Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Петя Петрова: Децата са отражение на обществото ни

Една история за "Кутията на благодарността"

Петя Петрова е както майка, така и професионалист с ръководен опит в образователната система на България. Като човек, преодолял тревожно разстройство, тя пише книгата „Другото лице на паниката“ през 2011 година, за да помогне на други като нея. След задълбочено проучване на различни образователни системи, тя открива, че въвеждането на социално-емоционално изучаване в училище, практикуване на осъзнатост и благодарност могат да повлияят този бум от тревожни разстройства.

Няколко години ръководи Кариерен център към Висше училище по мениджмънт. Следващата позиция, която заема е Зам.-директор и Председател на УС на Частно основно училище "Мария Монтесори" в град Добрич. Запознавайки се с методиката на д-р Монтесори, Петя Петрова осъзнава, че действително децата учат нови неща най-добре, когато новото знание им бъде предоставено чрез конкретна история. В продължение на почти 4 години, в които тя е заета в ЧОУ "Мария Монтесори, Петя Петрова, заедно с екипа си, успява да въведе предмет „Готови за живота“, който е одобрен от МОН, като задължителен предмет за учениците в 1. и 2. клас.

След като вижда отзвука при родителите и резултатите при децата, тя решава, че е важно подобно обучение да бъде въведено във всички училища в България. През ноември 2021 година Петя печели първа награда с проекта си от Академия за жени предприемачи, която й дава възможността да създаде свое собствено издателство. Така започва да пише детските истории от поредицата „Готови за живота“, които ще бъдат част от бъдещо учебно помагало, което тя и издателство „Израстване“ ще предложат на МОН за одобрение.

Всяка написана от нея детска история цели развиването на конкретно умение от спектъра на социално-емоционалните компетенции. До момента има шест издадени книги от поредицата, като историята "Везната на доброто" е номинирана в дългия списък на Национална награда "Бисерче вълшебно" 2023 година в категория "Откриватели". Национална награда „Бисерче вълшебно“ е първата награда в България, посветена на съвременните детски книги, отличени чрез гласуване от децата.

Предстои издаване и на седмата книга от поредицата "Готови за живота", озаглавена "Кутията на благодарността", а автор на предговора й е Мадлен Алгафари.

"Първо съм изключително горда от високата оценка, която Мадлен Алгафари даде за тази поредица, и всъщност тя написа предговора към "Кутията на благодарността", което за мен е голяма чест, разбира се, в същото време и голяма отговорност, тъй като и с нея това си говорихме, че да пишеш за деца, освен, че е много отговорно, всъщност е много трудно. Много по-различно е от това да пишеш за възрастни", сподели Петя Петрова за ефира на Радио Благоевград.

Както всяка друга книга от поредицата, "Кутията на благодарността" засяга конкретнни предизвикателства, срещу които се изправят българските деца. 

"За мен това беше много важно - децата в училище, защото аз пиша за деца в начален етап, да имат достъп до литература, която касае тях, не проблемите на руските деца, на американските, има значение, има разлики. В тази история засягам предизвикателствата за социалните неравенства, за сравняването с другите - "Той има това, пък аз нямам това", много често срещано сред нашите деца", разказва за Радио Благоевград авторката.

Това съревнование между децата, всъщност е отражение на обществото ни. Петрова вярва, че децата са негово огледало, затова се опитва да им бъде полезна, и да ги учи на най-важните неща в живота, чрез силата на историята.

"Не знам дали някога сте се замисляли за силата на историята. Аз лично не бях го правила, допреди животът да ме срещне първо с Монтесори метода и след това с едно обучение, което беше за емпатията, и всъщност в това обучение историята беше свързващото звено, за да се развива тази съпричастност у децата, и тогава си дадох сметка, че откакто свят светува, историите се използват за възпитаване, и съм го видяла вече с очите си. Видях как децата възприемат ново знание, когато им го представим чрез някаква интересна история, някак си се асоциират с героите, особено когато са с такива истории, адекватни за техните предизвикателства, да са с герои на близка възраст, тогава съвсем по различен начин се разгръща учебният процес. Това е моят начин да достигна до тях", обяснява Петя Петрова.

Повече за детските книги и това, което се крие в историята "Кутията на благодарността", можете да чуете в интервюто на Ваня Бахчиванова с Петя Петрова.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Малчугани от Благоевград се запознават със „Значимостта на медоносната пчела“

С интерактивни занимания на тема: „Значимост на медоносната пчела“, малчугани от Благоевград се запознават със значимостта на пчелите за екосистемата и с полезността на пчелните продукти. Инициативата е на потомствения пчелар от Благоевград Ралица Петкова, която продължава информационната си кампания в благоевградски училища, а вече и в детски..

публикувано на 31.10.24 в 14:46

XI ОУ „Христо Ботев“ - Благоевград с мобилности по програма „Еразъм+“

Два екипа от учители от XI ОУ „Христо Ботев“ Благоевград преминаха обучения по програма „Еразъм+“ за преподаване на гражданско образование. Темата е „Преподаване на толерантност, многообразие и активно гражданство в класната стая на 21 век“. Обучението е по проект „Училище на бъдещето – учители- новатори и успешни ученици“. Реализира се в две..

публикувано на 30.10.24 в 14:20

"Картини от сърце" разкриват общата любов към изкуството на свекърва и снаха от Перник

Една народна мъдрост гласи, че свекървите и тъщите са като звездите - хубави са, когато са далече. Не така обаче стоят нещата при снахата и свекървата от Перник, Мариела Петрова и Михаела Методиева, които са неразделни и прекарват щастливо времето си заедно, споделяйки общата си страст към изкуството. Мариела е израснала без майка и намира..

публикувано на 30.10.24 в 14:07

Десислава Николова: Нарушенията на закона не бяха малко

За първи път новата неправителствена организация „Демократичен център“ имаше възможност да наблюдава изборния процес у нас. За съжаление и този път нарушенията на закона не бяха малко. Това каза в интервю за Радио Благоевград Десислава Николова, председател на „Млада България“ и член на новата организация. Заради късната поява – само преди..

публикувано на 29.10.24 в 10:11
Доц. Елена Ставрова

Доц. Елена Ставрова: Финансовата грамотност е част от националната сигурност

Доц. Елена Ставрова е преподавател по финанси в Стопанския  факултет на Югозападния университет „Н. Рилски“ - Благоевград. В интервю за Радио Благоевград тя разказа за поредната работна среща по въпросите на  финансовата грамотност на подрастващите до 18 години, състояла се в Дъблин. В проекта участват средни училища и колежи от Финландия,..

публикувано на 28.10.24 в 10:55

Стаж в европейските институции? Програма „Робер Шуман“ дава такава възможност

Кандидатстването за стажантската програма „Робер Шуман“ на Европейския парламент тече с пълна сила. Основното изискване е кандидатът да е завършил университет, да не е работил или да е бил на стаж по-рано в институциите на ЕС и да има много добри познания по два от официалните езици на Европейския съюз. Единият от тях трябва да бъде от работните езици..

публикувано на 25.10.24 в 13:16

На фокус: Младите хора и тяхното психично здраве

По данни на УНИЦЕФ голям брой деца и младежи, включително и в България, се борят с тревожност, депресия и тъга . Темата за психичното здраве на младите хора не трябва да се пренебрегва, защото ако няма превенция срещу насилието и тормоза в училище, ако няма срещи със специалисти, относно факторите, влияещи за отключване на депресии, то..

публикувано на 25.10.24 в 12:52