Инициативен комитет в подкрепа на Инфекциозно отделение на МБАЛ Благоевград, начело със завеждащия д-р Елена Лазарова, даде пресконференция, в основата на която е конфликтът между медиците от здравното звено и ръководството на болничното заведение. От 5 август тече тримесечното предизвестие на д-р Лазарова, което и бе връчено от изпълнителния директор на най-голямата болница в Югозападна България д-р Димитър Димитров.
Инициативният комитет е организирал подписка с настояване „Долуподписаните, като благодарим за дългогодишния им всеотдаен професионализъм, категорично настояваме да бъдат преустановени незабавно всякакви форми на тормоз и опити за разправа с д-р Елена Лазарова и персонала на Инфекциозно отделение от страна на ръководството на МБАЛ-Благоевград АД.“
Към днешна дата 1120 благоевградчани са подкрепили подписката – стана ясно на пресконференцията, на която присъстваха представители на Инициативния комитет, д-р Елена Лазарова и медицинските сестри Таня Кънева и Красимира Йорданова.
Хронологията на ситуацията представи Йордан Симонски, който благодари за присъствието и съпричастността на народните представители Цвета Рангелова от „Възраждане“ и Станислав Богдански от „Има такъв народ“. Той акцентира върху изключителния принос на работещите в Инфекциозно отделение по време на ковид пандемията и лечението на хиляди пациенти с 1 лекар, 8 медицински сестри и 6 санитари. „От месец февруари 2024 г. с нарастваща тревога персоналът на отделението следеше случващото се в администрацията и други болнични звена. След март 2024 година, болницата ни напуснаха, или бяха уволнени юристконсултът Наталия Пачова, д-р Румен Петков - началник на отделението по гастроентерология, д-р Мустафа Узунов-гастроентеролог, д-р Николай Пиринчиев – н-к на отделението по ортопедия и травматология, д-р Константин Йорданов – специалист по ортопедия и травматология, д-р Никола Петров-кардиолог, д-р Гергана Стоянова, началник на отделението по кардиология. Факт стана и постоянният натиск върху д-р Лазарова. Най-напред през юни 2024 г. представител на ръководството постави ултиматум на завеждащия отделението доброволно да освободи поста си срещу това да си няма неприятности. За да стигнем на 5 август 2024 година – без каквито и да било срещи и разговори, и бе връчено предизвестие за прекратяване на трудовото правоотношение. Емоционалният шок за нея и работещите в Инфекциозно отделение бе огромен“ – посочи Йордан Симонски.
По думите на медицинската сестра Красимира Йорданова – екипът на Инфекциозно отделение е много сплотен. „Мога да заявя, че работим прекрасно с д-р Лазарова, персонала сме като едно голямо семейство, подкрепяме се във всичко, защото ние желаем да работим с нея. Не сме против – нека да има нови доктори, но няма откъде да ги доведе в интерес на истината. Един доказан специалист се отстранява от работа, а хората, които работим в отделението? Някой да ни обясни с нас какво се случва, с д-р Лазарова? Бяха отправени много грозни думи към нас като отделение, слухове се пускат, прави ни се контрол – кой бил на работа, кой не бил, кой къде се намира. Стигна се до там, че д-р Лазарова няма право да ни контролира, а трябва да се обръщаме към изпълнителния директор за всяко нещо, което се случва в отделението. Обвинени бяхме, че сме изпратили адвокат да разговаря с изпълнителния директор. Никой не иска да обясни какво ще се случи“.
Старшата медицинска сестра на Инфекциозно отделение Таня Кънева посочи, че „няма незаменими хора, има незабравими хора. Никой не е вечен и не е на това място постоянно, това са изборни позиции. Но тъй като д-р Лазарова беше на конкурс, обявен декември миналата година, когато бяха обявени конкурсите не само за началниците на отделения, но и за старшите сестри. На конкурсите се явиха само началниците на отделения, които решиха. Сега се обявяват нови конкурси, но се обявяват за позиции на временно изпълняващи длъжността началници на отделение на хора, които тогава не са се явили на конкурс, или на хора, които вече не работят в здравното заведение и на тяхно място са назначени нови хора. Но за нас, работещите в Инфекциозно отделение на тази структура е неразбираемо защо се налага обявяването на конкурс при положение, че конкурсът е спечелен“.
Ситуацията коментира и д-р Елена Лазарова: „По време на ковид пандемията нашето отделение заедно с реанимация 8 месеца бяха единствените отделения, които работеха в тази насока. Тук няма място за хвалби, има място за една истина. Когато по този начин нещо се неглижира – няма как да бъдем безучастни. Всички тези неща са продиктувани от опита да се омаловажат нещата, не знам по каква причина. По време на пандемията колективът ни още повече се сближи, но когато се правят опити да се разбие такава структура, няма как да няма реакция. Искаме да продължим да работим по правилата – това е нашата основа. Правно основание, професионализъм и правилна финансова политика. За мен всичко беше неочаквано, още повече в интерактивния справочник на д-р Димитров са изразени благодарности към мен и д-р Кондев . За мен е изненадващо, нямаме конфликт, ние с д-р Димитров сме колеги от 20 години. Чисто административно се подмятат слухове, което за мен е много обидно. Аз предпочитам да ми се каже, че не е доволен, защото ние сме в структура, която трябва да работи по определен алгоритъм. Питам: какво се е случило? Чудесно отделение, чудесен колектив с отлични финансови резултати, които не мога да кажа, защото нямам разрешение на ръководството, но можете да проверите. В отделни изявления се казва, че няма хора. Защо няма хора? Финансовата политика е причината. Двете момичета ме извикаха, за да ми се връчи предизвестието с 3-месечен срок, което аз подписах. Това е повече от достатъчно като отношение към мен. Как ще отида да питам: защо Вие, г-н директор ме уволнявате? Това трябваше да следва – нещо като диалог от негова страна, че има такива намерения. Другото се нарича пренебрежително отношение, може би някакъв личен конфликт, не мога да ви обясня“.
