Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Цените на жилищата в Европа растат

Автор:
Снимка: Таня Харизанова

България задържа втора позиция по ръст на цените на жилищата в ЕС, сочат данни на Евростат за второто тримесечие на годината. Най-голям спад в цените е регистриран в Люксембург, Финландия и Франция, а най-сериозен ръст: в Полша, България, Литва и Хърватия. В сравнение с предходното тримесечие цените остават стабилни в Унгария, повишават се обаче в 23 държави членки на ЕС. Заради високите цени и наемите на жилищата наскоро в Испания се проведоха протести в големи градове на страната.

Цените на жилищата в Обединеното кралство се покачват за трети пореден месец до почти рекордно ниво. Според банка "Халифакс" - най-големия ипотечен кредитор на Острова, растящите заплати на трудещите се и падащите лихвени проценти са допринесли ипотеките да станат по-достъпни за някои купувачи на жилища.

Как се вписват на пазара на недвижими имоти в Обединеното кралство българите, желаещи за закупят дом и какво е нужно за подобряване на кредитния рейтинг?

Темата коментира за БНР Милена Трайкова – независим консултант по ипотечни кредити във Великобритания.

Статистическите данни показват, че през последната година цените са нараснали средно с 0,7%, като варират в зависимост от районите и видовете имоти. В момента средната цена на имот за страната е около 267 000 паунда, пояснява тя.

Главната причина за покачването на цените е по-голямото търсене спрямо предлагането на пазара. С драстичното нарастване на лихвите по ипотечните кредити през последните две години ръстът на цените малко се забави, допълва консултантът.

Депозитът зависи от цената на имота. Правителството и различните банкови и кредитни институции се опитват да въведат различни схеми за подпомагане, особено на млади хора, да закупят първото си жилище, като има и възможност за закупуване на жилище без депозит.

Българите предпочитат да живеят в собствено жилище. Генетично заложено при българина е да помага на децата си. В днешно време за млади хора, току-що завършили училище или университет, е трудно за закупят имот. Ако живеят на квартира и плащат наем, те са затруднени да събират парите за депозит, а в началото доходите им не са особено високи, дори и да имат престижна професия като младши лекар, инженер или в сферата на финансите, коментира Милена Трайкова за предаването "Хоризонт до обед".

Тогава родителите могат да помогнат освен с допълнителна сума към депозита могат и "да се закачат" към заема като кредитополучатели, без да е необходимо да живеят в имота. Могат и да предоставят част от собственото си жилище, което вече е изплатено или почти изплатено, като допълнителен залог, за да се отпусне заем на техните деца.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Зеленчуците поевтиняват, а плодовете поскъпват на борсите у нас

Цените на повечето зеленчуци са по-ниски на борсите у нас тази седмица, докато плодовете са по-скоро в посока нагоре, показват данните на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ), публикувани в седмичния ѝ бюлетин, предава БТА. Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява движението на цените на хранителните стоки на едро в..

публикувано на 16.02.25 в 09:39

Застудяване и валежи в неделя

Днес ще бъде облачно. На много места в Северна България ще вали сняг, в Южна - дъжд. Интензивни и значителни по количество ще са снеговалежите в Североизточна България и там ще има условия за виелици и навявания. Ще духа слаб и умерен североизточен вятър, с който ще прониква студен въздух.  Максималните температури ще са от 0° в Североизточна..

публикувано на 16.02.25 в 07:21

Читалище „Никола Вапцаров“ и Камерна опера в Благоевград оцветени в златно в подкрепа на децата с рак

Сградата на Народно читалище „Никола Вапцаров - 1866“ и Камерната опера в Благоевград беше осветена в златно тази вечер в знак на съпричастност към децата, борещи се с онкохематологични заболявания. Инициативата, която се провежда днес - 15 февруари – Международния ден на децата, болни от рак, е подкрепена от Община Благоевград и организирана от..

публикувано на 15.02.25 в 18:49

Откриха фестивала "Джамала" в Кюстендил

Второто издание на фестивала "Джамала" започна днес в Кюстендил. Фестивалът продължава и утре, а организаторите от Община Кюстендил и читалище "Братство" очакват над 4000 участници от 52 маскарадни групи от всички краища на страната. Организаторите очакват и много туристи, което е сред основните цели на фестивала, заедно с идеята за запазване и..

публикувано на 15.02.25 в 16:16

Ден на отворените врати в АУБ

Ден на отворените врати организира Американския университет в България.  Проявата се провежда в кампуса "Скаптопара" в Благоевград.  Събитието цели да помогне на кандидат-студентите да опознаят университета и да получат отговори на всички въпроси, свързани с кандидатстването и обучението в АУБ. Специално организирано изложение, ще покаже на едно..

публикувано на 15.02.25 в 09:03

Светлини в златно по повод Международния ден на децата болни от рак

Сградата на камерната опера и народното читалище в Благоевград ще бъдат осветени в златно по повод Международния ден на децата болни от рак. Светлините ще обгърнат емблематичната сграда тази вечер от 18.00 часа, в знак на съпричастност към засегнатите семейства от болестта по света. Инициативата, подкрепена от Община Благоевград, е на Сдружение..

публикувано на 15.02.25 в 09:01

Благоевград сред градовете с най-ниски доходи у нас

Благоевград е сред градовете с най-ниски доходи у нас. Това сочат данните на Националния статистически институт за декември 2024 г.  Средната заплата за града е 1631 лева, като дори Видин е с по-високи доходи от Благоевград, със средно месечно възнаграждение от 1672 лева. На дъното на класацията е Смолян, с 1 617 лв.  Най-висока средна месечна..

публикувано на 15.02.25 в 07:48