Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

WWF подава ръка на домакинствата в енергийна бедност

Мащабът и темпото на действията, които трябва да предприеме Европа, за да смекчи негативните ефекти от климатичните промени като не допусне изостряне на социалните неравенства, са безпрецедентни. Това се посочва в новия доклад на WWF „Справедливият път напред“, който очертава спешната необходимост от преход към нисковъглеродно бъдеще и устойчива икономика. В контекста на тези предизвикателства, WWF България започва работа по проекта BioJust, който цели да подкрепи най-уязвимите домакинства в преминаването им към устойчиво потребление на енергия.

Какво означава това?

„Това означава прилагане на принципите за справедлив преход. Последиците от прехода вече са наставни и е много важно и да се осигурят по-големи и координирани инвестиции и мерки в справедлив преход. Това може да стане чрез два подхода – териториалният, който вече съществува чрез Фонда за справедлив преход, но и националният и секторният подход, които се осъществяват през политиката за националните планове за енергетика и климат и стратегиите за дългосрочно развитие на енергетиката“, коментира за Радио Благоевград Теодора Пенева, старши експерт „Климат и енергия” във WWF България.

Това, върху което се набляга в доклада е, че е необходимо да се направят анализи на социално-икономическите въздействия от политиките, които се предлагат. Да се преразгледа регламентът за управление на ЕС, както и да се актуализират националните планове за енергетика и климат.

„Защото, когато единият инструмент има забавяне или недостатъчна обхватност на мерките, е необходимо да се задействат и други инструменти. За съжаление, в политиките за климата и социалните политики, има една ситуация, в която тези две политики си говорят на различен език. Те не се чуват, това е един диалог между глухи. Социалната политика смята, че политиката за климата няма нищо общо с нея и обратното. Точно на това наблягаме ние, че те трябва да се координират и да имат допълваща роля“, сподели още експертът от WWF България.

В доклада се разглежда ролята на европейския стълб на социалните права – като данъчно облагане, данъчни облекчения, подобрена социална защита и борба с енергийната бедност, подкрепа за професионално обучение, за работни места, транспорт и мобилност. Всичко това е залегнало в проекта BioJust на WWF България, който вече се реализира в няколко български общини.

„Проектът е много интересен и той всъщност попълва един административен дефицит, защото държавата в момента не знае как да работи с уязвими групи в посока подобряване на енергийната ефективност, на сградите. Пускат се едни програми за всички домакинства, които нямат никакви социални критерии. Ние изработваме инструмент, който да покаже на общините, че това не е толкова трудно. Дори в момента, правим пилотни проекти в две общини в Северозападна България. Там работим заедно с общините, използваме списъците за целево подпомагане за отопление и с около 80 домакинства, по около 40 от всяка община, ние сме направили подробни интервюта, в които заснемаме целевите характеристики с един не много дълъг въпросник“, допълни Теодора Пенева.

Тя обясни, че на тази база се начертават около 7-8 мерки, като подмяна на покрив и дограма например, и така се прави оценка на инвестиционния разход. Има мерки, които варират от хиляда до 20 хиляди лева на домакинство, според ситуацията. По този начин се правят анализи, как тези мерки ще помогнат да се излезе от енергийната бедност.

„Така, се надяваме да дадем възможност на общините да са по-спокойни, да работят с уязвимите групи. Всичко това ще бъде разписано в наръчник и се надяваме да работим и с други общини, включително и от Югозапада“, коментира още експертът от WWF България.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Теодора Пенева:






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Един млад човек, посветил се на доброволчеството

Доброто е заразно - вдъхновяващата история на един доброволец. Милан Благоев е на 25 години, роден в Симитли. През 2022 завършва семестриално специалността „Педагогика на изобразителното изкуство“, с отличен успех.  Същата година прави и своята първа самостоятелна изложба. Учи по програма “Еразъм +” в Университета за чуждестранни студенти в..

публикувано на 04.11.24 в 13:19

Евгения Ташева: Липсва качествена информация за отпадъците

Според официалната статистика, в България 61.4% от отпадъците от опаковки се оползотворяват . В същото време в половината български общини нивата на рециклиране на пластмаса, метал, хартия и стъкло са под 10%. Тези и още проблеми с официалните данни относно управлението на битовите отпадъци разкрива нов анализ на екологичното сдружение „За..

публикувано на 04.11.24 в 09:28

Георги Златинов: Да се обединим за опазване на природата!

На трети ноември „Clean & Green Gotse Delchev“ провежда поредната доброволческа инициатива: поход и мини маратон през гората от град Гоце Делчев до село Лъжница и обратно. „ Една от целите е да се обединим повече хора в каузата за опазването на природата “, каза за Радио Благоевград Георги Златинов - един от създателите на „Clean & Green Gotse..

публикувано на 03.11.24 в 10:00

Студенти от ЮЗУ с последни щрихи за Националния фестивал на изкуствата

Броени дни остават до началото на  XVII Национален студентски фестивал на изкуствата, организиран от студентите на Факултета по изкуствата на Югозападния университет „Неофит Рилски“. Студентите от катедрите „Музика“, „Изобразително изкуство“, „Хореография“, „Културология“, „Телевизионно, театрално и киноизкуство“ подготвят..

публикувано на 01.11.24 в 15:14

Младите патриоти в Деня на народния будител

Учениците от 12-ти „А“ клас на СУИЧЕ „Св. Климент Охридски“ действително могат да се нарекат млади будители. Те са патриоти, обичат родината си и при тях Хелоуин претърпя пълното си фиаско, защото абитуриентите не уважават чуждите празници. Значимостта на делото на будителите, както и  темата за съвременните българи, достойни да се нарекат..

публикувано на 01.11.24 в 14:11

Подкрепа за деца, жертви на насилие

Стартира тригодишният проект - „Да подкрепим твореца“  на пернишката фондация „П.У.Л.С.“. Той е насочен  към децата, ползващи програмите за подкрепа на хора, пострадали от насилие към организацията, както и техните родители. Ще бъдат обхавнати над 100 деца от Перник и региона, преживели насилие в семейството или в училище и около 20..

публикувано на 01.11.24 в 12:50
Ивелин Михайлов

Партия "Величие" настоява за касиране на изборите

По думите на лидера Ивелин Михайлов резултатите от вота на 27 октомври са манипулирани. От партията твърдят още, че разполагат с доказателства за 40 валидни гласа и че в момента се променят протоколи:  "Искаме нови избори. Не знаем доколко е възможно това, но трябва да има масирано присъствие на външни наблюдатели, като ние започваме да събираме..

публикувано на 01.11.24 в 11:27