Работи се по изменение на Общия устройствен план на Благоевград. Вече сме избрали екип , започваме поетапно изработване на задание за изменение на ОУП и работа по тези устройствени планове, които законът допуска общината да направи служебно, за да урегулира новите територии. Във финален етап сме на изграждане на визията, след това ще я представим и обсъдим с Камарата на архитектите в Благоевград. Ще предложим измененията и на обществено обсъждане. Това заяви в ефира на Радио Благоевград кметът Методи Байкушев.
Благоевград е наша обща отговорност и най-вече на кметската управа градоустройството да се развива по правилен и устойчив начин. Това е въпрос, който се решава с важен документ – това е Общият устройствен план. При нас той е приет през 2011 година и този стратегически документ указва накъде ще се развива градът чисто географски и как ще бъдат предназначени и застроени съответните територии. Това е документът, по който Общината се води и по който вече са натрупали доста проблеми, уточни градоначалникът.
Байкушев бе категоричен, че не е толкова важен периодът, в който Благоевград ще има нов Общ устройствен план, а какъв хоризонт на развитие ще даде той и дали ще е достатъчно мъдър да даде онази посока на развитие на областния център, която да задоволи всички потребности.
„Когато е правен Общият устройствен план на Благоевград е допусната една стратегическа грешка и тя се състои в това, че не са правилно определени териториите за развитие на града. През 2011 година в този план зоните, предвидени за застрояване, фигурират като смесена многофункционална зона. Това позволява да виждаме тази странна смесица от територия, в която едни до други са построени къща, цех, магазин, игрище и така нататък. Да, това не е разумно градоустройство.
Моето виждане като кмет, което ще заложим в заданието за изменение на Общия устройствен план, е че трябва да има две много ясни насоки за развитие на Благоевград.
На първо място жилищно градът ще се развива към по-високите части – в посока Дъбрава, Баларбаши, Рилци, Изгрев. Там има въздух, вода и ток, имаме и съществуващи пътища. Можем да заложим и изграждането на нови пътища.
А в стопанско отношение градът трябва да се развива в територията от Антените до Монца. Там можем да правим индустриално производство. Тази територия, която в момента ни изтича между пръстите, тъй като тя се застроява според правилата и регулациите на сега съществуващия градоустройствен план, ние трябва да я запазим и да я насочим в правилната посока. Защото ако сега я застроим безредно, ние вече няма да имаме свободна територия за производство и ще трябва да ползваме териториите на съседните общини. Това е стратегическата грешка, която е допусната с Общия устройствен план от 2011 година.
Чисто тактически в ОУП е допусната още една грешка, която е разбираема. Новите заложени територии за застрояване не са регулирани от Общината със специалния ред, който предвижда законът с подробен устройствен план за цял квартал, а са оставени хората сами да се оправят, стига да е в зоната предвидена на ОУП. Тази практика аз наричам „Имотче-пупче“.
Задачата на Общината е следната:
Законът за устройство на територията дава възможност на общините да регулират сами служебно новопредвидените територии, които са включени като зона в ОУП. Това дава предимства, както за общината, така и за собствениците и за хората като цяло.
Когато общината проведе едно такова градоустройствено мероприятие, тя може да заложи в този план съответните територии за зелени площи, площадки, улици и да го направи така че да не минава по общия ред за отчуждаване и да обезщетява имотите.
Когато общината уреди това няма да кара всеки отделен собственик да извървява сам процедурата, отделно от това Общината ще предвиди необходимите комуникации.
Всъщност по този начин общината прави инвестиция, защото изработването на тези планове е скъпо, но от друга страна в дългосрочен план спестява страшно много пари.
Започваме веднага работа по изменение на ОУП. Вече сме избрали екип , започваме поетапно изработване на задание за изменение на ОУП и работа по тези устройствени планове, които законът допуска общината да направи служебно, за да урегулира новите територии.
Ние сме във финален етап на изграждане на визията, след това ще поканим Камарата на архитектите в Благоевград. След това ще предложим измененията на обществено обсъждане.
Дотогава ще се появяват още от така наречените „китайски квартали“, защото общият устройствен план го е предвидил и хората са си прекарали подробни устройствени планове, а ние нямаме инструмент да ги спрем.
Проблемът не е в презастрояването. И Манхатън е презастроен. Въпросът е да се прави планирано и стратегически.
Ще изникнат ли още „китайски квартали“ в Благоевград?
Кога ще бъде построен паркинг пред двете болници в Благоевград?
Докога ще се строят жилищни кооперации без паркоместа и гаражи?
Как ще се регулира трафикът в центъра на Благоевград?
Чуйте целия разговор с Методи Байкушев в прикачения файл.
На 22 ноември, по случай Деня на адвокатурата, адвокат Борис Харизанов от Петрич, член на Адвокатската колегия в Благоевград, гостува в ефира на Радио Благоевград. В разговора той подчерта ключовата роля на адвокатите в правосъдната система и значението на тяхната професия за обществото. "Днес е денят, в който всички ние, гражданите на страната, трябва..
На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..
В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..
През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..
На 20 ноември повече от 140 държави отбелязват 25-ия Световен ден на Географските информационни системи (ГИС). У нас националното събитие е международната конференция „Обединени в ГИС решенията създаваме по-добро бъдеще“, която дава възможност да се научи всичко най-ново от света на Географските информационни системи и тяхното приложение...
Хората забравихме какво е да се радваме на цветовете, защото самите ние станахме едни такива безцветни, апатични и навъсени. Защото все някой ни е крив пред погледа, защото вместо да се усмихнем на вятъра в косите ние се дразним, че ни се е развалила прическата. Ей такива работи, хлапе... Добре, че не ги разбираш. И ако утре или след време някой..
Планините в България издават албум всеки ден. Време е да подкрепим техните артисти. С това послание кампанията на WWF „Абонирай се за природата“ ни призовава да вдигнем за миг очи от виртуалния свят и да обърнем внимание на живата планета, която ни заобикаля. Нейните артисти нямат почивен ден, но въпреки това изпълненията им сякаш остават..