Според официалната статистика, в България 61.4% от отпадъците от опаковки се оползотворяват. В същото време в половината български общини нивата на рециклиране на пластмаса, метал, хартия и стъкло са под 10%. Тези и още проблеми с официалните данни относно управлението на битовите отпадъци разкрива нов анализ на екологичното сдружение „За Земята“ със заглавие „Паралелна реалност: управлението на пластмасовите отпадъци от опаковки в България отвъд официалната статистика“ (https://www.zazemiata.org/resources/epr-in-bg-report-2024/).
Една от слабостите на системата е качеството на наличната статистическа информация за отпадъците, коментира в интервю за Радио Благоевград Евгения Ташева от „За Земята“. Тя напомни, че от 2021 година страните членки на ЕС плащат данък пластмаса за нерециклираните пластмасови опаковки. „Който като го разделим на жител не изглежда много – 6 лева годишно. Отделно от него като потребители плащаме всеки път, когато си купим нещо от магазина, което е в опаковка, независимо дали е стъклена, пластмасова, метална, хартиена – ние сме си платили в цената на този продукт, неизвестна за нас цена, която трябва да отиде за рециклиране, да финансира цялата инфраструктура от цветни контейнери, тяхното обслужване, за да може в крайна сметка тези отпадъци да се върнат отново в икономиката като материали. Много е трудно да разберем колко е тази сума, защото е много непрозрачен начинът, по който се формират тези продуктови такси“, описа ситуацията екологът. Евгения Ташева посочи още, че няма информация за реалния дял на опаковките в общия поток отпадъци, макар че общините са длъжни на всеки пет години да правят подробен анализ на състава на битовите отпадъци. Към момента само 1/3 от тях имат такъв нов анализ, но методиката, по която се прави не изисква да се изясни каква част са опаковки, за да бъде ясно разпределена и финансовата отговорност за тяхното управление. „Ние плащам екотаксата за всяка опакована стока като потребители, такса битови отпадъци като жители на дадено населено място и може би същата опаковка е минала през същия процес на плащане и щом тя е върната, а не рециклирана, тя неизменно попада и сред тези опаковки, които са в обхвата на европейския данък.“ Въпреки значителните, дори за Европа, обществени разходи за управление на отпадъците в България, едва 4.8% от материалите се връщат обратно в икономиката – над два пъти по-малко от средното за Европейския съюз и пет пъти по-малко от водещата страна - Нидерландия.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.
На 22 ноември, по случай Деня на адвокатурата, адвокат Борис Харизанов от Петрич, член на Адвокатската колегия в Благоевград, гостува в ефира на Радио Благоевград. В разговора той подчерта ключовата роля на адвокатите в правосъдната система и значението на тяхната професия за обществото. "Днес е денят, в който всички ние, гражданите на страната, трябва..
На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..
В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..
През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..
На 20 ноември повече от 140 държави отбелязват 25-ия Световен ден на Географските информационни системи (ГИС). У нас националното събитие е международната конференция „Обединени в ГИС решенията създаваме по-добро бъдеще“, която дава възможност да се научи всичко най-ново от света на Географските информационни системи и тяхното приложение...
Хората забравихме какво е да се радваме на цветовете, защото самите ние станахме едни такива безцветни, апатични и навъсени. Защото все някой ни е крив пред погледа, защото вместо да се усмихнем на вятъра в косите ние се дразним, че ни се е развалила прическата. Ей такива работи, хлапе... Добре, че не ги разбираш. И ако утре или след време някой..
Планините в България издават албум всеки ден. Време е да подкрепим техните артисти. С това послание кампанията на WWF „Абонирай се за природата“ ни призовава да вдигнем за миг очи от виртуалния свят и да обърнем внимание на живата планета, която ни заобикаля. Нейните артисти нямат почивен ден, но въпреки това изпълненията им сякаш остават..