Милена Димитрова е авторитетен журналист, с редица престижни награди, в това число и международни, с научни интереси в областта на журналистиката, писател. В нейната професионална биография са още работа в европейски институции и в държавната администрация. В момента тя е част от екипа на вицепрезидента. Милена Димитрова е председател и на Обществения съвет на Българското национално радио.
Премиерата на новата книга на Милена Димитрова - „Десет велики българолюбци“ събра многобройна публика в Народната библиотека в София, която имаше възможност да се „снима“ с някои от литературните герои, благодарение на модерните технологии за създаване на снимки с добавена реалност. „Нямам амбицията да насаждам и насила да преподавам някакви герои и да ги поставям в рамки. Просто исках да напиша с трудния за мен жанр на исторически очерк, да разкажа техните биографи, за да може всеки да си извади извода какво е направила въпросната личност за България, как е решавала трудните дилеми на своето време, какво я е подтикнало да обикне България“, сподели в интервю за Радио Благоевград Милена Димитрова. „За мен беше огромна изненада, че на премиерата на книгата дойдоха хора от Одеса, от Молдова, писатели от Турийския край на южните и югоизточните части на Украйна, които вече са окупирана територия или принадлежат към Руската федерация“, разказа Милена Димитрова и сподели, че „един от най-скъпите подаръци, които получих от дружеството на българистите в Молдова, от почетния им председател проф. Червенков, е фотокопие на оригиналния акт, който ген. Инзов е подписал именно в интерес на бесарабските българи“. Генерал Иван Инзов се е отнасял с особена добрина към българите, освобождава ги от крепостничеството, кръстник е на Болград. През 1846 година признателните бесарабски българи пренасят на ръце от Одеса до вечното му жилище в Болград ковчега на „своя“ генерал, като вървят пеша над 230 километра, а последните двеста метра изминават на колене.
Все така вдъхновяващи са и другите исторически личности в новата книга на Милена Димитрова. Александър I Батенберг – образец на безкрайно честен, по войнишки честен владетел; швейцарският учителя по физкултура Луи Айер - един от първите, които донасят футбола в България; лейди Емили Ан Странгфорд - английската филантропка и благотворителка, спасила жертвите от опустошените български села след Априлското въстание; легендарният космополитен журналист от Америка - Джанюариъс Макгахан, който преобръща европейското и световно мнение за българите, българските земи и това, което им трябва като свобода;американският военен кореспондент за Европа и брилянтен анализатор - Едуард Кинг; испанският кореспондент от Барселона - Хосе Луис Пелисер, писал с огромна добрина за българите; италианският учен проф. Рикардо Пикио, който утвърждава научния термин „Slavia Orthodoxa“ и водещата роля на старобългарския език, не само в славянския свят; американецът Мартин Кейниг - откривателят на Валя Балканска, който изпраща песента „Излел е Дельо хайдутин“ на селекционера на Златната плоча, за да лети тя в Космоса като безсмъртно послание от Земята; англичанката, почетната гражданка на Благоевград - Мерсия Макдермот, спечелила мястото си в пантеона, редом до най-големите българските национални герои, за които написа великолепни книги.
„С усилията си доказвате, че отговорността към бъдещето се крепи на паметта към миналото. Книгата Ви пренася читателите назад във времето и чрез интересни за широката общественост факти, ги дарява с примери за съпричастност и държавничество. Представените в творбата Ви десет значими личности са оставили незаличима следа върху съвременния облик на България, вдъхновявайки поколения наши сънародници с отделеността на напредъка и благото на нашата страна и народ“, написа в своя поздравителен адрес към Милена Димитрова президентът Румен Радев.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Баку - столицата на Азербайджан бе домакин на най-голямата годишна конференция за климатичните промени – КОП 29, в която участваха над 66 000 делегати от 200 държави . За втора поредна година България имаше собствен павилион и бе представена с официална делегация от 72-ма души, начело с президента Румен Радев. Определените дати за..
Община Трън планира поскъпване на таксата за битови отпадъци за 2025 година. Както и досега, ставката ще се определя пропорционално върху данъчната оценка на съответния деклариран имот, а увеличението, което предлага администрацията, е с 2 промила. Така таксата ще стане 7 промила. Според общинското ръководство, въпреки увеличението,..
На 22 ноември, по случай Деня на адвокатурата, адвокат Борис Харизанов от Петрич, член на Адвокатската колегия в Благоевград, гостува в ефира на Радио Благоевград. В разговора той подчерта ключовата роля на адвокатите в правосъдната система и значението на тяхната професия за обществото. "Днес е денят, в който всички ние, гражданите на страната, трябва..
На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..
В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..
През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..
На 20 ноември повече от 140 държави отбелязват 25-ия Световен ден на Географските информационни системи (ГИС). У нас националното събитие е международната конференция „Обединени в ГИС решенията създаваме по-добро бъдеще“, която дава възможност да се научи всичко най-ново от света на Географските информационни системи и тяхното приложение...