За 22-ри пореден път, на официална церемония в столицата, Програма достъп до информация (ПДИ) връчи своите годишни награди за принос в областта на свободата на информация. Целта на наградите е да се окуражават активни граждани, журналисти и неправителствени организации да упражняват правото си на достъп до информация, да се насърчават институциите да изпълняват задълженията си по Закона за достъп до обществена информация и да бъдат прозрачни и отчетни пред обществото, както и да се посочат институциите, които пък нарушават това право. Номинираните се състезават в шест категории – четири награди „Златен ключ” за граждани, журналисти, НПО и институции, и две антинагради – „Катинар” и „Вързан ключ”.
Адвокат Стефан Ангелов коментира в ефира на Радио Благоевград, че номинациите тази година са били доста разнообразни и интересни, както сред гражданите, където има и номинация на съдия, която е активен гражданин, използващ редовно правото си на достъп до информация, доктор, който, чрез заявления за достъп до нформация разкрива престъпления в една от най-големите АГ болници в страната ни, така и номинации за различни неправителствени организации, които се опитват да осветлят едни или други проблеми в обществото ни.
Освен положителните примери и категории, не по-малка е важността да бъдат показани и отрицателните такива. Те участват в категориите „Катинар” и „Вързан ключ”.
"Тази годна имаме малко повече общини като че ли, сред които и Столична община. Имаме една друга номинация за 17 общини, които не спазват изискванията на Закона за достъп до обществена информация в частта, която ги задължава да публикуват известни категории информация на интернет страниците си", разясни адвокат Ангелов.
24 подред доклад на ПДИ за състоянието на достъпа до информация в страната ни за 2023 година поставя ударение върху проблемните изменения на Закона за достъп до обществена информация, които според адвокат Ангелов, са могли да създадат доста проблеми, ако бяха приети, в един от най-добре развитите и прилагани закони в страната ни.
"Слава Богу, тези промени не успяха да минат и такива странности, като изисквания за обосноваване на правен интерес или да покаже човек, че е от местната общност и затова може да пита еди коя си община за информация от нея. Не успяха да минат в НС", разказва адвокат Ангелов.
Още по темата за достъпа до информация чуйте в прикачения звуков файл, а отделните номинации и наградените в тях, можете да откриете на: https://www.aip-bg.org/news/22_%D1%80%D0%B0_%D1%86%D0%B5%D1%80%D0%B5%D0%BC%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D1%8F_%D0%B7%D0%B0_%D0%9C%D0%B5%D0%B6%D0%B4%D1%83%D0%BD%D0%B0%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%BD%D0%B8%D1%8F_%D0%B4%D0%B5%D0%BD_%D0%BD%D0%B0_%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%BE%D1%82%D0%BE_%D0%B4%D0%B0_%D0%B7%D0%BD%D0%B0%D0%BC_2024/20240920004912/
Над 700 участници очакват в санданското село Струма за фестивала „Фолклор с приятели“. В подготовка е поредното, трето издание на пролетния музикален фестивал. Община Сандански, Кметство - с. Струма и НЧ “Никола Вапцаров 2005” очакват почитателите и пазителите на българското народно творчество да си дадат тази цветна фолклорна среща...
Окръжен съд-Кюстендил започна работа по пореден образователен проект, насочен към децата и подрастващите. Сега съдебната палата си партнира с немската с нестопанска цел „Харта 22“ и вече проведе първата си среща с ученици . Темата на проекта е „Свободата да знаеш“ и поставя акцент върху човешките права на подрастващите в контакт със социалните..
"В политиката е напълно нормално да се прави анализ след първите 100 дни управление. В стабилна политическа среда този период често е съпроводен с известен толеранс към новото правителство. В българската реалност обаче – както ясно се вижда – настоящият кабинет нямаше комфорта на този толеранс. Вместо това бе изправен пред цели два вота на недоверие,..
Народният представител Ангел Славчев, заместник-председател на Комисията по електронно управление и член на Комисията по околна среда и води в 49-ото Народно събрание, връчи наградата в категория „Кауза“ на Bright Awards 2025 на Яница Домусчиева от Сдружение „Св. Св. Йоаким и Анна“ – организацията, която стои зад благородната инициатива по..
2024 година беше година на оцеляването за Община Благоевград. От 2025 година обаче ще е година на действието. Бюджетът ще позволи да направим инвестиции по редица ключови проблеми, най-вече инфраструктура и градска среда, както и да направим инвестиции в хората. Няма шега, в края на март за първи път от шест години Общината няма просрочени задължения...
Катедра „Социология“ към Философския факултет на Югозападния университет „Неофит Рилски“ организира Национална студентска конференция на тема „Модерният свят през погледа на младите социолози“. Събитието е посветено на 30-годишнината от обособяването на социологията като самостоятелна специалност във висшето училище. „В рамките на..
"СигналИн" - платформата за сигнали на Община Благоевград 2023, е номинирана за награда "Свободен електрон" 2025. Системата за подаване на сигнали на Община Благоевград има за цел да повиши гражданската активност за отстраняване на нередности на територията на общината. Поставените чрез сигналите проблеми се насочват по компетентност за..