Маска на клоун за Halloween е забранена за продажба в Европейския съюз. Разпоредени са мерки по изтеглянето на партидите от пазара, заради прекомерна концентрация на фталат, информират от онлайн платформата „Ние, потребителите“.
Лабораторните тестове са измерили стойност 40,96% от теглото. Това несъответствие е в нарушение на Регламента REACH на Европейския съюз, в който се посочва, какви химически елементи и техни съединения, е недопустимо да има в детските играчки и какви са нормите, които не трябва да бъдат превишавани. Когато изпитванията покажат, че тези норми за завишени, тогава съответните стоки се забраняват и изтеглят от пазара. Това са мерки, които имат за цел да защитят живота и здравето на потребителите.
„Когато говорим за децата, които са уязвима група, трябва да бъдем особено внимателни. За радост, конструктивните рискове са лесно разпознаваеми. Например - дребни елементи, лесно отделящи се, те са недопустими, защото децата могат лесно да ги отделят от основните части на изделието, да ги погълнат и да се задавят. Когато говорим за химикали обаче, нещата са доста по-притеснителни, защото те могат да нанесат сериозни здравословни неразположения и алергиите са само малка част от тях. Натрупването на тежки метали в организма от различни играчки , пособия за игра и аксесоари могат да доведат до сериозни заболявания при децата“, коментира за Радио Благоевград Габриела Руменова, експерт в сферата на потребителската защита и създател на онлайн Платформата „Ние, потребителите“.
Така например, фталатите, които са установени в завишени норми в маските за Halloween, се използват за придаване на гъвкавост на пластмасите, а натрупването им в организма може да доведе до увреждане на репродуктивната система на детето. Заради същите рискове е издадено разпореждане за изтегляне от европейския пазар и на други детски играчки като модел кукла Барби, детска играчка във формата на масивен слон, плюшени играчки с батерии, които не са добре изолирани и други артикули. Повечето сигнали са от Полша, Франция, а производителите са най-често от Китай. Но някои играчки се продават онлайн, затова родителите трябва да бъдат внимателни, когато пазаруват в интернет където контролът е по-понижен.
Според Габриела Руменова, когато купуват играчки за децата си, родителите трябва да следят за няколко важни неща – кой е производителят и вносителят, да има търговец, базиран в европейска държава, който да носи отговорност за тези стоки, да са налице стандартите и документите за безопасност на изделието. Ако стоката е произведена от трета страна и тя не е минала съответните тестове за безопасност на ЕС, тогава рискът е много по-голям. Добре е да направим проверка в европейската системата за забранени стоки.
„Ако родителите попаднат на стоки или играчки за деца, за които имат съмнение, че може да се окажат опасни за тяхното здраве, най-напред трябва да спрат използването им. След това, ако стоката е доказано опасна, без разговори и спорове, да я върнат на търговеца и да получат парите си. Добре е да направят всичко възможно повече потребители да разберат, че тази стока е рискова, да информират институциите отново, защото това, че стоката е опасна и може отново да бъде срещната на пазара, е доста притеснително. Това означава, че отговорните институции трябва да се сезират отново, да проверят за тези количества, които очевидно не са били изтеглени от мрежата и да предприемат всички законоустановени мерки това да се случи“, допълни още експертът в сферата на потребителската защита.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Габриела Руменова:
Продължават дебатите около представения проектобюджет от служебното правителство за 2025-та година. Има много спорове около завишените приходи, които трябва да се получат, както и около доста завишената разходна част. Още през пролетта на годината предишният парламент гласува завишени разходи за системата на МВР, както и за армията. В сегашната..
Храненето, не само като процес за биологично поддържане на организма, а и като култура и социално общуване – тази гледна точна предложи на слушателите на Радио Благоевград доц. д-р Евгения Благоева, преподавател в департамента „Антропология“ на Нов български университет. „ Това е много важно, че храненето винаги е едно сътрапезничество. Не..
Второто издание на „Раждавица филм фест“ ще се проведе от 29 юни до 5 юли 2025 година – това съобщи за Радио Благоевград Анатоли Костов, един от организаторите на фестивала. Темата е „Пътят на водата“, като се запазва основната цел на фестивала - популяризиране на независими творци, на авторски късометражни, игрални и документални филми - както..
Ученичката Любомира Ангелова от Профилирана гимназия "Пейо К. Яворов" в Петрич, бе отличена с грамота в инициативата "Човек на годината" за 2024 на Българския хелзинкски комитет за принос към правата на човека и защитата им. Дванадесетокласничката участва и инициира редица благотворителни прояви. „Всичко започна, когато едно бездомно куче..
„Да откриеш Софроний” е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Според автора Софроний е личност, която често остава в сянката на по-популярни герои от епохата. Със своя изследователски хъс и увлекателен разказ, Искрен Красимиров търси отговор на въпроса: Кой всъщност е Софроний и каква..
На 22 декември 1997 г. българската литературна общественост загуби Александър Геров . Пламен Дойнов озаглави книгата си, посветена на Александър Геров "Поезия и познание" и това със сигурност е едно от най-точните описания на същината на творчеството на Геров, неговия принос и значимостта му. Предлагаме ви да чуете как Александър Геров чете..
В дните преди Рождество е добре да си припомним ролята на Българската екзархия в усилието за раждането на българската нация. Предлагаме ви да чуете разказа на проф. Лизбет Любенова, прозвучал в поредното издание на предаването "Изгрей зора":