Работи се по изменение на Общия устройствен план на Благоевград. Вече сме избрали екип , започваме поетапно изработване на задание за изменение на ОУП и работа по тези устройствени планове, които законът допуска общината да направи служебно, за да урегулира новите територии. Във финален етап сме на изграждане на визията, след това ще я представим и обсъдим с Камарата на архитектите в Благоевград. Ще предложим измененията и на обществено обсъждане. Това заяви в ефира на Радио Благоевград кметът Методи Байкушев.
Благоевград е наша обща отговорност и най-вече на кметската управа градоустройството да се развива по правилен и устойчив начин. Това е въпрос, който се решава с важен документ – това е Общият устройствен план. При нас той е приет през 2011 година и този стратегически документ указва накъде ще се развива градът чисто географски и как ще бъдат предназначени и застроени съответните територии. Това е документът, по който Общината се води и по който вече са натрупали доста проблеми, уточни градоначалникът.
Байкушев бе категоричен, че не е толкова важен периодът, в който Благоевград ще има нов Общ устройствен план, а какъв хоризонт на развитие ще даде той и дали ще е достатъчно мъдър да даде онази посока на развитие на областния център, която да задоволи всички потребности.
„Когато е правен Общият устройствен план на Благоевград е допусната една стратегическа грешка и тя се състои в това, че не са правилно определени териториите за развитие на града. През 2011 година в този план зоните, предвидени за застрояване, фигурират като смесена многофункционална зона. Това позволява да виждаме тази странна смесица от територия, в която едни до други са построени къща, цех, магазин, игрище и така нататък. Да, това не е разумно градоустройство.
Моето виждане като кмет, което ще заложим в заданието за изменение на Общия устройствен план, е че трябва да има две много ясни насоки за развитие на Благоевград.
На първо място жилищно градът ще се развива към по-високите части – в посока Дъбрава, Баларбаши, Рилци, Изгрев. Там има въздух, вода и ток, имаме и съществуващи пътища. Можем да заложим и изграждането на нови пътища.
А в стопанско отношение градът трябва да се развива в територията от Антените до Монца. Там можем да правим индустриално производство. Тази територия, която в момента ни изтича между пръстите, тъй като тя се застроява според правилата и регулациите на сега съществуващия градоустройствен план, ние трябва да я запазим и да я насочим в правилната посока. Защото ако сега я застроим безредно, ние вече няма да имаме свободна територия за производство и ще трябва да ползваме териториите на съседните общини. Това е стратегическата грешка, която е допусната с Общия устройствен план от 2011 година.
Чисто тактически в ОУП е допусната още една грешка, която е разбираема. Новите заложени територии за застрояване не са регулирани от Общината със специалния ред, който предвижда законът с подробен устройствен план за цял квартал, а са оставени хората сами да се оправят, стига да е в зоната предвидена на ОУП. Тази практика аз наричам „Имотче-пупче“.
Задачата на Общината е следната:
Законът за устройство на територията дава възможност на общините да регулират сами служебно новопредвидените територии, които са включени като зона в ОУП. Това дава предимства, както за общината, така и за собствениците и за хората като цяло.
Когато общината проведе едно такова градоустройствено мероприятие, тя може да заложи в този план съответните територии за зелени площи, площадки, улици и да го направи така че да не минава по общия ред за отчуждаване и да обезщетява имотите.
Когато общината уреди това няма да кара всеки отделен собственик да извървява сам процедурата, отделно от това Общината ще предвиди необходимите комуникации.
Всъщност по този начин общината прави инвестиция, защото изработването на тези планове е скъпо, но от друга страна в дългосрочен план спестява страшно много пари.
Започваме веднага работа по изменение на ОУП. Вече сме избрали екип , започваме поетапно изработване на задание за изменение на ОУП и работа по тези устройствени планове, които законът допуска общината да направи служебно, за да урегулира новите територии.
Ние сме във финален етап на изграждане на визията, след това ще поканим Камарата на архитектите в Благоевград. След това ще предложим измененията на обществено обсъждане.
Дотогава ще се появяват още от така наречените „китайски квартали“, защото общият устройствен план го е предвидил и хората са си прекарали подробни устройствени планове, а ние нямаме инструмент да ги спрем.
Проблемът не е в презастрояването. И Манхатън е презастроен. Въпросът е да се прави планирано и стратегически.
Ще изникнат ли още „китайски квартали“ в Благоевград?
Кога ще бъде построен паркинг пред двете болници в Благоевград?
Докога ще се строят жилищни кооперации без паркоместа и гаражи?
Как ще се регулира трафикът в центъра на Благоевград?
Чуйте целия разговор с Методи Байкушев в прикачения файл.
Мащабът и темпото на действията, които трябва да предприеме Европа, за да смекчи негативните ефекти от климатичните промени като не допусне изостряне на социалните неравенства, са безпрецедентни. Това се посочва в новия доклад на WWF „Справедливият път напред“, който очертава спешната необходимост от преход към нисковъглеродно бъдеще и устойчива..
Доброто е заразно - вдъхновяващата история на един доброволец. Милан Благоев е на 25 години, роден в Симитли. През 2022 завършва семестриално специалността „Педагогика на изобразителното изкуство“, с отличен успех. Същата година прави и своята първа самостоятелна изложба. Учи по програма “Еразъм +” в Университета за чуждестранни студенти в..
Според официалната статистика, в България 61.4% от отпадъците от опаковки се оползотворяват . В същото време в половината български общини нивата на рециклиране на пластмаса, метал, хартия и стъкло са под 10%. Тези и още проблеми с официалните данни относно управлението на битовите отпадъци разкрива нов анализ на екологичното сдружение „За..
На трети ноември „Clean & Green Gotse Delchev“ провежда поредната доброволческа инициатива: поход и мини маратон през гората от град Гоце Делчев до село Лъжница и обратно. „ Една от целите е да се обединим повече хора в каузата за опазването на природата “, каза за Радио Благоевград Георги Златинов - един от създателите на „Clean & Green Gotse..
Броени дни остават до началото на XVII Национален студентски фестивал на изкуствата, организиран от студентите на Факултета по изкуствата на Югозападния университет „Неофит Рилски“. Студентите от катедрите „Музика“, „Изобразително изкуство“, „Хореография“, „Културология“, „Телевизионно, театрално и киноизкуство“ подготвят..
Учениците от 12-ти „А“ клас на СУИЧЕ „Св. Климент Охридски“ действително могат да се нарекат млади будители. Те са патриоти, обичат родината си и при тях Хелоуин претърпя пълното си фиаско, защото абитуриентите не уважават чуждите празници. Значимостта на делото на будителите, както и темата за съвременните българи, достойни да се нарекат..
Стартира тригодишният проект - „Да подкрепим твореца“ на пернишката фондация „П.У.Л.С.“. Той е насочен към децата, ползващи програмите за подкрепа на хора, пострадали от насилие към организацията, както и техните родители. Ще бъдат обхавнати над 100 деца от Перник и региона, преживели насилие в семейството или в училище и около 20..