На 3 декември България се включва в #ЩедриятВторник - движение, което вдъхновява хората по целия свят да променят обществата със силата на щедростта. Да накараш някого да се усмихне, да помогнеш на съсед или непознат, да се застъпиш за кауза, да дариш – всеки има нещо, което може да даде на другите.
Идеята за #GivingTuesday (Щедрия вторник) се появява в САЩ през 2012 г. като реакция спрямо Черния петък и манията по безконтролно пазаруване по празниците, когато повечето хора, заливани отвсякъде с рекламна информация, купуват твърде много и ненужни вещи.
#ЩедриятВторник дава възможност на бизнеса, благотворителните организации и местните общности да обединят усилия в подкрепа на важни за обществото благотворителни каузи и да напомнят на хората, че дарителството е неотменна част от ежедневието ни и начин да използваме парите си, за да променим нечий живот.
В рамките на #ЩедриятВторник всеки може да покаже своя начин да помогне на любима кауза – с даряване на пари или вещи, с доброволчество или дори само със споделяне на каузата сред приятели и познати.
От 2018 година фондация "BCause" е официален партньор за България на инициативата, като отбелязва този ден от 2014 г, стремейки се да популяризира дарителски каузи и да улесни пътя на дарителите към тях.
Повече за деня, в който даряваме и празнуваме щедростта, в ефира на Радио Благоевград разказа Любомира Видева, експерт маркетинг и дарителски услуги към фондация "BCause".
"Щедростта е хубаво да се празнува всеки ден, като тя може да има най-различни форми - не само финансови дарения, да дарим време, да дарим предмети, и най-вече да помагаме на непшознатите хора, на съседите, на всички около нас. С дребни жестове, щедростта се отбелязва всеки ден", призова Любомира Видева.
За организациите, които се включват тази година към инициативата "Щедрият вторник", повече за тяхната дейност и към кои каузи е съпричастен българинът, чуйте в разговора на Ваня Бахчиванова с Любомира Видева от фондация "BCause".
Народната певица Любимка Бисерова ще представи своята книга „Село Пирин – Спомени и документи от борбата за свобода“. Представянето ще се състои на 2 април, 17:30 ч. в Художествената галерия на Дома на културата и на 3 април в Регионалната библиотека „Д. Талев“ в Благоевград. Книгата е резултат от дългогодишни проучвания и събиране на..
Април e съвсем близо, а планина Беласица е на един хвърлей място. Време е „да се хванем за зелено“ в Подгорието, къде ни очакват интересни приключения, красиви природни гледки и вкусна местна храна. Това са част от акцентите в Празника на Габренската сарма от бутима, който ще се проведе на 26 април в петричкото село Габрене. Той е част от..
Поезията е много повече от лична изповед – тя е начин за предаване на важни послания, които отекват отвъд страниците. В това вярва Владислав Христов, носителят на Националната награда за поезия „Иван Николов“ за 2025 г., който беше отличен за стихосбирката си „Пойни птици“. В интервю за Радио Благоевград поетът сподели, че съвременната поезия все..
За осма година, Народно читалище „Просвещение 1870” в Брезник, организира великденска благотворителна инициатива под надслов: „Подари усмивка”. В дните до 16 април, всеки който има желание и възможност, може да дари стари или нови дрехи, обувки, играчки, посуда, накити, аксесоари и други, вече ненужни вещи от дома, гардероба или домакинството,..
До почти 2 млрд. може да достигне броят на хората със сериозно наднормено тегло до 2035 г. Това е всеки четвърти жител на Земята. По този показател България е шеста в Европа при възрастните, и пета – при децата. Всеки четвърти българин, или 25% е със затлъстяване първа степен. Статистиката показва още, че половината от българите имат наднормено..
Има как да не се закриват паралелки, има как да дадем шанс на децата сами да избират какво и къде да учат. Да им дадем правото, което им се полага по закон. Така коментира темата за план-приема на ученици в благоевградските гимназии Василиса Валеова, общински съветник и председател на Комисията по образование, култура и вероизповедания в..
Централният вход на сградата на Община Благоевград да бъде пригоден за хора със специални потребности. Такова предложение е входирал в Общинския съвет и администрация местният парламентарист Христо Михалков. „Имаме изградени рампи за придвижване на лица с физически увреждания, но те водят до централния вход, който е с тежки врати. Това означава, че..