Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Евродепутатът Ивайло Вълчев:

Мястото на гражданите на Република Северна Македония е в Европейския съюз, но техните правителства умишлено не им позволяват това да се случи

Сегашните отношенията между България и Северна Македония са близо до точката на замръзване и северномакедонската страна има цялата вина за това, тъй като пое задължения пред ЕС, но не ги изпълнява“.  Това заяви за Радио Благоевград евродепутатът Ивайло Вълчев, който е „докладчик в сянка“ от групата на Европейските консерватори и реформисти за Косово и Северна Македония.

По повод изслушването на Тимчо Муцунски, министър на външните работи на Северна Македония  в комисията на Европейския парламент по външни работи, Ивайло Вълчев подчерта, че  не само българските депутати задават важните въпроси: кога Северна Македония ще изпълни поетите задължения; кога ще бъдат вписани българите като отделна общност в конституцията на Северна Македония, „Те все още се надяват, че може да има промяна на рамките, в които да се договарят за членството в ЕС. Надяват се, че малко на по-високо равнище може да падне правото на всяка страна да налага вето и решенията да започнат да се вземат с квалифицирано мнозинство и те някак си да минат между капките“, коментира още евродепутатът и категорично заяви, че българските евродепутати, независимо от своята политическа принадлежност, са единни по тази важна тема. „Възможният сценарий е само един и той е Северна Македония да изпълни своите задължения, за да дойде там, където ние като една близка и приятелска страна наистина мислим, че и е мястото. Мястото на гражданите на Република Северна Македония е в Европейския съюз, но техните правителства умишлено не им позволяват това да се случи“.

Ивайло Вълчев отбеляза, че езикът на омразата от страна на Северна Македония към България е „просташки език, който никой държавен човек, който представлява своята страна, не би трябвало да говори.  Според него е добре,  че България запазва спокоен и прагматичен тон, без да се включва  в размяната  на обиди, която ако се случи,  ще е повод в съседната държава да каже „ лошите  българи пречат на добрата Северна Македония“. 

Ивайло Вълчев поздрави работещите в Радио Благоевград за 51-я рожден ден на Радиото на Югозапада и подчерта важната роля на регионалните медии. „Знам, че там, където има силни регионални медии, първо: хората знаят, че това, което ги интересува  ще  бъде казано и ще бъде  чуто  и второ, което съвсем не е маловажно – институциите в тези градове работят по съвсем друг начин, когато знаят, че на местно ниво има кой да ги погледне, кой да ги критикува,  кой да ги спомене. Създават този усет, че си си вкъщи и ще чуеш темите, които наистина те интересуват“. И направи сравнението, че да има представителство на национална медия в един голям областен град,  това е същото като до там да стига  голям път или магистрала.

Благодаря, че се  интересувате от нашата работа. Всеки,  който върши обществена работа, особено евродепутатите, които представляваме страната си, ние сме за никъде без  медиите. За нас е важно хората в България да знаят какво правим, да получават точна оценка, точна информация навреме“, отбеляза Ивайло Вълчев

 Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Екатерина Янчева

И най-малките, и техните педагози, имат интерес към екообразованието

Детска градина „Щастливо детство“ в Благоевград е първата в областния център, която въвежда екообразованието по методологията на световната програма „Екоучилища“. Целта е по интерактивен начин да се  повиши теоретичното и практическо равнище на най-малките по въпроси, свързани с опазване на околната среда.  "Всяка учебна година имаме теми и..

публикувано на 23.04.25 в 10:13
Боряна Шалявска

Боряна Шалявска: Посоката в работата ни е младите хора да останат в Благоевград

Редица инициативи и програми за учениците и студентите от Благоевград подготвя общинското ръководство в областния център. Обединените им усилия с двата университета - Американския университет и Югозападния университет, вече дават резултати. През изминалата седмица се проведе Панаир на кариерата, в който участваха десетки представители на..

публикувано на 23.04.25 в 09:54
Антоанета Богданова

Антоанета Богданова: Не можем повече да отлагаме реформата за изчислението на такса смет

През 2026 година задължително всички общини трябва да въведат новия модел за изчисляване на такса смет, основан на принципа „Замърсителят плаща“. В противен случай страната ни ще търпи санкции от Европа. До  юни ще има  стратегически  документ  от държавата, който ще п редлага няколко вариант а за прилагане на модела. На местно ниво всяка община..

публикувано на 15.04.25 в 10:47

Читалището – минало и настояще

От създаването си и до днес читалищата в България са не само мост между поколенията, но и важният двигател в  за опазването на колоритния ни фолклор и нашата идентичност като цяло. „Читалище и фолклор„ е първата монография, посветена на съхраняването на  живите културни практики в местните общности. Книгата е резултат от..

публикувано на 14.04.25 в 12:27

„Занаят фест“ отново ще гостува в Благоевград

Имат ли бъдеще занаятите в България, отива ли си, заедно със старите майстори, тази многовековна, изконно българска традиционна култура? Само образците в музеите ли ще ни напомнят за нея в не толкова далечното бъдеще? Тези и други въпроси коментирахме с Юлияна Попдимитрова, организатор на занаятчийски фестивали, които са част, от личната й кауза,..

публикувано на 14.04.25 в 09:20

18-годишни пътуват безплатно в Европа с DiscoverEU

В ход е кандидатстването по програма DiscoverEU, която е част от програма „Еразъм+“. Европейската комисия предлага 36 000 карти за пътуване в настоящия кръг за кандидатстване , с които младежите ще имат възможност да опознаят Европа безплатно и да открият нови държави, култури и преживявания.  Кандидатите следва да са на възраст 18 години: да са..

обновено на 11.04.25 в 20:07

Паркът за мечки край Белица отваря врати за посетителите от 14 април

Всички 15 обитатели на Парка за мечки край Белица вече са се събудили от зимния сън, което позволява мечото селище да бъде отворено за посетителите. Това ще се случи в 12 ч. на 14 април, понеделник. Поради капризите на времето в началото на пролетта, част от мечките спаха зимен сън буквално допреди дни, което наложи стартирането на новия сезон да..

публикувано на 11.04.25 в 18:18