Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изложба ще разкаже за индустриалната история на Благоевградска област

Специално за Радио Благоевград и за първи път пред медиите  инж. Георги Георгиев и Биляна Карадакова разказаха за подготвяната изложба за историята и днешния ден на промишления отрасъл в Благоевградска област. Планира се изложбата да бъде открита през януари 2025 година и да включва образци на произвеждани изделия, информационни и фото - материали.

Идеята е да се покаже началото и последващото развитие на индустрията до днешно време“, сподели инж. Георги Георгиев – инициатор и основен двигател на начинанието. Той посочи, че във фирмата, в която работи от 90-те години, има натрупана техника, разработена, произведена и монтирана на различни места в държавата, включително Атомната електроцентрала,  армията и в чужбина. А преди 1989 година, като инженер в Института по съобщителна промишленост, Георги Георгиев не само разработва изделия за тогавашните предприятия за съобщителна техника, но познава в дълбочина и тяхната дейност. „В този край основно беше развита електрониката и слаботоковата техника. И до днес можеше да се съхранят, но само с подходящ поглед към тях – като оценка на пазарите; доставчиците, на потребностите на световния пазар“, коментира инж. Георгиев и посочи, че сегашното състояние на отрасъла  като обем е доста по-малко от предишното, но като технологични решение - е част от модерния световен процес. 

Безусловна подкрепа за инициативата, инж. Георгиев е получил от Регионалния исторически музей - Благоевград. Готовност да помагат са заявили от общинската администрация и от Техническия факултет на Югозападния университет.

Това, което ме впечатли в тази идея, е не само да покажем какво съхранява музеят, но и да покажем технология, която изчезва, която е непозната за младото поколение. А в тази технология е вложен не само труд, има и техническа, специализирана, интелектуална енергия,  която изчезва в настоящия момент“, подчерта Биляна Карадакова, уредник в Регионалния исторически музей в Благоевград. Тя припомни, че в музея „е събрана огромна колекция от първите производи на заводите на Благоевградски окръг, тогава. Съхранени са първите им образци – като високоговорители, магнитни глави, печатни платки и още много  други, включително и юбилейни – като милионният високоговорител, например. През 1988 година е направена експозиция за това какво за първи път са произвели заводите, но оттогава  цялата колекция не е била достъпна до широката публика“.

Експертите са единодушни, че някогашните заводи и производства са променили радикално и необратимо облика на Благоевград. И независимо, че днес те не съществуват, Благоевград и днес е индустриален и интелектуален център, с потенциал да се развива в полето на най-модерните съвременни  технологии.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Антоанета Богданова

Антоанета Богданова: Не можем повече да отлагаме реформата за изчислението на такса смет

През 2026 година задължително всички общини трябва да въведат новия модел за изчисляване на такса смет, основан на принципа „Замърсителят плаща“. В противен случай страната ни ще търпи санкции от Европа. До  юни ще има  стратегически  документ  от държавата, който ще п редлага няколко вариант а за прилагане на модела. На местно ниво всяка община..

публикувано на 15.04.25 в 10:47

Читалището – минало и настояще

От създаването си и до днес читалищата в България са не само мост между поколенията, но и важният двигател в  за опазването на колоритния ни фолклор и нашата идентичност като цяло. „Читалище и фолклор„ е първата монография, посветена на съхраняването на  живите културни практики в местните общности. Книгата е резултат от..

публикувано на 14.04.25 в 12:27

„Занаят фест“ отново ще гостува в Благоевград

Имат ли бъдеще занаятите в България, отива ли си, заедно със старите майстори, тази многовековна, изконно българска традиционна култура? Само образците в музеите ли ще ни напомнят за нея в не толкова далечното бъдеще? Тези и други въпроси коментирахме с Юлияна Попдимитрова, организатор на занаятчийски фестивали, които са част, от личната й кауза,..

публикувано на 14.04.25 в 09:20

18-годишни пътуват безплатно в Европа с DiscoverEU

В ход е кандидатстването по програма DiscoverEU, която е част от програма „Еразъм+“. Европейската комисия предлага 36 000 карти за пътуване в настоящия кръг за кандидатстване , с които младежите ще имат възможност да опознаят Европа безплатно и да открият нови държави, култури и преживявания.  Кандидатите следва да са на възраст 18 години: да са..

обновено на 11.04.25 в 20:07

Паркът за мечки край Белица отваря врати за посетителите от 14 април

Всички 15 обитатели на Парка за мечки край Белица вече са се събудили от зимния сън, което позволява мечото селище да бъде отворено за посетителите. Това ще се случи в 12 ч. на 14 април, понеделник. Поради капризите на времето в началото на пролетта, част от мечките спаха зимен сън буквално допреди дни, което наложи стартирането на новия сезон да..

публикувано на 11.04.25 в 18:18
Андрей Ковачев

Европарламентът настоява за защита на българските малцинства в Сърбия и Косово

На последното заседание на Комисията по външни работи на Европейския парламент бяха приети доклади за Сърбия и Косово, които поставят акцент върху правата на българските малцинства в двете държави. Поправките, отнасящи се до българските общности, бяха предложени от евродепутатите Андрей Ковачев (ЕНП/ГЕРБ) и Ивайло Вълчев (ЕКР/ИТН) и бяха приети с..

публикувано на 11.04.25 в 11:48

Симеон Славчев: България трябва да бъде активна в търсенето на мир

В събота, 12 април, от 16:00 ч. пред пилоните на НДК в София ще се проведе Национален поход под надслов „България в коалицията на мира“, организиран от Гражданската инициатива „Будители“. Основната цел на проявата е да се призове за незабавно прекратяване на военната помощ за Украйна и активна роля на България в усилията за постигане на мир чрез..

публикувано на 11.04.25 в 11:42