Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кристиян Димитров:

Включете се в обучението „Енергийно еспресо“ за създаване на енергийни общности

Снимка: naukamon.eu

 „Грийнпийс“ – България започна обучение на служители от общинските администрации за създаване и функциониране на енергийни общности. Курсът е безплатен, обучението се провежда онлайн и ще продължи до 31 януари 2025 година, а всеки успешен курсист ще получи поименен сертификат. Това ще даде възможност на неговата община да вземе европейска Life loop акредитация, която осигурява достъп до подкрепа от Европейската федерация на енергийните кооперативи (REScoop).  „Енергийните общности са признати в целия свят като един от инструментите за справяне с енергийната бедност“, подчерта в интервю за Радио Благоевград Кристиян Димитров, координатор кампания „Енергийни общности“ в „Грийнпийс“ – България. Той отбеляза още, че енергийните общности са ключ към изграждане на щадящо природата и климата поведение; към създаване на общност между хората и изграждане на умения да работят заедно в името на обща цел.

Участниците в курса, наречен Енергийно еспресо (https://www.greenpeace.org/bulgaria/press/9951/energy-espresso/), могат да разчитат на подкрепа по време на обучението и след него по въпроси, свързани с практическата работа на местно ниво, особено при създаването на „общинско енергийно гише“ или „единно звено за контакт“, които всяка общината трябва да изгради. „Държавата по никакъв начин не предвиди нито финансов, нито административен капацитет да подпомогне общините в тази нова допълнителна функция, която им придава. Именно тук идва нашето обучение в помощ на общинските служители“, коментира  Кристиян Димитров. Той съобщи, че общините Габрово и Бургас са първите в нашата страна, които са направили стъпки към подпомагане изграждането и функционирането на енергийни общности на тяхна територия.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Мая Падарева

Белица се подготвя за пъстроцветен двоен празник

На 21 септември в Белица ще се проведе VIII –то издание на празника на общината под надслов: „С любов и вяра в общите ценности“. Тогава ще бъдат отбелязани тържествено и 140 години от основаването на Читалище „Георги Тодоров 1885“ – история, която вдъхновява бъдещето и проправя "Път през поколенията". Подготвени са множество събития, които..

публикувано на 18.09.25 в 14:14

Проверявайте брокерските агенции, с които ще работите

Брокерската професия се гради на доверие и затова е важно брокерът да бъде емпатичен, както към клиентите, така и към колегите си. В този контекст нашите усилия са насочени към създаване на устойчива бизнес среда, но без да имаме ясни правила, прозрачност и предвидимост, няма как да се изгради това доверие. Това заяви в ефира на Радио Благоевград Вяра..

публикувано на 18.09.25 в 12:18

В речта на Урсула фон дер Лайен проличава стремежът на ЕС да запази единството си

Речта на  Урсула фон дер Лай е н  представлява вид институционален механизъм за политическото управление ,  чрез който предс едателят  на Е К,  да кажем ,  отчита напредъка и очертава полити ческия дневен ред  пред Е вропейския парламент. Това е първата такава реч от втория мандат на Усрула фон дер Лайен. Относно това кои са ключовите..

публикувано на 17.09.25 в 13:56
Любомира Димитрова

Любомира Димитрова, психотерапевт: Изживейте емоциите си в първия учебен ден!

“Моят съвет към учители, ученици и техните близки, е да изживеят емоциите си в първия учебен ден, независимо дали са само положителни или има и известна доза притеснение. По-добре е не да им противодействаме, а да ги пуснем на воля, да живеем тук и сега, на момента ” – това посъветва от ефира на Радио Благоевград психотерапевтът Любомира..

публикувано на 15.09.25 в 16:06

9 месеца без пари от държавата за завършване на разкопаните улици в Благоевград

Улици като след бомбардировки. Така изглежда голяма част от така нареченото „каре над операта“ в Благоевград. Кал, прах и изцяло липсваща инфраструктура затруднява живота на стотици граждани, които вече са на ръба и краят на ремонта не се вижда. Улиците там са напълно разкопани, а общината чака пари от държавата, за да плати на чакащите..

публикувано на 12.09.25 в 16:00

Изложба показва средновековните графити в църквата „Св. Георги“ в Кюстендил

Кюстендил отбелязва Европейските дни на наследството с изложба „Средновековни графити от църквата „Свети Георги“. Неин автор е Явор Митов, който внимателно изследва надписите в средновековния храм. „Тази изложба е резултат от дълго изследване на графитите, които се намират в тази старинна църква. Самият храм, по своята архитектура и стенописи, е..

публикувано на 12.09.25 в 11:39
Любомир Аламанов

Нов индекс ще измерва общественото напрежение в България

От октомври българското общество ще разполага с нов инструмент за измерване на социалното недоволство – Индекс за обществено напрежение. Той ще се публикува на всеки три месеца и ще показва тенденциите за предходното тримесечие, като първото издание ще обхване периода юли–септември 2025 г. Индексът се разработва от Центъра за анализи и кризисни..

публикувано на 09.09.25 в 11:27