Проф.Валентин Василев се занимава от 25 години с преподавателска и изследователска дейност, като цяло работа, свързана с млади и будни хора. Неговите изследователски и практически интереси са свързани с управлението на човешките ресурси, най-вече в публичния сектор. Заемал е длъжностите зам.-кмет на Община Благоевград, Омбудсман на Благоевград, дългогодишен преподавател към Института по публична администрация към МС. В последните години се е посветил на науката и общността, свързани с емоционалната интелигентност, създавайки и оглавявайки Регионален клуб за емоционална интелигентност в Благоевград, част от световното общество по емоционална интелигентност и Фондация за развитие на емоционална интелигентност, която бе създадена преди 5 години в София.
Поводът за срещата ни в ефира на Радио Благоевград е отличието на проф. Василев в категория „Посланик“ в националния конкурс „Агент на промяната“. Конкурс, показващ добрия пример в страната ни и добрите лидери на промяната. Отличени в него са били личности като Лазар Радков от „Капачки за бъдеще“, който тази година бе сред журито, Никола Рахнев от „Гората бг“ и много други будни, дейни българи, двигател на добрата промяна в България.
Проф. Василев разбира случайно за своята номинация, която го изненадва приятно.
„От дълги години не съм изненадван по такъв начин. Изненада в буквалния смисъл на думата – беше обаждането и официалната информация, че съм част от събитието през тази година. Събитието наистина е с много силен емоционален заряд. Около 200 бяха хората и организациите, които са били номинирани в различни категории. Фокусът въобще на идеята за „Агент на промяната“ е свързана с поставянето на акцент и светлина върху дейността на различни лидери, които вдъхновяват с дейността си и по един или друг начин остават своеобразен отпечатък в обществото. Аз наистина бях много трогнат и емоционално силно разтресен, даже бих казал, от това, че съм номиниран и съм един от избраните за наградата в категорията „Посланик“, което за мен освен чест, е и едно огромно задължение“, сподели в ефира на Радио Благоевград Валентин Василев.
За церемонията той коментира, че е била изключително добре организирана и му е дала възможност да се срещне с много вдъхновяващи личности от страната. За акцента, който поставя конкурса, върху добрите каузи и дела, които вдъхновяват обществото, проф. Василев даде пример със своето обръщение на събитието.
„В момента, в който ме поканиха да изляза на сцената, нямах предварително подготвено каквото и да било и всъщност това, което видях, защото залата беше буквално препълнена от хора, които наистина излъчваха страхотна енергия, аз ги попитах „Знаете ли какво е думата „мицел“? Мицелът е вид гъба, която расте под земята и е своеобразна комуникационна система между растителността над повърхността на земята и в момента, когато с някой растителен вид се случи нещо неблагоприятно, мицелът е комуникационната система, която подава информация на всички останали части от растителността и те се опитват по своя начин да помогнат на това пострадало растение. Аз споделих, че се усещам като в една кръвоносна система на доброто, която не се вижда на пръв поглед, но която всъщност помага на доброто над повърхността да се случва, да живее и да се развива“, разказа проф. Василев.
Целия му разговор с водещата Ваня Бахчиванова можете да чуете в прикачения звуков файл.
Младите планинари от Петрич продължават благотворителната си кампания „Опаковано с любов“. Една от последните им акции бе по повод Деня на християнското семейство, когато те дариха чаши за чай, купички и съдове за хранене на Хижа „Беласица“. Младите природолюбители вярват, че добрината, „опакована с любов“, стига далеч - до планинарските сърца и до..
На 3 декември България се включва в #ЩедриятВторник - движение, което вдъхновява хората по целия свят да променят обществата със силата на щедростта. Да накараш някого да се усмихне, да помогнеш на съсед или непознат, да се застъпиш за кауза, да дариш – всеки има нещо, което може да даде на другите. Идеята за #GivingTuesday (Щедрия вторник) се..
„Грийнпийс“ – България започна обучение на служители от общинските администрации за създаване и функциониране на енергийни общности. Курсът е безплатен, обучението се провежда онлайн и ще продължи до 31 януари 2025 година, а всеки успешен курсист ще получи поименен сертификат. Това ще даде възможност на неговата община да вземе европейска Life..
На 10 декември с надслов „Коледни приключения“ началните учители в благоевградското средно училище „Арсени Костенцев“ отварят вратите на класните стаи за бъдещите първокласници и техните родители. Това сподели в ефира на Радио Благоевград началният педагог Станислава Карагьозова. Тя и нейните колеги не за първи път организират..
На 02.12. 2024 г., понеделник, от 17.30 ч. на централния площад в Белица ще грейне коледната елха. Със запалването на светлините, кметът на Община Белица Радослав Ревански ще даде началото на коледните и новогодишните празници в общината, които ще преминат под надслов „Коледария“ 2024. Целият месец декември ще бъде изпъстрен с множество събития,..
Като динамична и доста натоварена определи 2024 година за доброволците в Благоевград Владимир Филков. Той е компютърен специалист по професия, координатор за Благоевград на Съюза на българските спасители и ръководител на доброволното формирование „Георги Измирлиев – Македончето“ в областния град. През летните месеци, когато е пожароопасният сезон,..
Специално за Радио Благоевград и за първи път пред медиите инж. Георги Георгиев и Биляна Карадакова разказаха за подготвяната изложба за историята и днешния ден на промишления отрасъл в Благоевградска област. Планира се изложбата да бъде открита през януари 2025 година и да включва образци на произвеждани изделия, информационни и фото -..