Тайланд е една от най-атрактивните туристически дестинации в света, популярна е и сред нас българите. Годишно приема 12 милиона туристи, страната е една от най-бързо развиващите се не само в Югоизточна Азия, но и в света. „Най-добрата новина е, че вече не е необходима виза. Кацвайки на летището в Тайланд, просто минаваш паспортен контрол с международен паспорт, единствено искат пръстов отпечатък, след което ти слагат печат в паспорта, който е един вид виза, защото е отбелязан периода за престоя“, разказа в интервю за Радио Благоевград Гергана Стоянова от Благоевград за своето вълнуващо пътуване до Тайланд. Впечатлена е от град Патая, неговата зоологическа градина със свободно движещи се животни и дървената сграда с интересна история - „Светилището на истината“; от трудолюбието и смиреността на тайландците; уникалната природа; прекрасната кухня. „Почитател съм на азиатската кухня, успях да опитам много неща от типичната тайландска кухня, включително и крокодилско месо. Но нещото, за което не успях да се предизвикам, но го имаше много бяха хлебарки и всякакви други такива, но за тях е типична храна“, сподели още Гергана Стоянова и подчерта, че „имам щастието да мога да пътувам до различни точки на света, но най-добре се чувствам вкъщи“.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.
Психологът Денис Никифоров беше специален гост в предаването „Ефир за приятели“ по Радио Благоевград . Темата на разговора беше свързана с това дали може Изкуственият интелект да измести психолога? Гостуването на специалиста предизвика оживена дискусия както в студиото, така и сред слушателите, които се включиха активно с мнения и въпроси...
В дигиталната ера все повече хора търсят достъпни и бързи решения за своите проблеми – включително и в правото. Пример за това е реален случай, в който IT специалист печели дело срещу НОИ без адвокат, с помощта на генеративен изкуствен интелект. Зад тази история обаче се крият сериозни въпроси: може ли алгоритъм да замени адвокат? Какви са рисковете..
Oбщина Благоевград и спортните клубове на територията на областния център организират безплатни занимания за учениците през лятната ваканция. Те стартират от 1 юли, като се провеждат по предварително изготвен и утвърден график. В програмата са включени различни видове спорт, сред които лека атлетика, плуване, баскетбол, футбол, таекуондо-до, бокс,..
Ученици от България, Турция и Северна Македония видяха отблизо най-новите и интересни разработки от света на роботиката, дело на учените от БАН. Това стана възможно по проект на тема „Изкуственият интелект има ли бъдеще“, изпълняван от сдружение „Неврокоп“ с председател Рахим Арнаудов. В Дома на културата в град Гоце Делчев пред младите хора беше..
През 2024 г. България се превърна в най-горещата точка на Европа. Хиляди хектари прекрасни гори изгоряха. Но сред пламъците изгря и една нова сила – силата на обществото. Благодарение на усилията на доброволци, дарители и активни граждани, опазихме част от нашата природа. Именно затова Доброволно формирование „Георги Измирлиев – Македончето“..
Животът тече на бързи обороти и едва смогваме да изпълним всички задачи. Влизаме от роля в роля, ту на работа, ту у дома и навсякъде имаме нещо несвършено, което не търпи отлагане. Плановете винаги са свързани с още натоварване, грижа за близките, изкарването на пари, плащането на сметки. Всичко трябва да бъде свършено, гонейки срокове и дати. В..
Благоевградска публика се срещна с Дима Кисьова, която представи в Регионалната библиотека „Димитър Талев” дебютната си поетична книга „Крилати многоточия”. Редакторката Камелия Кондова я нарича „Книга –сърце. Момичешко сърце – влюбено и разочаровано, окрилено и... много близко до огъня. Но...в крайна сметка – феникс!” Дима е родена на 10..