Маска на клоун за Halloween е забранена за продажба в Европейския съюз. Разпоредени са мерки по изтеглянето на партидите от пазара, заради прекомерна концентрация на фталат, информират от онлайн платформата „Ние, потребителите“.
Лабораторните тестове са измерили стойност 40,96% от теглото. Това несъответствие е в нарушение на Регламента REACH на Европейския съюз, в който се посочва, какви химически елементи и техни съединения, е недопустимо да има в детските играчки и какви са нормите, които не трябва да бъдат превишавани. Когато изпитванията покажат, че тези норми за завишени, тогава съответните стоки се забраняват и изтеглят от пазара. Това са мерки, които имат за цел да защитят живота и здравето на потребителите.
„Когато говорим за децата, които са уязвима група, трябва да бъдем особено внимателни. За радост, конструктивните рискове са лесно разпознаваеми. Например - дребни елементи, лесно отделящи се, те са недопустими, защото децата могат лесно да ги отделят от основните части на изделието, да ги погълнат и да се задавят. Когато говорим за химикали обаче, нещата са доста по-притеснителни, защото те могат да нанесат сериозни здравословни неразположения и алергиите са само малка част от тях. Натрупването на тежки метали в организма от различни играчки , пособия за игра и аксесоари могат да доведат до сериозни заболявания при децата“, коментира за Радио Благоевград Габриела Руменова, експерт в сферата на потребителската защита и създател на онлайн Платформата „Ние, потребителите“.
Така например, фталатите, които са установени в завишени норми в маските за Halloween, се използват за придаване на гъвкавост на пластмасите, а натрупването им в организма може да доведе до увреждане на репродуктивната система на детето. Заради същите рискове е издадено разпореждане за изтегляне от европейския пазар и на други детски играчки като модел кукла Барби, детска играчка във формата на масивен слон, плюшени играчки с батерии, които не са добре изолирани и други артикули. Повечето сигнали са от Полша, Франция, а производителите са най-често от Китай. Но някои играчки се продават онлайн, затова родителите трябва да бъдат внимателни, когато пазаруват в интернет където контролът е по-понижен.
Според Габриела Руменова, когато купуват играчки за децата си, родителите трябва да следят за няколко важни неща – кой е производителят и вносителят, да има търговец, базиран в европейска държава, който да носи отговорност за тези стоки, да са налице стандартите и документите за безопасност на изделието. Ако стоката е произведена от трета страна и тя не е минала съответните тестове за безопасност на ЕС, тогава рискът е много по-голям. Добре е да направим проверка в европейската системата за забранени стоки.
„Ако родителите попаднат на стоки или играчки за деца, за които имат съмнение, че може да се окажат опасни за тяхното здраве, най-напред трябва да спрат използването им. След това, ако стоката е доказано опасна, без разговори и спорове, да я върнат на търговеца и да получат парите си. Добре е да направят всичко възможно повече потребители да разберат, че тази стока е рискова, да информират институциите отново, защото това, че стоката е опасна и може отново да бъде срещната на пазара, е доста притеснително. Това означава, че отговорните институции трябва да се сезират отново, да проверят за тези количества, които очевидно не са били изтеглени от мрежата и да предприемат всички законоустановени мерки това да се случи“, допълни още експертът в сферата на потребителската защита.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Габриела Руменова:
В ход е кандидатстването по програма DiscoverEU, която е част от програма „Еразъм+“. Европейската комисия предлага 36 000 карти за пътуване в настоящия кръг за кандидатстване , с които младежите ще имат възможност да опознаят Европа безплатно и да открият нови държави, култури и преживявания. Кандидатите следва да са на възраст 18 години: да са..
Всички 15 обитатели на Парка за мечки край Белица вече са се събудили от зимния сън, което позволява мечото селище да бъде отворено за посетителите. Това ще се случи в 12 ч. на 14 април, понеделник. Поради капризите на времето в началото на пролетта, част от мечките спаха зимен сън буквално допреди дни, което наложи стартирането на новия сезон в..
На последното заседание на Комисията по външни работи на Европейския парламент бяха приети доклади за Сърбия и Косово, които поставят акцент върху правата на българските малцинства в двете държави. Поправките, отнасящи се до българските общности, бяха предложени от евродепутатите Андрей Ковачев (ЕНП/ГЕРБ) и Ивайло Вълчев (ЕКР/ИТН) и бяха приети с..
В събота, 12 април, от 16:00 ч. пред пилоните на НДК в София ще се проведе Национален поход под надслов „България в коалицията на мира“, организиран от Гражданската инициатива „Будители“. Основната цел на проявата е да се призове за незабавно прекратяване на военната помощ за Украйна и активна роля на България в усилията за постигане на мир чрез..
Европейският съюз навлиза в нова, дълбоко трансформационна фаза. Заради военните конфликти, променящия се световен ред и отслабващите външни гаранции за сигурност, Европа е принудена да търси ново самоопределение – не просто като икономически съюз, а като геополитически субект. В този процес отворените врати ще са малко, но важни. България, за първи..
8 акта за нарушения са съставени на питейните заведения в Благоевградска област, няма затворени обекти. Проверките бяха извършени от Дирекция за национален строителен контрол (ДНСК) съвместно със службите за Пожарна безопасност и защита на населението по места. „От следващата седмица започваме проверки в кина, театри, концертни зали. Проверени са..
Представеният проект за бюджет на Община Благоевград за 2025 година е „бюджет на действието“ за разлика от предходната 2024 година, когато е бил „бюджет на оцеляването“, каза пред медиите кметът Методи Байкушев след края на обсъждането. Снощи в зала „22 септември“ се проведе публичното обсъждане на проекта за бюджет на Община Благоевград за..