Два екипа от учители от XI ОУ „Христо Ботев“ Благоевград преминаха обучения по програма „Еразъм+“ за преподаване на гражданско образование. Темата е „Преподаване на толерантност, многообразие и активно гражданство в класната стая на 21 век“. Обучението е по проект „Училище на бъдещето – учители- новатори и успешни ученици“. Реализира се в две европейски страни – Испания и Португалия.
Учителката Блажка Дукова, координатор по проекта, участва в мобилност в гр. Сантерем, Португалия. На среща със свои колеги от училища в Благоевград тя сподели опита си и препоръча всички да използват създадения наръчник по гражданско образование. „Наръчникът е по проект „Моята Европа, твоята Европа, твоят глас“. Наръчникът по гражданско образование може да се прилага в час на класа, както и в часовете по гражданско образование за учениците от прогимназиален етап V-VII клас. Дори колеги, които не са специалисти, могат да заместват титулярите в тези часове, да направят енергизиращо упражнение, да изведат децата на двора и да разиграят целия урок от ресурсите“, пояснява Дукова. Тя допълва, че учениците в Португалия са спокойни, атмосферата в училище е спокойна. Няма го забързаното ежедневие, както е при нас. Децата играят сами на двора, без учители, които да ги пазят. „В училището, което посетихме, няма отопление. Климатът е малко по-топъл, но сезоните са като в България. Децата се обличат, когато е студено и се събличат, когато е топло. Отопление в училище няма.“, споделя още Дукова.
Мая Мирчева е ръководител направление „Информационни и комуникационни технологии“ в 11-то ОУ „Христо Ботев“ - Благоевград. Заедно със свои колеги посети училища в Испания, а темата, по която работиха е свързана с приобщаване и активно гражданство в класната стая в началното училище. „В тези часове учениците от начален етап могат да бъдат запознати с правата на детето, с теми, свързани със защита от дискриминация, закрила на животните, правата на бежанците и по-специално на децата бежанци. Това са теми, които по-скоро възпитават учениците за гражданска позиция, за това как трябва да се държат в обществото и какви права и задължения имат“, каза Мирчева. „В Испания учениците тръгват на училище от тригодишна възраст. Нямат междучасия между отделните предмети. Влизат сутрин в 8:00 ч., по различните предмети преподават различни учители. В 12:00 ч. имат обяд. Класните стаи имат стъклени стени. Всеки, който върви по коридора, може да види какво се случва в класната стая. Средата в техните училища е мултикултурна с деца от различни етноси. Децата са послушни, учат“, споделя още Мирчева и допълва, че също като колегите, посетили Португалия, разполагат с наръчник, който сега използват активно в училище за преподаване на гражданско образование в начален етап.
За учителите от 11-то ОУ „Христо Ботев“ - Благоевград двете мобилности са първи. „Тепърва предстоят още, защото ще кандидатстваме и участваме в други проекти по програма „Еразъм+“, убедена е Радка Ризова, директор на училището.
Едни от най-ярките и интересни обичаи в традиционния български календар са народните кукерски игри – маскаради. Той датира още от древните времена на траките и е успял да се съхрани през всички векове, свързани с големи политически и социални изменения за страната ни. Кукерите пък са един от най-колоритните и загадъчни символи на българската..
От отколешни времена в разложкото село Добърско битува традицията на 6 януари, Богоявление, да се отбелязва, както древният обичай „Водици“, така и празникът на населеното място. Според кмета Янис Будин, в миналото на този ден е била Бъдни вечер, а на следващия ден Коледа, което е още един повод, точно тази дата да е избрана за празник на..
В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово. Предлагаме ви да чуете този разговор:
Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..
Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода. „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..
От 1 януари 2025 година светът влезе в най-новата демографска генерация – Бета. Очаква се те да съставляват около 16 процента от световното население до 2035 година. „Това еволюционно развитие, според мен, тръгна преди 1 януари тази година. Просто така чисто статистически се отчита като дата, като начало. Тези дечица ще бъдат много..
Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим и засилване на трансграничните връзки с Гърция и други съседни държави. Това коментираха в предаването „Събуди деня“ по Радио Благоевград туроператорът Здравка Чимева и адвокат Борис Харизанов, член на Българо-гръцката..