Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Валентин Василев и какво е да бъдеш "Агент на промяната"

Проф.Валентин Василев се занимава от 25 години с преподавателска и изследователска дейност, като цяло работа, свързана с млади и будни хора. Неговите изследователски и практически интереси са свързани с управлението на човешките ресурси, най-вече в публичния сектор. Заемал е длъжностите зам.-кмет на Община Благоевград, Омбудсман на Благоевград, дългогодишен преподавател към Института по публична администрация към МС. В последните години се е посветил на науката и общността,  свързани с емоционалната интелигентност, създавайки и оглавявайки Регионален клуб за емоционална интелигентност в Благоевград, част от световното общество по емоционална интелигентност и Фондация за развитие на емоционална интелигентност, която бе създадена преди 5 години в София.

Поводът за срещата ни в ефира на Радио Благоевград е отличието на проф. Василев в категория „Посланик“ в националния конкурс „Агент на промяната“. Конкурс, показващ добрия пример в страната ни и добрите лидери на промяната. Отличени в него са били личности като Лазар Радков от „Капачки за бъдеще“, който тази година бе сред журито, Никола Рахнев от „Гората бг“ и много други будни, дейни българи, двигател на добрата промяна в България.

Проф. Василев разбира случайно за своята номинация, която го изненадва приятно.

„От дълги години не съм изненадван по такъв начин. Изненада в буквалния смисъл на думата – беше обаждането и официалната информация, че съм част от събитието през тази година. Събитието наистина е с много силен емоционален заряд. Около 200 бяха хората и организациите, които са били номинирани в различни категории. Фокусът въобще на идеята за „Агент на промяната“ е свързана с поставянето на акцент и светлина върху дейността на различни лидери, които вдъхновяват с дейността си и по един или друг начин остават своеобразен отпечатък в обществото. Аз наистина бях много трогнат и емоционално силно разтресен, даже бих казал, от това, че съм номиниран и съм един от избраните за наградата в категорията „Посланик“, което за мен освен чест, е и едно огромно задължение“, сподели в ефира на Радио Благоевград Валентин Василев.

За церемонията той коментира, че е била изключително добре организирана и му е дала възможност да се срещне с много вдъхновяващи личности от страната. За акцента, който поставя конкурса, върху добрите каузи и дела, които вдъхновяват обществото, проф. Василев даде пример със своето обръщение на събитието.

„В момента, в който ме поканиха да изляза на сцената, нямах предварително подготвено каквото и да било и всъщност това, което видях, защото залата беше буквално препълнена от хора, които наистина излъчваха страхотна енергия, аз ги попитах „Знаете ли какво е думата „мицел“? Мицелът е вид гъба, която расте под земята и е своеобразна комуникационна система между растителността над повърхността на земята и в момента, когато с някой растителен вид се случи нещо неблагоприятно, мицелът е комуникационната система, която подава информация на всички останали части от растителността и те се опитват по своя начин да помогнат на това пострадало растение. Аз споделих, че се усещам като в една кръвоносна система на доброто, която не се вижда на пръв поглед, но която всъщност помага на доброто над повърхността да се случва, да живее и да се развива“, разказа проф. Василев.

Целия му разговор с водещата Ваня Бахчиванова можете да чуете в прикачения звуков файл.







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Бюджетът за 2025 година на Община Благоевград - бюджет на действието

Представеният проект за бюджет на Община Благоевград за 2025 година е „бюджет на действието“ за разлика от предходната 2024 година, когато е бил „бюджет на оцеляването“, каза пред медиите кметът Методи Байкушев след края на обсъждането.  Снощи в зала „22 септември“ се проведе публичното обсъждане на проекта за бюджет на Община Благоевград за..

публикувано на 10.04.25 в 09:44

Център за спешна медицинска помощ има в Дупница, няма кабинет за неотложна помощ

През седмицата нашумя тема, засягаща дежурствата на личните лекари в кабинета за неотложна помощ в Дупница. Но това не означава, че пациентите в малките общини нямат достъп до навременна медицинска помощ. В общините  Рила, Бобов дол, Сапарева баня, Невестинто и Дупница има работещи филиали на Центъра за спешна медицинска помощ. Лекарските..

публикувано на 09.04.25 в 10:42

Когато годините са само цифра…

Тя е Йорданка Благоева, име познато на повечето от нас. Тя е легенда на леката ни атлетика, 20 години е на върха на кралицата на спортовете, два олимпийски медала и световен рекорд във високия спорт. На 78 години тя не спира да предизвиква духа и тялото си, радва се на петима внуци и продължава да ходи боса. Хоби и са пътуванията до екзотични..

публикувано на 09.04.25 в 09:36

Лесовъдът на годината: Нужно е повече разбиране на нашата професия от обществото

Заместник-директорът на ДГС "Катунци" към Югозападното държавно предприятие инж. Иван Ризов стана лесовъд на годината.  Наградата му беше връчена от заместник-министър Стоян Тошев. „Наградата за мен е огромна чест най-вече за това, че я получавам в годината, когато се навършват 100 години лесовъдска дейност в България“, коментира за Радио..

публикувано на 08.04.25 в 16:09

Двудневен рок фестивал в Американския университет в България

Двудневен рок фестивал ще се проведе на 12 и 13 април в Американския университет в България. Събитието е организирано от студентите от Rock Jamming Club  към АУБ. В студиото на Радио Благоевград, в предаването „С усмивка в събота“, Антония Каменова и Калоян Иванов споделиха, че във фестивала ще се включат различни музикални клубове, а музика ще има за..

публикувано на 08.04.25 в 14:19
Найден Зеленогорски

Районирането на България – какво предстои и защо е важно?

Преди дни Министерският съвет одобри ново райониране на България за статистически цели. Вместо досегашните шест района за планиране от ниво 2, се предвижда страната да бъде разделена на четири: Северен, Източен, Южен и Столичен. Основният аргумент за промяната е намаляващото население в някои региони, което не отговаря на европейските изисквания. В..

публикувано на 07.04.25 в 09:54

За франкофонския дух в Благоевград и за френската култура с любов и вдъхновение

Френската култура, с която съм  израснала благодарение на Е зиковата гимназия в Плевен,  ме е водила като  н ишка ,  която е разгръщала потенциала ми цял живот. Била съм преводач, работила съм в чужбина дълги години и фре нският език  винаги е бил мост за мен ,  както и б ългарската култура, която винаги съм се опитвала да разпространявам и..

публикувано на 05.04.25 в 10:14