Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Валентин Василев и какво е да бъдеш "Агент на промяната"

Проф.Валентин Василев се занимава от 25 години с преподавателска и изследователска дейност, като цяло работа, свързана с млади и будни хора. Неговите изследователски и практически интереси са свързани с управлението на човешките ресурси, най-вече в публичния сектор. Заемал е длъжностите зам.-кмет на Община Благоевград, Омбудсман на Благоевград, дългогодишен преподавател към Института по публична администрация към МС. В последните години се е посветил на науката и общността,  свързани с емоционалната интелигентност, създавайки и оглавявайки Регионален клуб за емоционална интелигентност в Благоевград, част от световното общество по емоционална интелигентност и Фондация за развитие на емоционална интелигентност, която бе създадена преди 5 години в София.

Поводът за срещата ни в ефира на Радио Благоевград е отличието на проф. Василев в категория „Посланик“ в националния конкурс „Агент на промяната“. Конкурс, показващ добрия пример в страната ни и добрите лидери на промяната. Отличени в него са били личности като Лазар Радков от „Капачки за бъдеще“, който тази година бе сред журито, Никола Рахнев от „Гората бг“ и много други будни, дейни българи, двигател на добрата промяна в България.

Проф. Василев разбира случайно за своята номинация, която го изненадва приятно.

„От дълги години не съм изненадван по такъв начин. Изненада в буквалния смисъл на думата – беше обаждането и официалната информация, че съм част от събитието през тази година. Събитието наистина е с много силен емоционален заряд. Около 200 бяха хората и организациите, които са били номинирани в различни категории. Фокусът въобще на идеята за „Агент на промяната“ е свързана с поставянето на акцент и светлина върху дейността на различни лидери, които вдъхновяват с дейността си и по един или друг начин остават своеобразен отпечатък в обществото. Аз наистина бях много трогнат и емоционално силно разтресен, даже бих казал, от това, че съм номиниран и съм един от избраните за наградата в категорията „Посланик“, което за мен освен чест, е и едно огромно задължение“, сподели в ефира на Радио Благоевград Валентин Василев.

За церемонията той коментира, че е била изключително добре организирана и му е дала възможност да се срещне с много вдъхновяващи личности от страната. За акцента, който поставя конкурса, върху добрите каузи и дела, които вдъхновяват обществото, проф. Василев даде пример със своето обръщение на събитието.

„В момента, в който ме поканиха да изляза на сцената, нямах предварително подготвено каквото и да било и всъщност това, което видях, защото залата беше буквално препълнена от хора, които наистина излъчваха страхотна енергия, аз ги попитах „Знаете ли какво е думата „мицел“? Мицелът е вид гъба, която расте под земята и е своеобразна комуникационна система между растителността над повърхността на земята и в момента, когато с някой растителен вид се случи нещо неблагоприятно, мицелът е комуникационната система, която подава информация на всички останали части от растителността и те се опитват по своя начин да помогнат на това пострадало растение. Аз споделих, че се усещам като в една кръвоносна система на доброто, която не се вижда на пръв поглед, но която всъщност помага на доброто над повърхността да се случва, да живее и да се развива“, разказа проф. Василев.

Целия му разговор с водещата Ваня Бахчиванова можете да чуете в прикачения звуков файл.







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Иво Недев

Без електрически тротинетки в централните пешеходни зони в Благоевград

Общинският съвет в Благоевград гласува в края на май промяна на правилата за движение на електрически превозни средства на територията на общината. През тази седмица бяха поставени и знаци, забраняващи управлението на електрически тротинетки в пешеходната зона. Целта е да се намали рискът от инциденти и да се повиши сигурността за пешеходците...

обновено на 04.07.25 в 14:40

Тийнейджъри напират за водни спасители в Благоевградска област

Приключва третият курс за водни спасители, организиран от БЧК - Благоевград. Над 40 младежи са обучени за водни спасители на плувни басейни и водни паркове прз тази година. Въпреки интереса към професията в Благоевградска област, тя не е достатъчно атрактивна. „Няма интерес от хората да изпълняват професията воден спасител целогодишно, както и..

публикувано на 04.07.25 в 11:45

Денис Никифоров: Изкуственият интелект няма сърце и затова психологът остава незаменим

Психологът Денис Никифоров беше специален гост в предаването „Ефир за приятели“ по Радио Благоевград . Темата на разговора беше свързана с това дали може Изкуственият интелект да измести психолога? Гостуването на специалиста предизвика оживена дискусия както в студиото, така и сред слушателите, които се включиха активно с мнения и въпроси...

публикувано на 03.07.25 в 08:55

Борис Харизанов: Изкуственият интелект не може да замени добрия и подготвен адвокат

В дигиталната ера все повече хора търсят достъпни и бързи решения за своите проблеми – включително и в правото. Пример за това е реален случай, в който IT специалист печели дело срещу НОИ без адвокат, с помощта на генеративен изкуствен интелект. Зад тази история обаче се крият сериозни въпроси: може ли алгоритъм да замени адвокат? Какви са рисковете..

публикувано на 02.07.25 в 11:36
Румяна Станоева

Безплатни летни занимания по 19 вида спорт за учениците в Благоевград

Oбщина Благоевград и спортните клубове на територията на областния център организират безплатни занимания за учениците през лятната ваканция. Те стартират от 1 юли, като се провеждат по предварително изготвен и утвърден график. В програмата са включени различни видове спорт, сред които лека атлетика, плуване, баскетбол, футбол, таекуондо-до, бокс,..

публикувано на 02.07.25 в 11:18

Ученици от три държави видяха отблизо роботи в действие

Ученици от България, Турция и Северна Македония видяха отблизо най-новите и интересни разработки от света на роботиката, дело на учените от БАН. Това стана възможно по проект на тема „Изкуственият интелект има ли бъдеще“, изпълняван от сдружение „Неврокоп“ с председател Рахим Арнаудов. В Дома на културата в град Гоце Делчев пред младите хора беше..

публикувано на 02.07.25 в 10:52

Доброволци с превенция срещу пожарите в Благоевградско

През 2024 г. България се превърна в най-горещата точка на Европа. Хиляди хектари прекрасни гори изгоряха. Но сред пламъците изгря и една нова сила – силата на обществото. Благодарение на усилията на доброволци, дарители и активни граждани, опазихме част от нашата природа. Именно затова Доброволно формирование „Георги Измирлиев – Македончето“..

публикувано на 01.07.25 в 12:21