Д-р Лазарова уточни, че ще се яви на конкурса, обявен за началник на Инфекциозно отделение.
На въпрос на Радио Благоевград „Защо екипът на Инфекциозно отделение изпраща адвокат при изпълнителния директор д-р Димитров, за да разговаря от тяхно име - медицинската сестра Красимира Йорданова каза: „След като ние се чувстваме притиснати по някакъв начин - преценихме, че за да уточним д-р Лазарова като началник на отделение – началник ли ни е, д-р Димитров ни е работодател, но ние не сме сложили преграда пред отделението, защото в едно изявление се казва, че няма достъп до отделението, което със сигурност не е така. Затова сме упълномощили адвокат“. Таня Кънева: „Д-р Димитров на всички срещи присъства с юристи. Ние сме здравни работници, не можем да знаем законите и да ги изучаваме“.
На пресконференцията присъстваха и подкрепиха д-р Лазарова и екипа на Инфекциозно отделение адвокатите Гергана Юрукова и Ваня Солачка, както и Валери Миленков и Велик Бахчеванов.
Радио Благоевград потърси за коментар и директора на МБАЛ-Благоевград д-р Димитър Димитров, според когото причината за обявяването на конкурса е проверка, извършена от ИА Медицински надзор, съставен е констативен протокол от 15 януари 2024 година. „ Аз не бях изпълнителен директор, бях назначен на тази длъжност като временно изпълняващ до конкурс на 16 февруари – т.е. 1 месец след този констативен протокол. В една от точките е записано: „В Инфекциозно отделение на МБАЛ-Благоевград АД не е осигурено непрекъснато 24-часово изпълнение на лечебната дейност, съгласно Наредба 49 за основните изисквания, на които трябва да отговарят устройството, дейността и вътрешния ред на лечебните заведения за болнична помощ и домовете за медико-социални грижи. Видно от предоставени графици за месец октомври и месец ноември 2023 година.“ При следваща проверка на ИА „Медицински надзор“ идват и проверяват отново до каква степен техните констатации са коригирани. В противен случай следва глоба. Тъй като е видно, че при тази ситуация отделението не отговаря на изискванията на медицинския стандарт – е възможно неговото затваряне. По тази причина потърсихме различни начини да решим проблема.“.
Цялото интервю с д-р Димитров ще публикуваме на сайта на БНР-Радио Благоевград.
Със заповед на министъра на образованието и науката проф. Галин Цоков 3 януари 2025 г. е обявен за неучебен за всички училища в България, съобщават от просветното министерство. От министерството се аргументират, като посочват, че: "През последните седмици МОН ежедневно следи ситуацията в цялата страна и води непрекъснат диалог с кметовете на отделните..
Коледните светлини в град Трън ще бъдат запалени навръх Никулден, съобщиха от общината. Тържеството ще започне в 18 часа на площада в града, а по-рано през деня ще бъде открит коледният базар. Третото издание на коледния базар в Трън ще събере над 20 участници. На щандовете местните жители и гостите на града ще могат да намерят кулинарни изкушения,..
Започна ремонтът на Езиковата гимназия в Кюстендил. Той трябва да приключи за 540 календарни дни, а финансирането, в размер на 5 млн. и 136 хиляди лв., е по линия на определените като приоритетни обекти към Закона за държавния бюджет за настоящата година. Ремонтните дейности са по въвеждането на мерки за енергийна ефективност, каза кметът на общината..
Предизвикателствата на енергийната трансформация пред регионалната икономика, на работещите в тази сфера, отражението на промените върху градовете и общините, бяха дискутирани в Кюстендил. Целта на събитието беше да бъдат обсъдени важните въпроси, произтичащи от тези промени и възможните перспективи. Във форума се включиха д-р Йорг Вайнгартен,..
Желанието си за ускорено строителство на автомобилното и железопътното трасе на Коридор номер 8 заявиха днес на гара Гюешево председателите на Общински съвети от Кюстендилска област. Председателят на Общинския съвет в Кюстендил Димитър Велинов припомни, че през миналия месец съветниците от деветте общини в областта единодушно приеха обща декларация за..
Представители на 24 специализирани центрове от община Благоевград, предоставящи социални услуги, бяха част от празничната инициатива „Бъди с нас“. Под това мото в благоевградската зала „Скаптопара“, се обединиха деца и възрастни по повод Международния ден на хората с увреждания. Ателиета по изкуствата, спортни и танцови предизвикателства..
Над 20% от българите живеят в населени места, засегнати от бедствия, през миналата година, показват данните на Националния статистически институт. В следствие на аварии, инциденти и кризи са загинали 667 души, а 9 415 са пострадали. И в двата случая най-големият брой е при пътни инциденти. С повече от 112% се увеличава броят на кризисните събития, за..