Два екипа от учители от XI ОУ „Христо Ботев“ Благоевград преминаха обучения по програма „Еразъм+“ за преподаване на гражданско образование. Темата е „Преподаване на толерантност, многообразие и активно гражданство в класната стая на 21 век“. Обучението е по проект „Училище на бъдещето – учители- новатори и успешни ученици“. Реализира се в две европейски страни – Испания и Португалия.
Учителката Блажка Дукова, координатор по проекта, участва в мобилност в гр. Сантерем, Португалия. На среща със свои колеги от училища в Благоевград тя сподели опита си и препоръча всички да използват създадения наръчник по гражданско образование. „Наръчникът е по проект „Моята Европа, твоята Европа, твоят глас“. Наръчникът по гражданско образование може да се прилага в час на класа, както и в часовете по гражданско образование за учениците от прогимназиален етап V-VII клас. Дори колеги, които не са специалисти, могат да заместват титулярите в тези часове, да направят енергизиращо упражнение, да изведат децата на двора и да разиграят целия урок от ресурсите“, пояснява Дукова. Тя допълва, че учениците в Португалия са спокойни, атмосферата в училище е спокойна. Няма го забързаното ежедневие, както е при нас. Децата играят сами на двора, без учители, които да ги пазят. „В училището, което посетихме, няма отопление. Климатът е малко по-топъл, но сезоните са като в България. Децата се обличат, когато е студено и се събличат, когато е топло. Отопление в училище няма.“, споделя още Дукова.
Мая Мирчева е ръководител направление „Информационни и комуникационни технологии“ в 11-то ОУ „Христо Ботев“ - Благоевград. Заедно със свои колеги посети училища в Испания, а темата, по която работиха е свързана с приобщаване и активно гражданство в класната стая в началното училище. „В тези часове учениците от начален етап могат да бъдат запознати с правата на детето, с теми, свързани със защита от дискриминация, закрила на животните, правата на бежанците и по-специално на децата бежанци. Това са теми, които по-скоро възпитават учениците за гражданска позиция, за това как трябва да се държат в обществото и какви права и задължения имат“, каза Мирчева. „В Испания учениците тръгват на училище от тригодишна възраст. Нямат междучасия между отделните предмети. Влизат сутрин в 8:00 ч., по различните предмети преподават различни учители. В 12:00 ч. имат обяд. Класните стаи имат стъклени стени. Всеки, който върви по коридора, може да види какво се случва в класната стая. Средата в техните училища е мултикултурна с деца от различни етноси. Децата са послушни, учат“, споделя още Мирчева и допълва, че също като колегите, посетили Португалия, разполагат с наръчник, който сега използват активно в училище за преподаване на гражданско образование в начален етап.
За учителите от 11-то ОУ „Христо Ботев“ - Благоевград двете мобилности са първи. „Тепърва предстоят още, защото ще кандидатстваме и участваме в други проекти по програма „Еразъм+“, убедена е Радка Ризова, директор на училището.
Психологът Денис Никифоров беше специален гост в предаването „Ефир за приятели“ по Радио Благоевград . Темата на разговора беше свързана с това дали може Изкуственият интелект да измести психолога? Гостуването на специалиста предизвика оживена дискусия както в студиото, така и сред слушателите, които се включиха активно с мнения и въпроси...
В дигиталната ера все повече хора търсят достъпни и бързи решения за своите проблеми – включително и в правото. Пример за това е реален случай, в който IT специалист печели дело срещу НОИ без адвокат, с помощта на генеративен изкуствен интелект. Зад тази история обаче се крият сериозни въпроси: може ли алгоритъм да замени адвокат? Какви са рисковете..
Oбщина Благоевград и спортните клубове на територията на областния център организират безплатни занимания за учениците през лятната ваканция. Те стартират от 1 юли, като се провеждат по предварително изготвен и утвърден график. В програмата са включени различни видове спорт, сред които лека атлетика, плуване, баскетбол, футбол, таекуондо-до, бокс,..
Ученици от България, Турция и Северна Македония видяха отблизо най-новите и интересни разработки от света на роботиката, дело на учените от БАН. Това стана възможно по проект на тема „Изкуственият интелект има ли бъдеще“, изпълняван от сдружение „Неврокоп“ с председател Рахим Арнаудов. В Дома на културата в град Гоце Делчев пред младите хора беше..
През 2024 г. България се превърна в най-горещата точка на Европа. Хиляди хектари прекрасни гори изгоряха. Но сред пламъците изгря и една нова сила – силата на обществото. Благодарение на усилията на доброволци, дарители и активни граждани, опазихме част от нашата природа. Именно затова Доброволно формирование „Георги Измирлиев – Македончето“..
Животът тече на бързи обороти и едва смогваме да изпълним всички задачи. Влизаме от роля в роля, ту на работа, ту у дома и навсякъде имаме нещо несвършено, което не търпи отлагане. Плановете винаги са свързани с още натоварване, грижа за близките, изкарването на пари, плащането на сметки. Всичко трябва да бъде свършено, гонейки срокове и дати. В..
Благоевградска публика се срещна с Дима Кисьова, която представи в Регионалната библиотека „Димитър Талев” дебютната си поетична книга „Крилати многоточия”. Редакторката Камелия Кондова я нарича „Книга –сърце. Момичешко сърце – влюбено и разочаровано, окрилено и... много близко до огъня. Но...в крайна сметка – феникс!” Дима е родена на 10..