Димитрина Проданова племенница на алпиниста Христо Проданов, родена е в Карлово на 16 март 1973 година. Напуска родния си град в седми клас,за да учи в София, където и днес живее със семейството си. Споделя, че карловец никога не казва,че не е карловец, защото е израснала в сърцето на Стара планина, където според нея, духът се формира по по-различен начин. Тя е детски психолог, но четвъртата си “Книга Антидепресант” я пише за възрастни. Книгата се е появила в труден период от живота й, когато разбира, че независимо подкрепата и обичта на близките хора, проблемът може да бъде преодолян, като тръгнеш по най-съкровения път - този към себе си.
"Моят личен антидепресант е семейството. Това е книга за семейството, за любовта за подкрепата. Няма по-висш антидепресант от любовта и от това да има с кого да споделиш тази любов, защото аз съм си мислила за мен кое би било обратното на терапевтично - антитерапевтично, и съм си мислила, че явно най-голямото нещастие е да има какво да дадеш и да няма на кого", споделя пред Радио Благоевград Проданова.
Тя пътува често, има различни впечатления от ред дестинации по света, но за пътя навътре към себе си, казва, че е доста тежък и труден.
"Много хора ходят на психолог, за мен това е ежедневие от 1999 г. не съм спирала да работя като психоретапевт. Има толкова много хора, които търсят пътя към себе си. Трудно е да ходиш на терапия, защото не знаеш до какви дълбини можеш да стигнеш. За мен хората, които търсят терапия или по някакъв начин тръгват по пътя към себе си - това са много смели хора. Живеем в едно много шумно време, много е шумно, а хората не се чуват, не се изслушват. Не им се задълбава нито в техния свят, нито в света на другия", казва психологът.
Авторката на "Книга Антидепресант" споделя за нея, че има усещането, че пише двойна книга, защото всеки, който я прочете, й дава обратна връзка за своята история и усещане на книгата.
"Аз в нея пиша за своя дядо, всеки е имал дядо и изведнъж ти изниква историята за твоя си дядо, за твоята майка, за твоя баща, за любовната история на твоите родители, и всъщност тече двоен процес - ти се запознаваш с автора, запознаваш се с всичките негови емоции, преживявания, как минава през различните емоционални състояния и това провокира твои си паралелни емоционални състояния. Така че аз, като я пишех тази книга, не съм я написала с идеята "сега ще я напиша и ще я прочетат хиляди хора", аз си правих тренинг на себе си, един вид все едно се поведох за ръка. Вместо да тръгна на психотерапия, си казах "добре, в момента съм в тежък период, имам нужда от подкрепа", но видях, че колкото и да са ти близки близките, когато си в такъв тежък период, те стигат до теб, но донякъде, винаги остава една педя разстояние и тази педя ти говори, че всъщност няма как да излезеш от трудното, ако не се обърнеш към себе си", разказва за Радио Благоевград Проданова.
Цялото интервю с Димитрина Проданова можете да чуете в прикачения звуков файл.
Народната певица Любимка Бисерова ще представи своята книга „Село Пирин – Спомени и документи от борбата за свобода“. Представянето ще се състои на 2 април, 17:30 ч. в Художествената галерия на Дома на културата и на 3 април в Регионалната библиотека „Д. Талев“ в Благоевград. Книгата е резултат от дългогодишни проучвания и събиране на..
Април e съвсем близо, а планина Беласица е на един хвърлей място. Време е „да се хванем за зелено“ в Подгорието, къде ни очакват интересни приключения, красиви природни гледки и вкусна местна храна. Това са част от акцентите в Празника на Габренската сарма от бутима, който ще се проведе на 26 април в петричкото село Габрене. Той е част от..
Поезията е много повече от лична изповед – тя е начин за предаване на важни послания, които отекват отвъд страниците. В това вярва Владислав Христов, носителят на Националната награда за поезия „Иван Николов“ за 2025 г., който беше отличен за стихосбирката си „Пойни птици“. В интервю за Радио Благоевград поетът сподели, че съвременната поезия все..
За осма година, Народно читалище „Просвещение 1870” в Брезник, организира великденска благотворителна инициатива под надслов: „Подари усмивка”. В дните до 16 април, всеки който има желание и възможност, може да дари стари или нови дрехи, обувки, играчки, посуда, накити, аксесоари и други, вече ненужни вещи от дома, гардероба или домакинството,..
До почти 2 млрд. може да достигне броят на хората със сериозно наднормено тегло до 2035 г. Това е всеки четвърти жител на Земята. По този показател България е шеста в Европа при възрастните, и пета – при децата. Всеки четвърти българин, или 25% е със затлъстяване първа степен. Статистиката показва още, че половината от българите имат наднормено..
Има как да не се закриват паралелки, има как да дадем шанс на децата сами да избират какво и къде да учат. Да им дадем правото, което им се полага по закон. Така коментира темата за план-приема на ученици в благоевградските гимназии Василиса Валеова, общински съветник и председател на Комисията по образование, култура и вероизповедания в..
Централният вход на сградата на Община Благоевград да бъде пригоден за хора със специални потребности. Такова предложение е входирал в Общинския съвет и администрация местният парламентарист Христо Михалков. „Имаме изградени рампи за придвижване на лица с физически увреждания, но те водят до централния вход, който е с тежки врати. Това означава, че..