Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Започват проявите за празника на град Трън

С родова среща на хора от двете страни на границата ще започнат проявите, посветни на празника на град Трън. По традиция той се чества на Петковден, но тази година тържествата започват по- рано, тъй като 14 октомври е делничен ден.

Родовата среща се организира от КИЦ – Звонци в сръбския град Бабушница и ще се проведе тази сутрин /12 октомври/ в читалище „Гюрга Пинджурова” в Трън. В нея ще вземат участие хора от Звонския край, който след Ньойския договор става част от Сърбия. В Трън те ще се срещнат със свои роднини. По- късно днес, от 17 часа, общината в Трън организира голям концерт за местните жители и техните гости с участието на гостуващи изпълнители. Тържествата продължават в неделя, когато е есенното издание на празника на киселото мляко в село Студен извор- родното място на откривателя на млечно- киселата бактерия Лактобацилус булгарикус д-р Стамен Григоров. На самия празник Петковден в Трън ще бъде отслужен водосвет и раздаден курбан за здраве в църквата "Св. Петка" в квартал "Баринци". Светицата е почитана като покровителка и закрилница на града и местните жители. Празникът се отбелязва на Петковден и защото тогава трънските дюлгери са се прибирали от гурбет.


По публикацията работи: София Златанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

1011 години от битката при село Ключ

На 29 юли 1014 година се провежда една от най-жестоките битки в българската история – битката при село Ключ. Тя е кулминация на войната между България и Византия, която започва в края на 10.век и продължава до 11.век. Сражението при село Ключ е между българските войски и византийските войски, които са предвождани от император Василий II. Смята се, че..

публикувано на 29.07.25 в 16:39

Три са основните фронтове на пожара, който пети ден бушува в Пирин

На три фронта продължава да се развива пожара в Пирин - в горските територии на общините Кресна, Струмяни и Сандански. Първостепенна задача на огнеборците е да се защитят населените места. Три са основните фронтове на пожара, който пети ден бушува в Пирин и до момента ситуацията не е овладяна заради вятъра и неговата непредсказуемост, каза директорът..

публикувано на 29.07.25 в 15:16

Допълнителни помпи в р. Струма за повече вода за Кюстендил

Допълнително ще бъдат пуснати помпи на река Струма за осигуряване на повече вода за Кюстендил, заявяват работещи в дружеството "Кюстендилска вода". Както БНР съобщи, от снощи беше въведен режим на водоподаване в кюстендилските квартали "Герена", "Изток", "Белия камък" и близките села Пиперков Чифлик и частично в с. Слокощица. Централната градска част..

публикувано на 29.07.25 в 15:13

С европейски средства Община Благоевград обновява учебни заведения

Близо 18 милиона лева инвестира Община Благоевград в обновяване на Девето основно училище „Пейо Яворов“, изграждане на нова образователна сграда и спортна зала и облагородяване на дворното пространство към тях. Средствата са осигурени по Програма „Развитие на регионите“.   Проектът на Община Благоевград, който спечели европейско финансиране,..

публикувано на 29.07.25 в 15:05

Над 30 къщи са изгорели в Трънско

Около 10 000 дка гора е изгоряла при пожара в Трънско, унищожени са близо 200 дка земеделски имоти, изгорелите къщи са над 30. Такава е приблизително равносметката от опустошителния пожар, обхванал Трънско в края на миналата седмица, каза кметът на Трън Цветислава Цветкова. Точният размер на щетите ще стане ясен след като започнат огледите. На..

публикувано на 29.07.25 в 15:00

Кметът на Струмяни Емил Илиев: Очакваме отново летателна техника

Кметът на Струмяни Емил Илиев каза в интервю за предаването „Сюжети от деня“ на Радио Благоевград, че обстановката в района е относително спокойна. Той направи в ранния следобед оглед в долната част на Струмяни и Илинденци, където в малките часове през изминалата нощ имаше опасност за населените места заради силния вятър. Емил Илиев заяви, че..

публикувано на 29.07.25 в 14:52

Кметът на Сандански: 24 пожарни гасят пожара в Пирин

Кметът на Община Сандански Атанас Стоянов е на мястото на пожара в Пирин планина. В предаването на Радио Благоевград „Сюжети от деня“ в пряко включване преди минути той заяви: „Има около 24 пожарни коли от различни краища на страната, заедно с горски служители, заедно с военни и не малко доброволчески отряди от Сандански, от Петрич и от други..

публикувано на 29.07.25 в 14:04