„Първата ми и най-важна задача, когато встъпих в длъжността и. д. председател на СЕМ беше да направя множество срещи с регионални журналисти. Бях в Габрово, Стара Загора, видях се с колеги от цялата страна“, сподели в интервю за Радио Благоевград д-р Симона Велева, и.д. председател на Съвета за електронни медии. Тя подчерта, че „регионалната журналистика е гръбнакът на журналистиката в България. Тя е изключително ценна. Работите в трудни, предизвикателни условия“.
Д-р Симона Велева защити разбирането, че държавните институции трябва да подпомагат и подкрепят регионалните медии по всякакъв начин, както „чрез гаранциите за вашата независимост, така и чрез различни механизми, свързани с Вашата устойчивост. Говоря, разбира се за финансиране и за независимост на източниците на финансиране“.
Европейският акт за медийна свобода ще влезе в сила през 2025 година и неговата цел е да гарантира независимостта на журналистиката. „Аз наистина вярвам, че ще помогне. Нищо обаче не може да се случи, без да има ясна посока на държавата и устойчиво правителство, което да прокарва тези политики“, каза още д-р Велева и посочи, че СЕМ е част от работна група към Министерството на културата, която подготвя предложения за необходимите промени в българското законодателство, съобразени с единния европейски закон за медийната свобода.
Д-р Симона Велева честити 51-я рожден ден на Радио Благоевград и пожела „Продължавайте да бъдете все така отдадени на професията, която сте си избрали. Вие сте лидер за региона. Правите изключително качествена, професионална и интересна журналистика. Аз ви слушам всяка седмица, не само заради мониторинга в СЕМ, слушам ви с удоволствие и когато идвам тук при моите студенти. Мога само да кажа, че се възхищавам на вашия професионализъм. Бъдете здрави, все така високи и качествени професионалисти. Продължавайте още много, много години да правите това, което правите най-добре - да информирате обществеността за важните теми всеки ден, всяка минута и да създавате добро настроени с прекрасната музика, която пускате!“
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.
Проф. д-р Валентин Василев ще представи Благоевград и страната ни по време на IX Международен средиземноморски конгрес по социални науки, който ще се проведе в Подгорица, Черна гора, в средата на май. Той ще бъде лектор по време на форума, на който ще участват и представители на САЩ, Полша, Малта и Индия. Сред тематичните области, които ще бъдат..
На 1 май, Деня на труда, в благоевградското село Падеш ще бъдат засадени над 50 дървета по тротоарите и в зелените площи, това съобщи в ефира на Радио Благоевград кметът Александър Стаменов. „Дърветата ще бъдат декоративни, които са подходящи за тротоарите. Сред тях и червен дъб, каталпа, японска вишна, ясен...“, уточни още кметът...
30-40% от българите предпочитат да застраховат автомобила си, а не жилището си сочат данните на Асоциацията на българските застрахователи. Една от водещите причини е нагласата на хората „на мен няма да ми се случи“, която излиза на преден план както при национално-представителното проучване от 2020 г., така и от анкетата от 2024 г. Друга..
Започва работата по пълнометражен игрален филм, посветен на живота на Лили Иванова. Филмът ще бъде съвместна продукция между Фондация „Лили Иванова“ и продуцентската компания „Междинна Станция“. Сценарият е поверен на Емил Бонев, автор на „Гунди – Легенда за любовта“. Режисьор ще бъде Яна Титова. Оператор на филма е Мартин Балкански...
Банско джаз фестивал 2025 година ще бъде 10 дни. Това обявиха днес на пресконференция в курортния град. Другата новост е програмата „Децата в джаза“, каза за Радио Благоевград Стефания Темелкова от Управителния съвет на Асоциация на "Фестивалите в България". Ще има световна сцена в парка всяка вечер, където партньори ще бъдат млади..
Малки късчета българска памет ще съберат в голяма тематична изложба младите художници от Школа „Новите майстори“ в Кюстендил. На 3 май във фоайето на Драматичния театър възпитаниците на Евгени Серафимов ще подредят 40 пейзажа, изпълнени с темперни бои, маслени бои и акрил. Годишната изложба носи името „Калдъръми“ и със сигурност ще докосне сърцата на..
Отношението на хората към астрологията днес варира от безрезервна вяра до пълното й отричане. Със „звездната наука” сериозно се занимавали много видни учени. Например Исак Нютон успешно е съставял хороскопи. Джордано Бруно, Николай Коперник, Галилео Галилей, Йохан Кеплер и още много други известни астрономи са били също и изкусни астролози...