Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Радостина Михайлова:

Политиците у нас вече се продават през скандала, а не с посланията

През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на говорене. Вече никой не слуша послания. Чуват се начинът, по който се говори. Той е ниско в езиковите регистри, варира от едно неособено приятно етикетиране на политическите опоненти до откровено арогантни, грозни изрази, които по никакъв начин не съответстват на положението на личностите, които заемат съответните ръководни постове. Това заяви в ефира на Радио Благоевград д-р Радостина Михайлова, преподавател в катедра „Връзка с обществеността“ в ЮЗУ „Неофит Рилски“.

Защо политиците принизиха толкова много политическата комуникация?

Преди година или две щях да обясня тази тенденция с това, че политиците са неособено подготвени, възпитани хора, които са случайно попаднали във властта. Сега обаче имам едно по-различно обяснение. Мисля, че този брутален, грозен, уличен изказ е изключително добре премерен и преднамерено се търси и се излива в общественото пространство. Защото единственият начин политиците да се продават вече е през скандала. Те не са чути откъм послания, а откъм изказ.

Защо преднамерено се търси скандалът?

Защото това е опит за бягство от отговор на важни въпроси. Когато хората слушат тези езикови вакханалии, единственото, което правят, е да се отдръпнат, да се отвратят и да се дистанцират от цялата политическа клика. Това е удобно за тази клика, защото публиката вече спира да задава въпроси и да очаква отговори. Това означава удобна среда за политиците.

Защо езикът на политиците разединява нацията, защо вече не можем да чуем вдъхновяващи речи като легендарната реч на Мартин Лутър Кинг, защо се променя реториката в целия свят – отговорите може да откриете в цялото интервю на Мария Благоева с д-р Радостина Михайлова в прикачения файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Казусът „френска безработица“ стигна до Съда на Европейския съюз

Съдебен състав на Административен съд-Благоевград  допусна и отправи преюдициално запитване до Съда на Европейския съюз по така наречения казус „френска безработица“. То е направено по искане на адвокатската кантора на адвокат Илко Стоянов. Причината е,че по едни и същи казуси в различните съдилища на страната съдебните състави се произнасят различно..

публикувано на 19.02.25 в 12:28

При подмяна на стари дървета е важно да има компесаторно озеленяване

Зеленината има изключително голямо приложение в градска среда. Тя със своята листна маса помага за поемането на праха, спомага за поддържане на чист въздух, помага и със своята естетика, разбира се. Трябва да се знае, че всяко дърво е жив организъм. И то се засажда, расте, добива зрялост и в един момент остарява, неговият живот не е безкраен. Много..

публикувано на 19.02.25 в 11:55
Иван Анчев

Иван Анчев: Съдбата на Украйна не може да се решава без нейно участие

Дипломатът и съпредседател на Атлантическия съвет Иван Анчев, изрази дълбоко притеснение от формата на преговорите в Рияд, при които „много важна част от пъзела – Украйна и Европа – не присъства на срещата“. В интервю за Радио Благоевград той подчерта, че „няма как две държави да решават съдбата на трета, без нейното участие, особено когато тя е..

публикувано на 19.02.25 в 11:17

От любов към цигулката до благотворителна кауза

Ученичката  от ОУ "Христо Ботев"  в село Самораново, община  Дупница  Михаела Радева реши първият ѝ самостоятелен концерт да бъде с благотворителна цел,  събраните пари тя и нейното семейство ще дарят на дете в нужда. Михаела  е на 13 години, а на цигулка свири от 5-годишна – досега винаги пред публика излиза с ансамбъла, с който репетира...

публикувано на 18.02.25 в 10:18

Изкуството да даваш

В неделя в читалище „Пробуда – 1919“ в град Кочериново се проведе благотворителна изложба. Своите картини представиха  две местни художнички – Вергиния Карашка и Николета Василева. С изобразително изкуство Вергиния се занимава още от малка, а учител ѝ е бил Огнян Механджийски. „Обичам много да рисувам. С това уплътнявам времето си. Вдъхва ми..

публикувано на 17.02.25 в 09:33

Живот като на книга - историята на Снежанка Филчева

Снежанка Филчева е автор на книгите „От копче до балтон“, „Бягство“, „Да оставиш следа“ и „Орисани“. Тя е един от съставителите на  сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, освен това е самоук художник, който има зад гърба си участия в редица изложби. Нищо, свързано с изкуство, не й е чуждо, като владее не само старите занаяти,..

публикувано на 15.02.25 в 14:25
Симеон Славчев

Симеон Славчев: Спекулата в търговията ни прави по-бедни

Цените на основните стоки продължават да растат, а причините за това не са само външни фактори. Според председателя на партия МИР, Симеон Славчев, основният проблем е спекулата, липсата на регулации и недостатъчната подкрепа за българските производители. В интервю за Радио Благоевград той представи конкретни решения за справяне с проблема. Една от..

публикувано на 14.02.25 в 11:31