Евгени Серафимов е преподавател по рисуване в ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ в град Кюстендил. Същевременно е художник, иконописец, основател и ръководител на школата „Новите майстори“, като е водил и школа по иконопис, част е и от църковния хор към храм "Свети Димитър" в Кюстендил.
За изкуството казва, че то винаги е било част от живота му.
"Учениците много често ме питат "Вие откога рисувате", всъщност аз не помня момента, в който не рисувам. Както знаем, всички деца обичат да рисуват, едни спират по-рано, други по-късно, а някои не спират. Аз съм от тези, които не се спряха", споделя Серафимов пред Радио Благоевград.
Той се занимава с модерно изкуство, но иконописта е нещото, което осмисля целия му живот и казва, че за него самото изкуство без вяра, би било само декорация. Любовта към изкуството и религията го водят до храма "Успение Богородично" в родното село на неговата майка - Нови чифлик. Селото е сравнително ново в исторически план и дълго време е без своя черква. Преди 20 години се стига и до дългоочакваната първа копка на такава. Следват основите, градежът и покривът, но скоро парите свършват и години наред няма развитие по строежа й. Идва моментът, в който църквата бива измазана, монтира се дограма и остава голямата задача - да бъде изографисана. Тогава съдбата или Бог избират това да бъде извършено именно от Евгени, който усеща специална връзка с мястото.
"Това е родното село на моята майка. Там съм прекарвал летата, ваканциите. Това е моята връзка със земята, с природата, моята незатихваща връзка с детството. Едно много специално и много важно място за мен, откъдето аз черпя сили. Всеки човек има такова място на света за себе си, това е моето", разказва Евгени.
Поканата да изографиса храма "Успение Богородично" идва преди години от свещеника на селото.
"На един селски курбан, отец Георги от съседното село, който тогава обслужваше и нашето село, ми каза "Момче, ти какво чакаш, а не захващаш иконописта по черквата", спомня си Евгени. Така той приема задачата да изографиса храма. Първо, заедно със свой приятел, изработват иконостаса. Друг приятел пък изковава свещниците и полилея. С времето, в мисията да завършат цялостния облик на храма, се включват напълно безвъзмездно много хора. Преди 2 години църквата е и осветена. Днес ученици пък помагат на Евгени в изографисването.
"Надявам се не толкова чрез думи, а колкото с личен пример, децата да добият усещането, че в този свят не всичко се купува, не всичко се прави за пари, трябва да имаш енергия и време да кажеш "благодаря", да направиш нещо от благодарност към живота и хората, че си жив, че си здрав, че имаш професия, че Господ ти е дал талант. Модерното изкуство е нещо задължително така или иначе, защото живеем в съвремието, но без вярата и без християнството, това би било просто празно забавление, защото да, хубаво е да се говори за изкуство, хубаво е да се правят красиви неща, но за мен лично, като учител, като творец, е много важно да остане нещо в християнски план и това е именно иконописта", споделя за Радио Благоевград Евгени.
Мечтата на твореца е да види храма "Въведение Богородично" изцяло завършен и изографисан и отвън. В момента той рисува купола, който се надява да завърши до края на есента, следват таваните и стените, но е сигурен, че когато Бог е решил там да има един красив храм на вярата, той ще се случи.
Целия разговор на Евгени Серафимов с Ваня Бахчиванова чуйте в прикачения звуков файл.
Младите планинари от Петрич продължават благотворителната си кампания „Опаковано с любов“. Една от последните им акции бе по повод Деня на християнското семейство, когато те дариха чаши за чай, купички и съдове за хранене на Хижа „Беласица“. Младите природолюбители вярват, че добрината, „опакована с любов“, стига далеч - до планинарските сърца и до..
На 3 декември България се включва в #ЩедриятВторник - движение, което вдъхновява хората по целия свят да променят обществата със силата на щедростта. Да накараш някого да се усмихне, да помогнеш на съсед или непознат, да се застъпиш за кауза, да дариш – всеки има нещо, което може да даде на другите. Идеята за #GivingTuesday (Щедрия вторник) се..
„Грийнпийс“ – България започна обучение на служители от общинските администрации за създаване и функциониране на енергийни общности. Курсът е безплатен, обучението се провежда онлайн и ще продължи до 31 януари 2025 година, а всеки успешен курсист ще получи поименен сертификат. Това ще даде възможност на неговата община да вземе европейска Life..
На 10 декември с надслов „Коледни приключения“ началните учители в благоевградското средно училище „Арсени Костенцев“ отварят вратите на класните стаи за бъдещите първокласници и техните родители. Това сподели в ефира на Радио Благоевград началният педагог Станислава Карагьозова. Тя и нейните колеги не за първи път организират..
На 02.12. 2024 г., понеделник, от 17.30 ч. на централния площад в Белица ще грейне коледната елха. Със запалването на светлините, кметът на Община Белица Радослав Ревански ще даде началото на коледните и новогодишните празници в общината, които ще преминат под надслов „Коледария“ 2024. Целият месец декември ще бъде изпъстрен с множество събития,..
Като динамична и доста натоварена определи 2024 година за доброволците в Благоевград Владимир Филков. Той е компютърен специалист по професия, координатор за Благоевград на Съюза на българските спасители и ръководител на доброволното формирование „Георги Измирлиев – Македончето“ в областния град. През летните месеци, когато е пожароопасният сезон,..
Специално за Радио Благоевград и за първи път пред медиите инж. Георги Георгиев и Биляна Карадакова разказаха за подготвяната изложба за историята и днешния ден на промишления отрасъл в Благоевградска област. Планира се изложбата да бъде открита през януари 2025 година и да включва образци на произвеждани изделия, информационни и фото -..