Два екипа от учители от XI ОУ „Христо Ботев“ Благоевград преминаха обучения по програма „Еразъм+“ за преподаване на гражданско образование. Темата е „Преподаване на толерантност, многообразие и активно гражданство в класната стая на 21 век“. Обучението е по проект „Училище на бъдещето – учители- новатори и успешни ученици“. Реализира се в две европейски страни – Испания и Португалия.
Учителката Блажка Дукова, координатор по проекта, участва в мобилност в гр. Сантерем, Португалия. На среща със свои колеги от училища в Благоевград тя сподели опита си и препоръча всички да използват създадения наръчник по гражданско образование. „Наръчникът е по проект „Моята Европа, твоята Европа, твоят глас“. Наръчникът по гражданско образование може да се прилага в час на класа, както и в часовете по гражданско образование за учениците от прогимназиален етап V-VII клас. Дори колеги, които не са специалисти, могат да заместват титулярите в тези часове, да направят енергизиращо упражнение, да изведат децата на двора и да разиграят целия урок от ресурсите“, пояснява Дукова. Тя допълва, че учениците в Португалия са спокойни, атмосферата в училище е спокойна. Няма го забързаното ежедневие, както е при нас. Децата играят сами на двора, без учители, които да ги пазят. „В училището, което посетихме, няма отопление. Климатът е малко по-топъл, но сезоните са като в България. Децата се обличат, когато е студено и се събличат, когато е топло. Отопление в училище няма.“, споделя още Дукова.
Мая Мирчева е ръководител направление „Информационни и комуникационни технологии“ в 11-то ОУ „Христо Ботев“ - Благоевград. Заедно със свои колеги посети училища в Испания, а темата, по която работиха е свързана с приобщаване и активно гражданство в класната стая в началното училище. „В тези часове учениците от начален етап могат да бъдат запознати с правата на детето, с теми, свързани със защита от дискриминация, закрила на животните, правата на бежанците и по-специално на децата бежанци. Това са теми, които по-скоро възпитават учениците за гражданска позиция, за това как трябва да се държат в обществото и какви права и задължения имат“, каза Мирчева. „В Испания учениците тръгват на училище от тригодишна възраст. Нямат междучасия между отделните предмети. Влизат сутрин в 8:00 ч., по различните предмети преподават различни учители. В 12:00 ч. имат обяд. Класните стаи имат стъклени стени. Всеки, който върви по коридора, може да види какво се случва в класната стая. Средата в техните училища е мултикултурна с деца от различни етноси. Децата са послушни, учат“, споделя още Мирчева и допълва, че също като колегите, посетили Португалия, разполагат с наръчник, който сега използват активно в училище за преподаване на гражданско образование в начален етап.
За учителите от 11-то ОУ „Христо Ботев“ - Благоевград двете мобилности са първи. „Тепърва предстоят още, защото ще кандидатстваме и участваме в други проекти по програма „Еразъм+“, убедена е Радка Ризова, директор на училището.
Фермата за норки край Стара Загора вече е затворена и в нея няма животни. Новината разпространи Сдружение „Кампании и Активизъм за Животните в Индустрията“, което познаваме като КАЖИ. Ръководството, членовете и симпатизантите на организацията приеха тази новина като подарък за 8-ия рожден ден на КАЖИ. А една от каузите на сдружението е именно..
Киберсигурността е модерна дума, но много малко хора си дават сметка какво означава в действителност. Ние живеем в един много киберсвят, всички сме свързани с устройствата, които ежедневно ползваме. И трябва да поставим тази сигурност като основен приоритет. Киберсигурността не е въпрос на организация и на средства, а на начин на мислене. Това заяви в..
Народно читалище „Георги Тодоров 1885“ – Белица обяви ученически конкурс за стихотворение, разказ и есе на тема „Моето читалище“. Инициативата е посветена на 140 години от началото на читалищното дело в Белица и на 140 години от основаването на културната институция. В конкурса могат да участват всички ученици от общината, в три категории -..
Младите поколения стават все по-иновативни в решенията, които търсят, и в проектите, които искат да работят. Те мечтаят по-силно, рискуват по-смело и в това е красотата на младежкия дух. Те по-лесно си казват: „Какво ако тази щура идея няма да проработи“. Всичко това им помага да бъдат смели и креативни. Това заяви в ефира на Радио Благоевград..
Преподаватели от Филологическия факултет на ЮЗУ проведоха часове по родния език с ученици от Българо-австрийското училище във Виена. Преподавателите Милена Накова-Петрова и Наделина Ивова , както и докторантът Дияна Парахулева от Катедрата по български език проведоха своите мобилности в рамките на програма „Erasmus+“ в Българо-австрийското училище..
След две успешно реализирани издания, форумът Digital4Blagoevgrad се завръща за трета поредна година в Благоевград, този път под наслов „Избери дигитален Благоевград“. На 10 май зала “22 септември“ отново ще събере на едно място експерти от региона и страната, които ще споделят своите истории на успеха и ще дадат съвети за развитие в..
Град Сандански отдавна се е наложил на спортната карта на България, като място, на което се провеждат редица състезания, като се започне от футболни турнири, волейболни, плувни, борба и други видове спорт. А тази година се оказва юбилейна за футбола в града, ФК „Вихрен“ Сандански става на 100 години. А за юбилея на футболен клуб „Вихрен“ се..