Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Заседание на подкомитета за справедлив преход се проведе в Кюстендил

Втора среща на Подкомитета за справедлив преход в област Кюстендил към Комитета за наблюдение на програма "Развитие на регионите" 2021 - 2027 г. се проведе в Кюстендил. В нея участваха зам.-министърът на МРРБ Юра Йорданова - Витанова, която е и ръководител на Управляващия орган на „Програма развитие на регионите”, представители на Европейската комисия, представители на общините в областта, работодателите, синдикатите, мините и ТЕЦ "Бобов дол".

Заместник-министър Витанова изтъкна, че Управляващият орган е успял да формулира решения за мерки и приоритети, които да бъдат заложени в процедурите за справедлив преход. "Само шест месеца след първото заседание на Подкомитета, Управляващият орган изготви проектна документация на всички планирани за 2024 година процедури по справедливия преход", каза Витанова.

Тя посочи, че този преход е изключително важен за трите региона, не само заради осигуряването на допълнително европейско финансиране, но и заради това, че тези региони имат изключително важната задача да реализират важни проекти в зелената трансформация и да запазят ангажираността на местната общност. 

"В тази връзка Управляващият орган ще положи усилия за справедливото разходване на европейските средства", каза Юра Йорданова - Витанова.

"Ние сме потърпевши от подобен преход, когато мините бяха закрити и тогава нямаше справедливост", каза областният управител Александър Пандурски, който беше домакин на срещата. Той апелира, когато бъдат направени предложенията и актуализациите, всеки от членовете на Подкомитета да се вслушва в Управляващия орган, защото правилата трябва да се спазват.

По време на срещата беше представена информация за изпълнението на приоритет "Справедлив преход" от ПРР 2021-2027 и визията на управляващия орган за постигането на поставените цели. Обсъдени бяха методологията и критериите за подбор на операции по процедура "Картографиране на уменията на косвено засегнатите лица в най-засегнатите от климатичния преход райони", както и тези за подбор на операции по процедура "Диверсификация и адаптиране на малките и средни предприятия към икономическия преход", процедурата "Подкрепа за индустриални и логистични паркове и зони с фокус върху използването на чиста енергия".




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Малоброен протест срещу срещу въвеждането на еврото се състоя и в Перник

Граждани, сред които преобладаваха възрастните хора, се събраха пред сградата на общината, за да изразят недоволството си срещу въвеждането на еврото и политиката на правителството като цяло. „България не е готова за еврото, а просто насила я тикат. Първо са пипнати, по- точно масажирани данните, за да може да направим този 3-процентов дефицит,..

публикувано на 23.11.25 в 15:39

Отводнени са залетите пътища и селища в общините Петрич и Сандански

Всички пътища и населени места в общините Петрич и Сандански, които миналата нощ бяха залети от проливните дъждове, вече са отводнени, като са почистени и наносите от кал по улиците и междуселските пътища. Голям пожар е възникнал тази нощ в хотел в курортната местност "Семково" над Белица. Екипите на пожарната и общинските аварийно-спасителни отряди..

публикувано на 23.11.25 в 13:20

Високи нива на реките Струма и Места вследствие на обилните валежи

Високи са нивата на реките Струма и Места вследствие на обилните валежи от дъжд пред последните два дни. Най-сериозно е повишението в долните течения, където има потенциална опасност водите да прелеят от речните корита, предупреждават хидролозите от местните станции на НИМХ.  Към момента няма сигнали за разливи от високопланинските реки, показва..

публикувано на 23.11.25 в 12:50

Наситен със събития уикенд в Банско

В ПГ „Алеко Константинов“ в Банско официално беше откри та новата спортна зала, създадена за практикуване на йога, пилатес и бразилско жиу-жицу. Пространството е напълно обновено и предоставя отлични условия за спорт, развитие и здравословен начин. В събота беше и финалът на първото издание на форума „Творческо Банско“ – ново..

публикувано на 23.11.25 в 08:47

Облачна неделя

Днес в страната от северозапад ще навлиза студен въздух. Над повечето райони ще се задържи облачно. На места в западната половина от страната с прекъсване ще вали дъжд. Над Южна България облачността ще се разкъсва и след обяд ще бъде предимно слънчево. В югоизточната част от страната вятърът ще се задържи умерен от юг-югозапад, а в останалата ще се..

публикувано на 23.11.25 в 07:28

Съоръженията на „Напоителни системи“ в Благоевград и Кюстендил са под постоянно наблюдение

Във връзка с обилните валежи от дъжд на територията на област Благоевград, служители на „Напоителни системи“ ЕАД извършват постоянен контрол и наблюдение на участъците на р. Места, които се стопанисват от Дружеството. Констатирано е преливане на вода от р. Места в община Хаджидимово, но няма опасност от заливане на населените места и инфраструктура...

публикувано на 22.11.25 в 16:30

Проливните дъждове в Благоевградска област

Проливните  дъждове тази нощ , придружени с гръмотевична буря и градушка,  причиниха сериозни   щети в района на Петрич , Сандански и Разлог. Река Места е излязла от коритото си в района на  Хаджидимово и Гърмен и е заляла земеделски площи с житни култури.  Има поражения и по пътната инфраструктура.  Силните дъждове  към момента спряха,  слаби валежи..

публикувано на 22.11.25 в 12:07