Природозащитната организация WWF България постави началото на своята кампания „Абонирай се за природата“. С любопитна заигравка с някои от популярните стрийминг платформи и хитови сериали, WWF отправя посланието, че изчезването на дивата природа не е кино. То се случва в нашия живот и всички ние участваме в него с ежедневните ни решения.
„Всички обичаме историите от екрана. И винаги най-затрогващи са сюжетните линии, създадени по действителни случаи. За по-малко от един човешки живот изгубихме 73% от дивите животни. Дали тази история може да има щастлив край, или ще се превърне във филм за края на света, зависи изцяло от нас. В още колко сезона ще участва кафявата мечка, дали горите в България ще останат на снимачната площадка и как ще продължи хилядолетната легенда за дунавските есетри – следващите епизоди са в нашите ръце“, казва Елена Ганчева, ръководител на кампанията „Абонирай се за природата“.
WWF алармира
Кампанията „Абонирай се за природата“ се базира на научно потвърдени данни от доклада „Жива планета“, който бе публикуван през октомври. Стряскащи по своя мащаб, те алармират, че за малко повече от половин век сме изгубили близо 3/4 от популациите на гръбначните животни в дивата природа. Изменението на климата, свръхексплоатацията на природните ресурси, унищожаването на местообитанията, болестите и разпространението на инвазивни видове тласкат екосистемите отвъд техните граници.
Веднъж повредени, те престават да осигуряват ползите, от които зависим и които днес сме свикнали да приемаме за даденост, като чист въздух, вода и плодородни почви за храна. Ако една екосистема бъде изтласкана отвъд критичния праг, това би довело до необратима промяна, която заплашва да дестабилизира обществата и да породи социални кризи, конфликти за ресурси и климатични бежанци.
„С нашата кампания ние поставяме бъдещето на дивите животни и техните местообитанията в контекста на популярните стрийминг платформи. Целта ни е да покажем, че унищожаването на природата не е филм, а действителността, в която живеем. Искаме да покажем, че нашето бъдеще и това на природата е взаимосвързано и че сме на път да прекрачим граница, която не бива да бъде прекрачвана“, казва Калина Бояджиева, координатор на кампанията „Абонирай се за природата“ .
WWF дава надежда, че...
все още имаме време да опазим животоподдържащите системи на Земята и да продължим да се радваме на чист въздух, вода, храна и естествена защита от природни бедствия;
все още имаме време да съхраним горите и да смекчим ефектите от променящия се климат;
все още имаме време да опазим дома на дивите животни, така че някой ден децата ни да не четат за тях само в учебниците по естествена история.
WWF има решение
Повратните точки са тревожни. Но WWF знае какво е нужно да направим, за да ги избегнем. Трябва да възстановим екосистемите и да повишим тяхната устойчивост. Трябва да трансформираме нашите хранителни и енергийни системи, които са основните двигатели на загубата на биоразнообразие и изменението на климата. Трябва да пренасочим финансовите потоци от дейности, които вредят на природата, към такива, които я лекуват.
Важно е обаче да действаме сега!
Голямата мисия на WWF е да спомогне за изграждането на бъдеще, в което хората живеят в хармония с природата и нейните обитатели. „Абонирай се за природата“ и стани част от каузата на WWF с месечно дарение по твой избор. Единственият начин да не допуснем епизодите на природата да приключат преждевременно е да действаме заедно. Виж как на dari.wwf.bg.
Кампанията се реализира с безвъзмездната медийна подкрепа на: БНР, БНР-Благоевград, БНР-Бургас, БНР-Варна, БНР-Видин, БНР-Пловдив, както и на други медии и организации.
Днес, на 11 януари, отбелязваме Световния ден на думата „благодаря“ – красива българска дума, която съдържа в себе си думите „благо“ и „дар“. Именно за благото на дара разговаряхме в предаването „С усмивка в събота“ с 11-годишната Мартина Димитрова, която дари за втори път грижливо поддържаната си коса на онкоболни деца. Мартина е родена и..
Снимка на фоторепортера на БТА Благоевград Красимир Велков попадна в национална класацията за най-добра фотография - Топ 5. Той е известен със своя професионализъм и естетически усет в областта на фотографията. Негови снимки често илюстрират събития и новини от региона. Кадърът на Краси Велков е заснет в местността Коматински скали в община..
На 13 януари 2025 г. от 10:00 до 13:00 часа в залата на БТА ще се проведе Национална кръгла маса на тема „Промени в Изборния кодекс, гарантиращи провеждането на честни избори в България“. Инициативата е организирана от гражданската платформа „Будители“ и цели да постави на дневен ред ключови промени в изборния процес. Според организаторите е необходимо..
Изкуственият интелект (ИИ) няма да унищожи професията на преводача. Макар че технологиите се развиват много бързо в областта на езиковата обработка и все повече хора използват автоматизираните онлайн софтуери за превод на текст, машините все още не могат да се конкурират със сложните лингвистични задачи. Това заяви в ефира на Радио Благоевград доц.д-р..
Министерският съвет прие актуализирания списък на изследователските висши училища. ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград е включен в списъка след получена висока оценка за своята научна дейност. „Ръководството на университета си постави тази приоритетна задача и за наша радост тя беше изпълнена в рамките на миналата календарна година. Статут на..
„Бих се родил отново“ е темата на 11-ото издание на националния литературен конкурс „И децата покоряват светове. Покажи, че можеш“. В него могат да участват деца и младежи на възраст от 14 до 20 години. Участниците са предизвикани да разгледат идеята за новото начало, което би могло да настъпи във всяка човешка съдба, и да се запитат какви..
Санданското село Пирин става все по-атрактивно за туристите както с хубава си природа, така и с местните забележителности, сред които е и оформящият се Музей на дървените статуи на открито. Според кмета Георги Влахов, той може би е единственият по рода си в България. Дървените фигури вече са шест, като най-новата, на Пиринска мома в местна народна..