петрова е както майка, така и професионалист с ръководен опит в образователната система на България. Като човек, преодолял тревожно разстройство, тя пише книгата „Другото лице на паниката“ през 2011 година, за да помогне на други като нея. След задълбочено проучване на различни образователни системи, тя открива, че въвеждането на социално-емоционално изучаване в училище, практикуване на осъзнатост и благодарност могат да повлияят този бум от тревожни разстройства.

Няколко години ръководи Кариерен център към Висше училище по мениджмънт. Следващата позиция, която заема е Зам.-директор и Председател на УС на Частно основно училище "Мария Монтесори" в град Добрич. Запознавайки се с методиката на д-р Монтесори, Петя Петрова осъзнава, че действително децата учат нови неща най-добре, когато новото знание им бъде предоставено чрез конкретна история. В продължение на почти 4 години, в които тя е заета в ЧОУ "Мария Монтесори, Петя Петрова, заедно с екипа си, успява да въведе предмет „Готови за живота“, който е одобрен от МОН, като задължителен предмет за учениците в 1. и 2. клас.

След като вижда отзвука при родителите и резултатите при децата, тя решава, че е важно подобно обучение да бъде въведено във всички училища в България. През ноември 2021 година Петя печели първа награда с проекта си от Академия за жени предприемачи, която й дава възможността да създаде свое собствено издателство. Така започва да пише детските истории от поредицата „Готови за живота“, които ще бъдат част от бъдещо учебно помагало, което тя и издателство „Израстване“ ще предложат на МОН за одобрение.

Всяка написана от нея детска история цели развиването на конкретно умение от спектъра на социално-емоционалните компетенции. До момента има шест издадени книги от поредицата, като историята "Везната на доброто" е номинирана в дългия списък на Национална награда "Бисерче вълшебно" 2023 година в категория "Откриватели". Национална награда „Бисерче вълшебно“ е първата награда в България, посветена на съвременните детски книги, отличени чрез гласуване от децата.

Предстои издаване и на седмата книга от поредицата "Готови за живота", озаглавена "Кутията на благодарността", а автор на предговора й е Мадлен Алгафари.

"Първо съм изключително горда от високата оценка, която Мадлен Алгафари даде за тази поредица, и всъщност тя написа предговора към "Кутията на благодарността", което за мен е голяма чест, разбира се, в същото време и голяма отговорност, тъй като и с нея това си говорихме, че да пишеш за деца, освен, че е много отговорно, всъщност е много трудно. Много по-различно е от това да пишеш за възрастни", сподели Петя Петрова за ефира на Радио Благоевград.

Както всяка друга книга от поредицата, "Кутията на благодарността" засяга конкретнни предизвикателства, срещу които се изправят българските деца. 

"За мен това беше много важно - децата в училище, защото аз пиша за деца в начален етап, да имат достъп до литература, която касае тях, не проблемите на руските деца, на американските, има значение, има разлики. В тази история засягам предизвикателствата за социалните неравенства, за сравняването с другите - "Той има това, пък аз нямам това", много често срещано сред нашите деца", разказва за Радио Благоевград авторката.

Това съревнование между децата, всъщност е отражение на обществото ни. Петрова вярва, че децата са негово огледало, затова се опитва да им бъде полезна, и да ги учи на най-важните неща в живота, чрез силата на историята.

"Не знам дали някога сте се замисляли за силата на историята. Аз лично не бях го правила, допреди животът да ме срещне първо с Монтесори метода и след това с едно обучение, което беше за емпатията, и всъщност в това обучение историята беше свързващото звено, за да се развива тази съпричастност у децата, и тогава си дадох сметка, че откакто свят светува, историите се използват за възпитаване, и съм го видяла вече с очите си. Видях как децата възприемат ново знание, когато им го представим чрез някаква интересна история, някак си се асоциират с героите, особено когато са с такива истории, адекватни за техните предизвикателства, да са с герои на близка възраст, тогава съвсем по различен начин се разгръща учебният процес. Това е моят начин да достигна до тях", обяснява Петя Петрова.

Повече за детските книги и това, което се крие в историята "Кутията на благодарността", можете да чуете в интервюто на Ваня Бахчиванова с Петя Петрова.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Денис Никифоров: Изкуственият интелект няма сърце и затова психологът остава незаменим

Психологът Денис Никифоров беше специален гост в предаването „Ефир за приятели“ по Радио Благоевград . Темата на разговора беше свързана с това дали може Изкуственият интелект да измести психолога? Гостуването на специалиста предизвика оживена дискусия както в студиото, така и сред слушателите, които се включиха активно с мнения и въпроси...

публикувано на 03.07.25 в 08:55

Борис Харизанов: Изкуственият интелект не може да замени добрия и подготвен адвокат

В дигиталната ера все повече хора търсят достъпни и бързи решения за своите проблеми – включително и в правото. Пример за това е реален случай, в който IT специалист печели дело срещу НОИ без адвокат, с помощта на генеративен изкуствен интелект. Зад тази история обаче се крият сериозни въпроси: може ли алгоритъм да замени адвокат? Какви са рисковете..

публикувано на 02.07.25 в 11:36
Румяна Станоева

Безплатни летни занимания по 19 вида спорт за учениците в Благоевград

Oбщина Благоевград и спортните клубове на територията на областния център организират безплатни занимания за учениците през лятната ваканция. Те стартират от 1 юли, като се провеждат по предварително изготвен и утвърден график. В програмата са включени различни видове спорт, сред които лека атлетика, плуване, баскетбол, футбол, таекуондо-до, бокс,..

публикувано на 02.07.25 в 11:18

Ученици от три държави видяха отблизо роботи в действие

Ученици от България, Турция и Северна Македония видяха отблизо най-новите и интересни разработки от света на роботиката, дело на учените от БАН. Това стана възможно по проект на тема „Изкуственият интелект има ли бъдеще“, изпълняван от сдружение „Неврокоп“ с председател Рахим Арнаудов. В Дома на културата в град Гоце Делчев пред младите хора беше..

публикувано на 02.07.25 в 10:52

Доброволци с превенция срещу пожарите в Благоевградско

През 2024 г. България се превърна в най-горещата точка на Европа. Хиляди хектари прекрасни гори изгоряха. Но сред пламъците изгря и една нова сила – силата на обществото. Благодарение на усилията на доброволци, дарители и активни граждани, опазихме част от нашата природа. Именно затова Доброволно формирование „Георги Измирлиев – Македончето“..

публикувано на 01.07.25 в 12:21

Любомира Димитрова: Добре е да си позволяваме поне две почивки в годината

Животът тече на бързи обороти и едва смогваме да изпълним всички задачи. Влизаме от роля в роля, ту на работа, ту у дома и навсякъде имаме нещо несвършено, което не търпи отлагане. Плановете винаги са свързани с още натоварване, грижа за близките, изкарването на пари, плащането на сметки. Всичко трябва да бъде свършено, гонейки срокове и дати.  В..

публикувано на 30.06.25 в 13:42

Дима Кисьова представи дебютната си поетична книга в Благоевград

Благоевградска публика се срещна с Дима Кисьова, която представи в Регионалната библиотека „Димитър Талев” дебютната си поетична книга „Крилати многоточия”. Редакторката Камелия Кондова я нарича „Книга –сърце. Момичешко сърце – влюбено и разочаровано, окрилено и... много близко до огъня. Но...в крайна сметка – феникс!” Дима е родена на 10..

публикувано на 30.06.25 в 10:03