Национални академии на науките, в това число и БАН, Световната метеорологична организация, Европейският съюз на геонауките, Европейското геофизично общество - над 200 научни организации от целия свят отново предупредиха, че човекът е основната причина за съвременните промени в климата. Информацията съобщи за Радио Благоевград Николай Петков, автор от платформата "Климатека". Той подчерта, че за това се говори от десетилетия, научните доказателства са неоспорими, „имаме точни измервания, знае се каква е била концентрацията на парниковите газове в миналото и каква е сега, вижда се много добре каква е корелацията между двете“. Николай Петков отбеляза, че климатът се променя и в резултат на редица природни фактори, но съвременните промени са продиктувани основно и най-вече от човешките действия. Необоснованото оспорване на тази ключова връзка затруднява общественото разбиране за климатичните промени и забавя навременното им овладяване. „Знае се какво е решението: политика за смекчаване на климатичните промени; ограничаване на емисиите до нулево ниво или поне нетно нулево равнище до средата на века“, припомни младият учен и прогнозира, че на годишната конференция за климатичните промени (COP29)в Баку, която започва на 11 ноември, е възможно „отново да бъдат смекчени посланията, споразуменията и евентуалните документи, които ще бъдат подписани“.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.
На 18 май отбелязваме Международния ден на музеите, честван за първи път преди 43 години. Целта на празника е да се повиши информираността и ролята на музеите в обществото, защото музеите са важно средство за културен обмен, обогатяване на културите и развитие на взаимно разбирателство и сътрудничество между народите. Решението на 18 май..
Стартира кампания за безплатен микроблейдинг на жени, които са преминали през химиотерапия и са загубили веждите си в борбата с онкологично заболяване. Кампанията е под надслов „Красота с кауза – Плати с усмивка“. „Винаги съм се възхищавала на силата на жените, които преминават през това предизвикателство. Видях колко дълбоко може да се..
Фолклорна формация „Накит“ от Благоевград се завърна със специалната награда от международния фестивал „Бакши“ в град Хива, Узбекистан, който се провежда през две години. Нашите музиканти и певици се съревноваваха с професионални състави от 45 страни. Имало голяма конкуренция, защото всички били професионалисти. 30-минутната програма..
Заедно в града – това е новата акция на „Ела и ти“. Фондацията доказа, че планините в България могат да са достъпни и за хората със затруднени и напълно ограничени физически възможности. Гергана Дойчинова, която е двигателят на каузата и обедини сърцати доброволци от цялата страна, показа, че невъзможното изкачване е възможно вдъхновение за..
Общинският съвет в Трън утвърди предложения от кмета на общината Цветислава Цветкова бюджет за тази година. Финансовата рамка на бюджета на пограничната община за 2025 година възлиза на 15 265 216 лв., което е с близо 1,2 млн. лв. повече спрямо миналогодишния. Приходите за финансиране на делегираните от държавата дейности са в размер на 7 576 880...
Социалната ангажираност и доброволчеството е темата на радиосрещата с един от „Героите“ на ТimeHeroes - Ивайло Кирилов, който от години е доброволец. За топлината и грижата, които внася в живота на самотните възрастни хора от Пернишко, той получи специалната грамота на платформата за споделени инициативи. „ Доброволчеството за мен е..
„ Трудът в медиите има стойност“ – това е надсловът на днешния национален протест на работещите в трите обществени медии в страната- БНР, БНТ, БТА. Минимум увеличение на работните заплати от 15% е искането на протеста, каза за Радио Благоевград вицепрезидентът на КНСБ Тодор Капитанов. Необходимите средства от държавния бюджет са:..