180 години се навършват от построяването на православния храм „Свето Въведение Богородично“ в благоевградския възрожденски квартал „Вароша“.
По този повод в Регионалния музей ще бъде открита изложба.
На 21 ноември, в Деня на християнското семейство и на патронния празник на храма - Въведение Богородично ще бъде открита музейната експозиция с документи и фотоси, разказващи историята на построяването на черквата.
За градежа на храма се включват с воля, енергия и средства всички жители на тогавашния град Горна Джумая, който все още не е свободен и се намира в пределите на Османската империя. Това разказа в ефира на Радио Благоевград историкът и уредник в Регионалния музей д-р Елена Чалгънова.
„Подготовката за този мащабен за малкия тогава градец проект започва през 1834 г. След издаването на съдебно разрешение -хюджет, а след това и на ферман, упоритата борба на жителите, продължила няколко години, се увенчава с успех. През 1840 г. започва дългоочакваният градеж на църквата. Към начинанието се приобщава цялото българско християнско население, включват се и жители от околните села. Важна особеност е, че според решенията на властите трябвало само да бъде поправена съществуващата стара църква. Но вместо това е построен нов храм, благодарение на споразумение с местната турска управа“, обясни д-р Елена Чалгънова и представи още исторически факти за храма. Той е завършен през 1844г. и осветен същата година.
Новопостроената църква във възрожденския квартал „Вароша” се утвърждава като забележителен паметник на българското строително, резбарско и иконописно изкуство. Това разказа още историкът д-р Чалгънова и посочи, че всичко това е аргументирано в документалните извори за храма.
„…които за съжаление са малко. Част от архивните документи -до 1891 г. са безвъзвратно загубени по време на събитията от 1903 г. - Илинденско-Преображенско-Кръстовденското въстание, а други са унищожени в резултат на голямото наводнение в Благоевград през 1954 г.“, сподели Елена Чалгънова и отправи покана към благоевградската общественост за откриването на изложбата, която ще бъде съпътствана и от още събития в музея.
Представеният проект за бюджет на Община Благоевград за 2025 година е „бюджет на действието“ за разлика от предходната 2024 година, когато е бил „бюджет на оцеляването“, каза пред медиите кметът Методи Байкушев след края на обсъждането. Снощи в зала „22 септември“ се проведе публичното обсъждане на проекта за бюджет на Община Благоевград за..
През седмицата нашумя тема, засягаща дежурствата на личните лекари в кабинета за неотложна помощ в Дупница. Но това не означава, че пациентите в малките общини нямат достъп до навременна медицинска помощ. В общините Рила, Бобов дол, Сапарева баня, Невестинто и Дупница има работещи филиали на Центъра за спешна медицинска помощ. Лекарските..
Тя е Йорданка Благоева, име познато на повечето от нас. Тя е легенда на леката ни атлетика, 20 години е на върха на кралицата на спортовете, два олимпийски медала и световен рекорд във високия спорт. На 78 години тя не спира да предизвиква духа и тялото си, радва се на петима внуци и продължава да ходи боса. Хоби и са пътуванията до екзотични..
Заместник-директорът на ДГС "Катунци" към Югозападното държавно предприятие инж. Иван Ризов стана лесовъд на годината. Наградата му беше връчена от заместник-министър Стоян Тошев. „Наградата за мен е огромна чест най-вече за това, че я получавам в годината, когато се навършват 100 години лесовъдска дейност в България“, коментира за Радио..
Двудневен рок фестивал ще се проведе на 12 и 13 април в Американския университет в България. Събитието е организирано от студентите от Rock Jamming Club към АУБ. В студиото на Радио Благоевград, в предаването „С усмивка в събота“, Антония Каменова и Калоян Иванов споделиха, че във фестивала ще се включат различни музикални клубове, а музика ще има за..
Преди дни Министерският съвет одобри ново райониране на България за статистически цели. Вместо досегашните шест района за планиране от ниво 2, се предвижда страната да бъде разделена на четири: Северен, Източен, Южен и Столичен. Основният аргумент за промяната е намаляващото население в някои региони, което не отговаря на европейските изисквания. В..
Френската култура, с която съм израснала благодарение на Е зиковата гимназия в Плевен, ме е водила като н ишка , която е разгръщала потенциала ми цял живот. Била съм преводач, работила съм в чужбина дълги години и фре нският език винаги е бил мост за мен , както и б ългарската култура, която винаги съм се опитвала да разпространявам и..