Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тревожно! Повечето родители нямат емоционална връзка с децата си

Елена Терзийска е психолог, занимава се с детско-юношеска и училищна психологи, съветва и родители. За себе си споделя, че е посветена да оказва подкрепа на деца, които изпитват болка и проблеми в отношенията си, които искат да са по-удовлетворени, по-щастливи, уверени и целеустремени. Поводът да се обърнем към нея е Международният ден на ненасилието, който се отбелязва на 2 октомври. Всеки от нас се е питал,  кога един  човек става насилник?

Кой момент от детството въздейства върху насилието?

Кой е примерът, който децата ползват или запомнят?  

Защо е толкова трудно в днешно време да сме добри  и положителни,  дори да имаме добро настроение?

Затова се обърнахме към нея, за да разберем какви са нейните съвети за справяне с тези проблеми, както и още други важни теми, тревожещи деца и родители.

„Никой не се събужда с идеята да направи детето си насилник или пък той самият да бъде такъв родител или такъв човек. Много са причините, за да станеш насилник, но един насилник винаги е бил насилван той или става агресор, или става жертва. Може да станеш насилник от всекидневни обиди, може да бъде просто някакво неглижиране на твоите емоции, когато си бил дете, ако никой не се е интересувал ти как се чувстваш, ако родителите са се интересували само за физическото оцеляване на това дете. То в  себе си трупа и трупа емоции, които не може да изрази, защото не му е позволено, са част от причините, които се коренят от детството“, коментира за Радио Благоевград Елена Терзийска.

В сложното съвремие повечето от нас сме се отдали на това да работим, за да оцелеем, а така в този битов хаос повечето родители забравят да наблюдават децата.

„Всички сме заети през деня, но вечер бъдете с децата си, седете на пода, играйте игра, правете си пикник на терасата, телефоните да бъдат далеч, вие сте им примера, защото повечето родители нямат емоционална връзка с децата си, просто да го погледнеш в очите и да знаещ дали е спало, а това родителите трябва да го искат да го направят, но и да се  постараят, може да стане“, съветва психологът Елена Терзийска.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Добрият пример - село Копривлен, което срещна децата си със света на изкуството

Отправяме вниманието си  към изкуството в малките населени места. Там, където киното и театърът не са даденост, както за хората в големия град, а огромна нужда, до която децата и младежите е трудно да се докоснат. Пренасяме се в  малкото селце Копривлен в община Хаджидимово, където читалището и училището са единственият мост между децата и..

публикувано на 18.12.24 в 12:18

Осъзнават ли своята Аз-ефективност учениците в Благоевград?

Каква е Аз-ефективността на учениците в община Благоевград и доколко те оценяват грамотността си по роден език и по чуждите езици, които изучават. Задълбочен анализ на тези ключови компетентности направиха преподаватели от ЮЗУ „Неофит Рилски“, ръководени от доц. д-р Зарина Маркова. За проучването те анкетират и възлагат различни писмени задачи на..

публикувано на 18.12.24 в 11:08

Граждани изпратиха над 5000 становища до МЗХ в подкрепа опазването на горите в България

Гражданите подкрепиха експертната позиция на WWF срещу спорните промени, които биха позволили провеждане на сечи с цел прокарване на просеки за тежки дърводобивни машини – харвестъри. За малко повече от две седмици, над 5000 души се включиха в инициативата на WWF и изпратиха до Министерството на земеделието и храните..

публикувано на 18.12.24 в 10:36

Илия Лазаров: Приемането ни в Шенген е поредната стъпка към пълната ни европейска интеграция

„Това е поредната стъпка към нашата пълна интеграция в европейското семейство“, заяви евродепутатът от ГЕРБ–СДС/ЕНП Илия Лазаров, по повод присъединяването на България към Шенгенското пространство. Според него този успех е част от историческите решения, започнали още през 1999 година с преговорите за членство в Европейския съюз, преминали през..

публикувано на 18.12.24 в 10:15

Природата има четири сезона и всички си струват гледането

Зелена през пролетта, златиста през лятото, огнена през есента и снежнобяла през зимата – природата в България има четири сезона и всички те си струват гледането. За разлика от хитовите сериали, които чакаме с нетърпение пред малкия екран, сезоните на природата са ограничени. Нещо повече. Можем да загубим и тези, които имаме. За да не позволи това..

публикувано на 17.12.24 в 12:42

Вече наистина сме в Европа

От 1-ви януари 2025-та година отпада сегашният граничен контрол на пунктовете към Гърция и Румъния. Преминаването ще става свободно, като граничният контрол ще бъде в една 30- километрова зона и то само по необходимост и по преценка на граничните власти. В студиото на Радио Благоевград бившият вътрешен министър проф. д-р Веселин Вучков обясни..

публикувано на 17.12.24 в 12:37

Футболният „Пирин“ (Гоце Делчев) има все още неразгърнат потенциал

Отборът на „Пирин“(Гоце Делчев) излезе в зимна ваканция. Тази година за неврокопчани бе доста интересна. Започна я в четвърта и я завършва в Югозападната трета лига, в която е на 9-о място, 4 равенства и 7 загуби с актив от 25 точки. Както в началото на предишната година, така и в нейния край отборът е воден от старши треньора Димитър..

публикувано на 17.12.24 в 11:25