През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на говорене. Вече никой не слуша послания. Чуват се начинът, по който се говори. Той е ниско в езиковите регистри, варира от едно неособено приятно етикетиране на политическите опоненти до откровено арогантни, грозни изрази, които по никакъв начин не съответстват на положението на личностите, които заемат съответните ръководни постове. Това заяви в ефира на Радио Благоевград д-р Радостина Михайлова, преподавател в катедра „Връзка с обществеността“ в ЮЗУ „Неофит Рилски“.
Защо политиците принизиха толкова много политическата комуникация?
Преди година или две щях да обясня тази тенденция с това, че политиците са неособено подготвени, възпитани хора, които са случайно попаднали във властта. Сега обаче имам едно по-различно обяснение. Мисля, че този брутален, грозен, уличен изказ е изключително добре премерен и преднамерено се търси и се излива в общественото пространство. Защото единственият начин политиците да се продават вече е през скандала. Те не са чути откъм послания, а откъм изказ.
Защо преднамерено се търси скандалът?
Защото това е опит за бягство от отговор на важни въпроси. Когато хората слушат тези езикови вакханалии, единственото, което правят, е да се отдръпнат, да се отвратят и да се дистанцират от цялата политическа клика. Това е удобно за тази клика, защото публиката вече спира да задава въпроси и да очаква отговори. Това означава удобна среда за политиците.
Защо езикът на политиците разединява нацията, защо вече не можем да чуем вдъхновяващи речи като легендарната реч на Мартин Лутър Кинг, защо се променя реториката в целия свят – отговорите може да откриете в цялото интервю на Мария Благоева с д-р Радостина Михайлова в прикачения файл.
Продължават дебатите около представения проектобюджет от служебното правителство за 2025-та година. Има много спорове около завишените приходи, които трябва да се получат, както и около доста завишената разходна част. Още през пролетта на годината предишният парламент гласува завишени разходи за системата на МВР, както и за армията. В сегашната..
Храненето, не само като процес за биологично поддържане на организма, а и като култура и социално общуване – тази гледна точна предложи на слушателите на Радио Благоевград доц. д-р Евгения Благоева, преподавател в департамента „Антропология“ на Нов български университет. „ Това е много важно, че храненето винаги е едно сътрапезничество. Не..
Второто издание на „Раждавица филм фест“ ще се проведе от 29 юни до 5 юли 2025 година – това съобщи за Радио Благоевград Анатоли Костов, един от организаторите на фестивала. Темата е „Пътят на водата“, като се запазва основната цел на фестивала - популяризиране на независими творци, на авторски късометражни, игрални и документални филми - както..
Ученичката Любомира Ангелова от Профилирана гимназия "Пейо К. Яворов" в Петрич, бе отличена с грамота в инициативата "Човек на годината" за 2024 на Българския хелзинкски комитет за принос към правата на човека и защитата им. Дванадесетокласничката участва и инициира редица благотворителни прояви. „Всичко започна, когато едно бездомно куче..
„Да откриеш Софроний” е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Според автора Софроний е личност, която често остава в сянката на по-популярни герои от епохата. Със своя изследователски хъс и увлекателен разказ, Искрен Красимиров търси отговор на въпроса: Кой всъщност е Софроний и каква..
На 22 декември 1997 г. българската литературна общественост загуби Александър Геров . Пламен Дойнов озаглави книгата си, посветена на Александър Геров "Поезия и познание" и това със сигурност е едно от най-точните описания на същината на творчеството на Геров, неговия принос и значимостта му. Предлагаме ви да чуете как Александър Геров чете..
В дните преди Рождество е добре да си припомним ролята на Българската екзархия в усилието за раждането на българската нация. Предлагаме ви да чуете разказа на проф. Лизбет Любенова, прозвучал в поредното издание на предаването "Изгрей зора":