Маска на клоун за Halloween е забранена за продажба в Европейския съюз. Разпоредени са мерки по изтеглянето на партидите от пазара, заради прекомерна концентрация на фталат, информират от онлайн платформата „Ние, потребителите“.
Лабораторните тестове са измерили стойност 40,96% от теглото. Това несъответствие е в нарушение на Регламента REACH на Европейския съюз, в който се посочва, какви химически елементи и техни съединения, е недопустимо да има в детските играчки и какви са нормите, които не трябва да бъдат превишавани. Когато изпитванията покажат, че тези норми за завишени, тогава съответните стоки се забраняват и изтеглят от пазара. Това са мерки, които имат за цел да защитят живота и здравето на потребителите.
„Когато говорим за децата, които са уязвима група, трябва да бъдем особено внимателни. За радост, конструктивните рискове са лесно разпознаваеми. Например - дребни елементи, лесно отделящи се, те са недопустими, защото децата могат лесно да ги отделят от основните части на изделието, да ги погълнат и да се задавят. Когато говорим за химикали обаче, нещата са доста по-притеснителни, защото те могат да нанесат сериозни здравословни неразположения и алергиите са само малка част от тях. Натрупването на тежки метали в организма от различни играчки , пособия за игра и аксесоари могат да доведат до сериозни заболявания при децата“, коментира за Радио Благоевград Габриела Руменова, експерт в сферата на потребителската защита и създател на онлайн Платформата „Ние, потребителите“.
Така например, фталатите, които са установени в завишени норми в маските за Halloween, се използват за придаване на гъвкавост на пластмасите, а натрупването им в организма може да доведе до увреждане на репродуктивната система на детето. Заради същите рискове е издадено разпореждане за изтегляне от европейския пазар и на други детски играчки като модел кукла Барби, детска играчка във формата на масивен слон, плюшени играчки с батерии, които не са добре изолирани и други артикули. Повечето сигнали са от Полша, Франция, а производителите са най-често от Китай. Но някои играчки се продават онлайн, затова родителите трябва да бъдат внимателни, когато пазаруват в интернет където контролът е по-понижен.
Според Габриела Руменова, когато купуват играчки за децата си, родителите трябва да следят за няколко важни неща – кой е производителят и вносителят, да има търговец, базиран в европейска държава, който да носи отговорност за тези стоки, да са налице стандартите и документите за безопасност на изделието. Ако стоката е произведена от трета страна и тя не е минала съответните тестове за безопасност на ЕС, тогава рискът е много по-голям. Добре е да направим проверка в европейската системата за забранени стоки.
„Ако родителите попаднат на стоки или играчки за деца, за които имат съмнение, че може да се окажат опасни за тяхното здраве, най-напред трябва да спрат използването им. След това, ако стоката е доказано опасна, без разговори и спорове, да я върнат на търговеца и да получат парите си. Добре е да направят всичко възможно повече потребители да разберат, че тази стока е рискова, да информират институциите отново, защото това, че стоката е опасна и може отново да бъде срещната на пазара, е доста притеснително. Това означава, че отговорните институции трябва да се сезират отново, да проверят за тези количества, които очевидно не са били изтеглени от мрежата и да предприемат всички законоустановени мерки това да се случи“, допълни още експертът в сферата на потребителската защита.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Габриела Руменова:
На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..
В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..
През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..
На 20 ноември повече от 140 държави отбелязват 25-ия Световен ден на Географските информационни системи (ГИС). У нас националното събитие е международната конференция „Обединени в ГИС решенията създаваме по-добро бъдеще“, която дава възможност да се научи всичко най-ново от света на Географските информационни системи и тяхното приложение...
Хората забравихме какво е да се радваме на цветовете, защото самите ние станахме едни такива безцветни, апатични и навъсени. Защото все някой ни е крив пред погледа, защото вместо да се усмихнем на вятъра в косите ние се дразним, че ни се е развалила прическата. Ей такива работи, хлапе... Добре, че не ги разбираш. И ако утре или след време някой..
Планините в България издават албум всеки ден. Време е да подкрепим техните артисти. С това послание кампанията на WWF „Абонирай се за природата“ ни призовава да вдигнем за миг очи от виртуалния свят и да обърнем внимание на живата планета, която ни заобикаля. Нейните артисти нямат почивен ден, но въпреки това изпълненията им сякаш остават..
Природозащитната организация WWF България постави началото на своята кампания „Абонирай се за природата“. С любопитна заигравка с някои от популярните стрийминг платформи и хитови сериали, WWF отправя посланието, че изчезването на дивата природа не е кино. То се случва в нашия живот и всички ние участваме в него с ежедневните ни решения...