Българската култура и родните традиции, които доскоро изглеждаха екзотични за останалата част от света, постепенно се превръщат в част от световната култура на 21. век. След като нашенската лютеница и традиционната ни баница бяха определени като деликатес в Страната на изгряващото слънце, а списание „Vogue“ нареди столицата ни сред културните столици на Европа, най-мащабният форум за творчество и занаяти отново прояви интерес към българската идентичност.
Авторски ръчно направени изделия, вплели в себе си националните ни традиции с елементи от бита и хилядолетната ни история, напуснаха пределите на България, за да се превърнат в експонати на биеналето "Хомо Фабер", което се проведе през месец септември. Негов организатор е швейцарската фондация "Микеланджело", а дом на изложението е красивият остров Сан Джорджо Маджоре във Венеция. Около 70 държави представиха произведения на майсторското и ювелирното изкуство в 10 изложбени зали.
Един от тримата българи, които тази година бяха част от биеналето, е Людмил Йорданов. Той е от София, но има тясна връзка с Перник, където работи като преподавател по изкуство в ОУ „Алеко Константинов“. Определя себе си като творец, артист, учител и мечтател. Йорданов е трето поколение майстор на сурвакарски маски, като любовта към занаята му е предадена от неговия дядо.
Младият творец е основател и водач на Самодейна Сурвишкарска група към Фондацията "Йорданови АРТ и Приятели“, която основава, за да обедини млади хора, които обичат българската традиция и обичаи. Групата пък наскоро се завърна от 12-ия Световен културен танцов фестивал в Южна Корея, където спечели наградата „Дрийм Прайз“. Там 30 млади българи представиха танц, съставен от игра на традиционни български кукери, преплетен с красотата на българските народни танци. Те бяха част и от национално турне в няколко града, сред които Чонджу, Пусан и столицата на Южна Корея - Сеул.
„Наистина тази година за мен и за цялото творчество на Фондацията, беше доста динамична и вълнуваща. Случайно получих имейл, който беше доста изненадващ за мен, да взема участие на тазгодишното биенале за съвременно занаятчийско изкуство „Хомо Фабер“ във Венеция, организирано от базираната в Женева Фондация „Микеланджело“. Само по себе си, когато видях, че Фондация „Микеланджело“ иска да присъствам на тяхното събитие, беше „уау“ за мен“, сподели в ефира на Радио Благоевград Людмил Йорданов, като допълва, че поканата за участие била благодарение на Росина Пенчева, която е посланик на „Хомо Фабер“ за България.
„Тя е присъствала на втората ми галерийна изложба в София, видяла е творчеството ми, много е харесала това, с което се занимавам, и всъщност ме е предложила на Фондация „Микеланджело“, а хората от цяла България избраха мен. Искам да благодаря на Росина, че ми даде шанс творчеството ми да излезе от нашата мила родина и да достигне до повече хора“, разказва Йорданов.
В Южна Корея пък българската група застава рамо до рамо с 12 националности от цял свят, като успява силно да впечатли присъстващите с традиционния български танц и кукерските костюми.
„Това, което направи силно впечатление на всички, беше, че в Корея беше 30 градуса, влажно 100 %, беше убийствена жега и абсолютно всички други групи бяха оскъдно облечени, а пък нашата визия е от овча кожа, тежките звънци, страховитата маска на главата, просто наистина беше предизвикателство хем да представим обичая Сурва, хем и да запазим нашето здраве“, разказва пред Радио Благоевград Йорданов.
Целият разговор с Людмил Йорданов чуйте в интервюто на Ваня Бахчиванова.През седмицата нашумя тема, засягаща дежурствата на личните лекари в кабинета за неотложна помощ в Дупница. Но това не означава, че пациентите в малките общини нямат достъп до навременна медицинска помощ. В общините Рила, Бобов дол, Сапарева баня, Невестинто и Дупница има работещи филиали на Центъра за спешна медицинска помощ. Лекарските..
Тя е Йорданка Благоева, име познато на повечето от нас. Тя е легенда на леката ни атлетика, 20 години е на върха на кралицата на спортовете, два олимпийски медала и световен рекорд във високия спорт. На 78 години тя не спира да предизвиква духа и тялото си, радва се на петима внуци и продължава да ходи боса. Хоби и са пътуванията до екзотични..
Заместник-директорът на ДГС "Катунци" към Югозападното държавно предприятие инж. Иван Ризов стана лесовъд на годината. Наградата му беше връчена от заместник-министър Стоян Тошев. „Наградата за мен е огромна чест най-вече за това, че я получавам в годината, когато се навършват 100 години лесовъдска дейност в България“, коментира за Радио..
Двудневен рок фестивал ще се проведе на 12 и 13 април в Американския университет в България. Събитието е организирано от студентите от Rock Jamming Club към АУБ. В студиото на Радио Благоевград, в предаването „С усмивка в събота“, Антония Каменова и Калоян Иванов споделиха, че във фестивала ще се включат различни музикални клубове, а музика ще има за..
Преди дни Министерският съвет одобри ново райониране на България за статистически цели. Вместо досегашните шест района за планиране от ниво 2, се предвижда страната да бъде разделена на четири: Северен, Източен, Южен и Столичен. Основният аргумент за промяната е намаляващото население в някои региони, което не отговаря на европейските изисквания. В..
Френската култура, с която съм израснала благодарение на Е зиковата гимназия в Плевен, ме е водила като н ишка , която е разгръщала потенциала ми цял живот. Била съм преводач, работила съм в чужбина дълги години и фре нският език винаги е бил мост за мен , както и б ългарската култура, която винаги съм се опитвала да разпространявам и..
Това не беше само вот на недоверие, а опит за създаване на турбуленция в държавата, опит да се промени геополитическата посока на България. Ние обаче сме и оставаме европейска държава и сме амбицираме да бъдем все по-значими сред нашите партньори. Евроатлантическото мнозинство надделя при гласуването. Правителството е стабилно и мнозинството се..