Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Руска Стоименова и Кирил Пецев бяха отличени с Почетния знак на президента

Днес на церемония в Гербовата зала на „Дондуков“ 2 бяха удостоени с Почетния знак на президента авторитетни личности с постижения в областта на културата, образованието и науката.
Народната певица Руска Стоименова беше отличена с Почетния знак на президента за цялостно творчество и за съхраняването на певческата традиция и народните песни от Македонската фолклорна област, както и за заслуги към укрепването и развитието на културното наследство на България.
През 1954 г. става една от основателките на Ансамбъл „Пирин“. Става първия преподавател по народно пеене към катедра „Музика“ в Югозападния университет „Неофит Рилски“.
За значим принос към развитието на Благоевград като културен център, както и за активната дейност като журналист, публицист и общественик и по повод неговата 70-годишнина Румен Радев награди Кирил Пецев.
Той е сред основателите на Радио Благоевград и кореспондент на БНР за региона. Реализирал е и провеждането на Международния фестивал „Македония фолк“ и на Националните майски литературни празници в Благоевград.
Кирил Пецев е собственик на издателство. Член е на Съюза на българските журналисти и на Съюза на българските писатели.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кметът на Дупница Първан Дангов получи условна присъда

3 месеца лишаване от свобода с 3-годишен изпитателен срок постанови Районният съд в Благоевград за кмета на Дупница Първан Дангов.  Решението взе съдия Кристина Панкова.  Делото се гледа в Благоевград, след като всички съдии в Дупница си направиха отводи. Дангов е признат за виновен в отправена закана към началника на Районното полицейско управление..

публикувано на 29.10.25 в 14:09

Отбелязаха 150 години образователно дело в село Крайници

Единството между светска и духовна просвета е традиционно и е дало добри плодове за българското общество каза в с. Крайници, община Дупница българският патриарх Даниил. Той беше в селото по повод  тържественото честване на 150 години образователно дело в село Крайници. Празникът започна с откриване и тържествен водосвет на новоизградения физкултурен..

публикувано на 29.10.25 в 14:02

„Златна сватба“ отново в Кюстендил

По инициатива на кмета на Община Кюстендил инж. Огнян Атанасов , за втора поредна година , ще се проведе тържествената церемония „Златна сватба“ – празник на любовта, която устоява на времето. С тази инициатива, Община Кюстендил постави началото на  една красива традиция , която да чества семейните ценности , любовта и грижата един за..

публикувано на 29.10.25 в 13:42

В Благоевград: Три пъти повече участници в конкурс-рецитала, посветен на будителите

Зала "22-ри септември" се изпълни с младежи,  които рецитират български стихотворения. Три пъти повече от предходната година, около 90, са записалите се да се включат в конкурс-рецитала по повод Деня на народните будители. В инициативата участват ученици от 5-ти до 12-ти клас, възпитаници на всички учебни заведения на територията на община..

публикувано на 29.10.25 в 13:07

Цветя в знак на признателност към Пейо Яворов

Благоевград отдаде почит на един от най-бележитите български творци и революционери – Пейо Яворов, по повод 111 години от неговата трагична смърт. Церемонията се състоя пред бюст-паметника на поета в градската градина.  Събитието беше организирано от Община Благоевград и събра официални лица, културни дейци, общественици, ученици и граждани...

публикувано на 29.10.25 в 12:43

Сръбско-българската война във фокуса на национална конференция в Брезник

Сръбско-българската война и битката на брезнишкия отряд са акцентът в Седмата Национална конференция “Общество, култура, образование”, която ще се проведе в Брезник на 30 октомври. На следващия ден /31 октомври/ участниците във форума ще пътуват до Цариброд. Те ще поднесат цветя на паметника-костницана загиналите в Сръбско-българската война и паметника..

публикувано на 29.10.25 в 12:33

Празник на плодородието в село Джерман

Празник на плодородието се проведе в дупнишкото село Джерман, организиран от местното читалище “Пробуда”.  Събитието се организира в дните около Димитровден, когато се прибира реколтата и започват зимните обреди. В кулинарната изложба бяха представени над 20 домашно приготвени от майките и бабите ястия с есенни плодове – баница с тиква, морковен кекс,..

публикувано на 29.10.25 в 10:46