Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

РИК-Благоевград към 11 ч.:

Над 30 дефектирали машини и 70 неявили се членове на СИК в област Благоевград

Към 11 ч., най-висока е била избирателната активност в община Белица – 22,33%, следва община Якоруда с малко над 21%, най-ниска е активността в община Благоевград - 5,07%. Малко гласоподаватели са излезли да гласуват към този час в Хаджидимово – 9, 95% и в Петрич – 9,25%. 30 са постъпилите до момента сигнали за неработещи машини в област Благоевград. Пет са тях са извадени от строя и в тези секции продължава гласуването само на хартия. Три от дефектиралите машини са в община Благоевград, една е в община Разлог и една в община Петрич. Обработват се още две решение за спирането на машините община Разлог и в Община Сандански. Проблемът при машинното гласуване е, че машината не отпечатва цялата бюлетина, а само малка разписка с номера на секцията. На никого не е отказано правото на глас, защото при проблем с машината, гласуването продължава с хартиени бюлетини.

12 са до момента жалбите и сигналите, които са постъпили в РИК-Благоевград.

„Част от тях касаят нарушения на изборните правила за агитация с участието на деца, непристойно поведение на член на СИК в община Сандански, който се е държал грубо със своите колеги. Останалите се отнасят до несъгласие председателите и членове на секции за начина, по който са подредени секционните помещения, а именно, че в община Гърмен и в община Сатовча, параваните са много високи и представителите на партиите не могат да виждат какво правят председателите“, коментира на пресконференцията Мартин Бусаров, председател на РИК – Благоевград.

Той съобщи, че сутринта в 7 ч. не са се явили близо 70 члена на секционни комисии – председатели и заместник-председатели, в цялата област, като 45 са само в община Благоевград. Това е наложило да им бъдат търсени заместници и до около 10 ч. те са били в съответните секции. Въпреки това, навсякъде секциите в област Благоевград работят нормално. Някои от тях работят в намален състав, но това не пречи на работата.

„За съжаление, крайно несериозно подходиха партиите към тяхното задължение да осигурят членове на СИК, но с общи усилия на тези от партиите, които все пак си вдигнаха телефоните рано сутринта, успяхме да стартираме изборния ден, така че навсякъде секциите са отворени и избирателите могат да гласуват. Но, пак ще подчертая, че РИК-Благоевград изразява своето възмущение за начина, по който партиите се отнесоха към членовете на секционните избирателни комисии“, подчерта Мартин Бусаров.

Подробностите можете да чуете в звуковия файл:




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

16-годишен моторист пострада при катастрофа край с. Яворница

Тежък пътен инцидент е станал вчера в района на разклона за с. Яворница, по пътя от с. Камена към с. Ключ. 16-годишен неправоспособен водач на мотоциклет „Джилера“ от с. Яворница е предприел изпреварване при наличие на пътна маркировка тип „М1“, забраняваща маневрата, в резултат на което се е блъснал челно в насрещно движещ се лек автомобил „Тойота“,..

публикувано на 02.06.25 в 11:18

Агресивен младеж на електромотопед едва не блъсна дете в Перник

Полицията в Перник е задържала 18-годишен младеж, който шофирал агресивно електрически мотопед на площад „Кракра“. Окуражаван от група тийнейджъри той е извършвал рисковите маневри на едно колело с голяма скорост. Двегодишно дете се е разминало по чудо от сблъсък с мотоциклетиста, твърди неговата майка.  Младежът е бил задържан за до 24 ч. и е..

публикувано на 02.06.25 в 11:05

На 9 юни започва изплащането на пенсиите за месеца

От следващия понеделник - 9 юни, ще започне изплащането на пенсиите за месеца в пощенските станции и ще продължи до 20 юни. Обезщетенията за бременност, раждане и отглеждане на дете до 2-годишна възраст за предходния месец ще се платят утре, а тези за безработица на 16 юни. Всеки вторник и четвъртък от месеца НОИ ще превеждат средствата за временна..

публикувано на 02.06.25 в 09:54

Над 2000 пощи ще обменят левове в евро безплатно след влизането ни в еврозоната

Над 2000 пощенски станции в малки населени места ще предоставят услугата по безплатна обмяна на левове в евро от деня на присъединяването ни към еврозоната, заяви в интервю за БНР зам.-директорът на "Български пощи" Станимир Белинов.  "Български пощи" получават 9,5 млн. за подготовка за преминаване от лев към евро По думите му дневно всеки..

публикувано на 02.06.25 в 09:30

Личният бележник на Христо Ботев свидетелства за последната година от живота му

На 2 юни се покланяме пред Христо Ботев – ревностен радетел за свободата на България, поет и публицист. Точно в 12:00 часа сиренен вой и минута мълчание напомнят за подвига на революционера и на всички загинали за свободата на родината. Традицията, свидетелстваща всенародната почит към героя, датира от 1948 година. Един от последните документи,..

публикувано на 02.06.25 в 09:27

НЗОК ще контролира в реално време издаването на рецепти

От днес Здравната каса ще контролира в реално време предписването и отпускането с рецепта на лекарства, медицински изделия и диетични храни. Според представянето на новия вид контрол преди няколко месеца, системата ще работи по следния начин: когато лекар въведе нужните на човек лекарства в електронната система за издаване на рецепта, в рамките на..

публикувано на 02.06.25 в 09:10

Слънчево време

В сутрешните часове на отделни места в равнините и котловините видимостта временно ще е намалена. Днес ще бъде предимно слънчево. Около и след обяд ще се развива купеста облачност и на отделни места, главно в източните и планинските райони, ще превали и прегърми. Ще е почти тихо. Максималните температури ще бъдат между 27° и 32°.

публикувано на 02.06.25 в 06:58