След проведените вчера първи консултации при президента Румен Радев, политологът Георги Киряков коментира в интервю за Радио Благоевград, че шансовете за съставяне на редовно правителство остават ниски на база досегашните политически заявки. Въпреки това, според него, общественото недоволство от поредните предсрочни избори и натискът за стабилно управление могат да повлияят на ситуацията. Припомняме, че вчера Румен Радев се срещна с представители на ГЕРБ–СДС и ПП-ДБ, а днес срещите продължават с Възраждане и БСП - Обединена левица.
Киряков очерта три основни извода от консултациите с първите две парламентарно представени партии:
Първо, впечатление направи присъствието на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. За разлика от предходни срещи в президентството, този път Борисов лично участва в консултациите. Неговата заявка беше ясна – политически кабинет, в който той да поеме премиерския пост.
Вторият извод е свързан със задълбочаващото се разделение между партньорите в „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ). Киряков подчерта, че ако „Демократична България“ реши да влезе в преговори с ГЕРБ за формиране на мнозинство, това би означавало край на коалицията с „Продължаваме промяната“.
Третият извод е отказът на президента Радев да покани лидера на ДПС - Ново начало, Делян Пеевски на консултациите. Този акт на Радев, поставя реален санитарен кордон около Пеевски, за разлика от декларативните намерения на някои от партиите в парламента.
За днешните консултации политологът прогнозира, че ще бъде особено интересно да се проследи позицията на БСП. Въпросът дали социалистите биха подкрепили или участвали в кабинет, съставен с мандат на ГЕРБ, може да се окаже ключов за евентуално мнозинство, включващо ГЕРБ, ДБ, ИТН и БСП.
През месец март отбелязваме прехода от зима към пролет и събуждането на природата с връзването на мартенички. Легендата зад мартениците и Баба Марта е богата на символика, която отразява вярванията на древните и тяхната дълбока връзка с природата. Но освен тази символика съществуват и много забавни народни приказки за баба марта и сърдития й..
Българи и сърби ще посрещнат заедно 1 март, празника, посветен на Баба Марта и Деня на самодееца в България, с голям концерт в сръбския град Бабушница. Организатори са Пътуващо читалище "Бащино огнище", Фондация „Македония“ и Домът на културата в град Бабушница. В събитието ще участват местни самодейци и музикантите от българския оркестър..
Оказва се, че хазартната зависимост става все разпространена и в по-малките населени места, където игралните зали и казината „никнат като гъби“. Липсата на доходна работа и нежеланието на младите хора да работят за малко пари, са една от основните причини да се наблюдава увеличена хазартна зависимост в България, която дори на места измества..
17-годишният Юлиян Димитров от кочериновското село Бараково спечели голямата награда в 11-ото издание на Националния литературен конкурс „И децата покоряват светове. Покажи, че можеш!“ . Ученикът впечатли журито със своето есе на тема "Бих се родил отново". „…Бих се родил, за да прощавам, защото е правилно. Прошката е освобождение за самия теб...
Във времето на социалните мрежи и живот в онлайн пространството, звучи като шега четвъртокласничка от Благоевград да е прочела 229 книги, но е истина. Само можем да се усмихнем и да кажем има и такива деца. Тя е Йоанна Терзийска на 10 години е , учи в Средно училище с изучаване на чужди езици „Свети Климент Охридски“ в областния град. А..
Започна турнето с екоигри в 7 града в страната, сред които Перник, Кюстендил и Петрич. Състезанията се организират от платформата „Пукльовците“, която цели да стимулира директното общуване и взаимоотношения между децата. И това не къде да е, а в училища среда – там, където започва тяхното истинско социализиране. Това сподели в ефира на Радио..
Всяка последна сряда от февруари се отбелязва Световният ден против тормоза в училище, известен като „Ден на розовата фланелка“. Тя символизира неприемането на тормоз и насилие в училищетo . За пръв път „Денят на розовата фланелка“ е проведен в Канада през 2007 година като протест, организиран от двама ученици – Дейвид Шепърд и Травис..