Милена Димитрова е авторитетен журналист, с редица престижни награди, в това число и международни, с научни интереси в областта на журналистиката, писател. В нейната професионална биография са още работа в европейски институции и в държавната администрация. В момента тя е част от екипа на вицепрезидента. Милена Димитрова е председател и на Обществения съвет на Българското национално радио.
Премиерата на новата книга на Милена Димитрова - „Десет велики българолюбци“ събра многобройна публика в Народната библиотека в София, която имаше възможност да се „снима“ с някои от литературните герои, благодарение на модерните технологии за създаване на снимки с добавена реалност. „Нямам амбицията да насаждам и насила да преподавам някакви герои и да ги поставям в рамки. Просто исках да напиша с трудния за мен жанр на исторически очерк, да разкажа техните биографи, за да може всеки да си извади извода какво е направила въпросната личност за България, как е решавала трудните дилеми на своето време, какво я е подтикнало да обикне България“, сподели в интервю за Радио Благоевград Милена Димитрова. „За мен беше огромна изненада, че на премиерата на книгата дойдоха хора от Одеса, от Молдова, писатели от Турийския край на южните и югоизточните части на Украйна, които вече са окупирана територия или принадлежат към Руската федерация“, разказа Милена Димитрова и сподели, че „един от най-скъпите подаръци, които получих от дружеството на българистите в Молдова, от почетния им председател проф. Червенков, е фотокопие на оригиналния акт, който ген. Инзов е подписал именно в интерес на бесарабските българи“. Генерал Иван Инзов се е отнасял с особена добрина към българите, освобождава ги от крепостничеството, кръстник е на Болград. През 1846 година признателните бесарабски българи пренасят на ръце от Одеса до вечното му жилище в Болград ковчега на „своя“ генерал, като вървят пеша над 230 километра, а последните двеста метра изминават на колене.
Все така вдъхновяващи са и другите исторически личности в новата книга на Милена Димитрова. Александър I Батенберг – образец на безкрайно честен, по войнишки честен владетел; швейцарският учителя по физкултура Луи Айер - един от първите, които донасят футбола в България; лейди Емили Ан Странгфорд - английската филантропка и благотворителка, спасила жертвите от опустошените български села след Априлското въстание; легендарният космополитен журналист от Америка - Джанюариъс Макгахан, който преобръща европейското и световно мнение за българите, българските земи и това, което им трябва като свобода;американският военен кореспондент за Европа и брилянтен анализатор - Едуард Кинг; испанският кореспондент от Барселона - Хосе Луис Пелисер, писал с огромна добрина за българите; италианският учен проф. Рикардо Пикио, който утвърждава научния термин „Slavia Orthodoxa“ и водещата роля на старобългарския език, не само в славянския свят; американецът Мартин Кейниг - откривателят на Валя Балканска, който изпраща песента „Излел е Дельо хайдутин“ на селекционера на Златната плоча, за да лети тя в Космоса като безсмъртно послание от Земята; англичанката, почетната гражданка на Благоевград - Мерсия Макдермот, спечелила мястото си в пантеона, редом до най-големите българските национални герои, за които написа великолепни книги.
„С усилията си доказвате, че отговорността към бъдещето се крепи на паметта към миналото. Книгата Ви пренася читателите назад във времето и чрез интересни за широката общественост факти, ги дарява с примери за съпричастност и държавничество. Представените в творбата Ви десет значими личности са оставили незаличима следа върху съвременния облик на България, вдъхновявайки поколения наши сънародници с отделеността на напредъка и благото на нашата страна и народ“, написа в своя поздравителен адрес към Милена Димитрова президентът Румен Радев.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Бъдни вечер е празник на семейното огнище, на уюта и топлината, които ни носи домът. Бъдни вечер е обич, усмивки и споделеност с хората, които обичаме. Празник, който събира цялото семейство около масата, с молитва за здраве и светли бъднини. Днес ви разказваме историята на едно голямо и щастливо българско семейство, което в началото на..
Продължават дебатите около представения проектобюджет от служебното правителство за 2025-та година. Има много спорове около завишените приходи, които трябва да се получат, както и около доста завишената разходна част. Още през пролетта на годината предишният парламент гласува завишени разходи за системата на МВР, както и за армията. В сегашната..
Храненето, не само като процес за биологично поддържане на организма, а и като култура и социално общуване – тази гледна точна предложи на слушателите на Радио Благоевград доц. д-р Евгения Благоева, преподавател в департамента „Антропология“ на Нов български университет. „ Това е много важно, че храненето винаги е едно сътрапезничество. Не..
Второто издание на „Раждавица филм фест“ ще се проведе от 29 юни до 5 юли 2025 година – това съобщи за Радио Благоевград Анатоли Костов, един от организаторите на фестивала. Темата е „Пътят на водата“, като се запазва основната цел на фестивала - популяризиране на независими творци, на авторски късометражни, игрални и документални филми - както..
Ученичката Любомира Ангелова от Профилирана гимназия "Пейо К. Яворов" в Петрич, бе отличена с грамота в инициативата "Човек на годината" за 2024 на Българския хелзинкски комитет за принос към правата на човека и защитата им. Дванадесетокласничката участва и инициира редица благотворителни прояви. „Всичко започна, когато едно бездомно куче..
„Да откриеш Софроний” е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Според автора Софроний е личност, която често остава в сянката на по-популярни герои от епохата. Със своя изследователски хъс и увлекателен разказ, Искрен Красимиров търси отговор на въпроса: Кой всъщност е Софроний и каква..
На 22 декември 1997 г. българската литературна общественост загуби Александър Геров . Пламен Дойнов озаглави книгата си, посветена на Александър Геров "Поезия и познание" и това със сигурност е едно от най-точните описания на същината на творчеството на Геров, неговия принос и значимостта му. Предлагаме ви да чуете как Александър Геров чете..