Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Светослав Стойков:

Общинските планове за отопление и охлаждане са нови документи, нужна е помощта на държавните институции

Обновената Директива на ЕС за енергийна ефективност предлага въвеждането на редица мерки, за да се ускори процесът по увеличаване на енергийната ефективност. Особено внимание се обръща на принципа „първо енергийна ефективност“. В тази връзка, това към което е насочило усилията си екологичното сдружение „За Земята“, е готовността за разработване и прилагане на планове за отопление и охлаждане в общините с население над 45 000 души. Неправителствената организация проведе регионална среща в Благоевград, бяха споделени добри практики от Испания и Словакия и начини за осигуряване на ефективна подкрепа на местните власти.  „Общинските планове за отопление и охлаждане са нови документи, които трябва да бъдат разработени  от всички общини в ЕС с население над 45 000 души, а ще са препоръчителни и за по-малките общини“ , съобщи в интервю за Радио Благоевград  Светослав Стойков, координатор „сградно обновяване“ в „За Земята“. Той подчерта, че за подготовката и реализирането на тези интегрирани планове е потребна сериозна експертиза, за която местните власти се нуждаят от помощта на държавните институции. „Към момента все още не е ясно как ще бъдат интегрирани в българското законодателство и все още нямаме указания от държавните институции“, каза експертът и напомни, че родното законодателство до средата на 2025 година трябва да бъде актуализирано с изискванията на обновената Директива на ЕС за енергийна ефективност. А от доброто планиране и изпълнението на планове за отопление и охлаждане в общините има редица ползи за хората: „подобряване качеството на въздуха, създаване на по-здравословна и устойчива среда за живот, повишаване на енергийната независимост, по-добро управление на наличните ресурси, стимулиране на местната икономика “. 

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Пчеларите ще получат подпомагане заради по-слабата реколта от мед

Тазгодишната реколта от мед вече е в бурканчетата. Пчеларите обаче съобщават за по-слаби добиви, заради студената пролет и високата смъртност при пчелите. „В крайна сметка има добиви, но броят на изгубените пчелни семейства в страната като цяло беше доста висок и съответно от тези семейства няма добив на пчелен мед. Оцелелите пчелни..

публикувано на 01.08.25 в 11:33

Лицата зад големия пожар в Пирин

Седем дни в района на Пирин на територията на трите общини Кресна, Струмяни, Сандански бушува пожар. Черен дим и пушек обгръщаше планината и сгушените в Пирин села, страх се четеше в очите на всички. Огънят напредваше ежедневно. Доброволци, огнеборци, горски бяха на ръба на силите си, но не се отказваха, това бяха хората на първа линия...

публикувано на 01.08.25 в 09:44

Петричкото село Ключ се готви за традиционния събор на Илинден

На 1 и 2 август, петък и събота, в петричкото село Ключ ще бъде празнично, защото тогава ще се проведе традиционният събор, посветен на Илинден по стар стил и на Илинденско – Преображенското въстание. „Тази година отбелязваме 122 години от избухването на въстанието и да, Свети Пророк Илия си е закрилник на нашето село. Той е покровител на..

публикувано на 31.07.25 в 09:29

Едно дете се нуждае от помощ, всички на стадиона!

Благоевград е футболен град, всички знаем това и не е клише, че футболът тук е религия, но днес ще бъде и помощ.  Днес вратите на стадион „Христо Ботев“ в Благоевград ще бъдат отворени за благотворителен мач в подкрепа на малкия Йоан Методиев. От 19 часа на терена в демонстративен футболен мач ще се изправят ветераните на „Пирин“ и..

публикувано на 31.07.25 в 09:24

„Неотъпкана пътека“ за първи път и в Добринище

Това лято за първи път фестивалът за камерна класическа музика „Неотъпкана пътека“ ще се проведе в Добринище. От 30 юли до 9 август Гоце Делчев, Ковачевица, Добринище и Кърпачево ще бъдат домакини на Седмото издание на фестивала за камерна музика. „Организаторите харесаха Добринище и нашето читалище, кандидатстваха по проект и се надявам..

публикувано на 30.07.25 в 11:27

Институциите на терен: Гасене, превенция и международна подкрепа

Министър-председателят Росен Желязков, заедно с екипа от Оперативния щаб, беше на терен в района с най-сериозния пожари в страната - този над село Илинденци, община Струмяни. Той подчерта значението на координацията между институциите и обяви, че човешкият фактор остава основната причина за възникване на огнената стихия.„Над 95% от пожарите се..

публикувано на 29.07.25 в 10:46

Ще направим оглед, за да се кандидатства за обезщетения на пострадалите домакинства при пожара

По-голямата част от пожара, разгорял се в събота вечерта в община Трън, вече е локализиран. Все още има активни огнища в горската част. Рано сутринта доброволци, пожарникари, горски служители и земеделци са били разпределени по местата, в които все още гори огън, но те са трудно достъпни за техниката. Затова и днес основно ще се разчита на..

публикувано на 28.07.25 в 12:59